Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruyucu aile oldular 'hayat' değiştirdiler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Gönül Elçileri" toplantısı Kütahya'da yapıldı. Koruyucu aileler toplantıya gönüllü olarak baktıkları kimsesiz çocukla geldi

Kütahya'da sosyal hizmetler kurumunda kalan çocuklara bakmak için gönüllü olanlar için kayıt toplantısı düzenlendi. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin eşi Habibe Çiftçi'nin katıldığı toplantıda koruyucu aileler de yaşadıklarını dile getirdi. Sosyal hizmetler kurumunda kalan çocukların koşulları iyi olsa da aile sıcaklığını özlediklerini belirten Habibe Çiftçi, Baba olmasa da tek anne şefkati veren bekâr kadınların da aday olabileceğini ifade eden Çiftçi sözlerine şöyle devam etti: "Bugün biz bu adayları arıyoruz. Devlet olarak çocukların maddi ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca koruyucu aile olan bekâr annelerimize sigorta yapılıyor. Çocuğun eğitim, sağlık, giysi gibi bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bizim kendi çocuklarımıza bakmamız görevimiz. Böyle bir çocuk bakıp Allah'ın rızasını kazanıp o çocuğun hayatını değiştirmek Cennette bir köşk kazanmak gibidir. Bu çocukları sizler aldığınızda devletin bir eli sizinle olup bu çalışma beraberce sürecek. Biz burada gönlü zengin anne diyebileceğimiz çocuğu sımsıcak seven, şefkatli, onunla ağlayıp onunla gülebilen, o duyguları taşıyabilen bu duygularla başkasını mutlu edebilen Anneleri arıyoruz." Toplantı sonrasında koruyucu aile olmak isteyenlerin müracaatları alınırken, koruyucu ailelerde duygu ve düşüncelerini anlattı. İsmail-Nursel Uysal çifti yaklaşık 3 yıldır koruyucu aile olduklarını ve aldıkları çocukla birlikte kendi hayatlarının da değiştiğini vurguladı. İsmail Uysal kendisinin de yetiştirme yurdunda büyüdüğünü ve oradaki çocuklarının durumunu daha iyi anlayabildiğini söyledi. Koruyucu aile olarak aldıkları çocuğa 2 sene baktıklarını ve daha sonra çocuğun kendileri ile kalmak istediğini dile getiren Uysal "Şimdi devamlı bizde kalıyor. Onunla birlikte çok daha mutluyuz" dedi. Nursel Uysal ise anneliğin çok farklı bir duygu olduğunu ve kendisinin bu duyguyu çok iyi anladığını kaydeden Nursel Uysal "Tüm toplum duyarlı olmalı ve bu çocuklara sahip çıkmalıyız. Sevgiye muhtaç olan bu çocukları hep birlikte sahiplenmeliyiz" dedi.

'KORUYUCU AİLE OLMAK İSTİYORUZ'
Kütahya'nın Simav ilçesinden koruyucu aile olmak için Kütahya merkeze gelen ve tesadüfen toplantıya katıldığını söyleyen Nurettin Evren ise "24 yıllık evliyiz. Çocuğumuz olmadı. Eşimle birlikte karar aldık ve koruyucu aile olmaya karar verdik. Gerekli müracaatlarımız yaparak bir çocuğa koruyucu aile olmak istiyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu aile oldular 'hayat' değiştirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN