Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: Asıl önemli olan yatırımcı bulmak

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Kızılinler hayatımda en çok ziyaret ettiğim köy. Bugün resmen Eskişehir'in bir mahallesi ama köy statüsündeyken de pek farklı değildi. Osmangazi Ortaokulu'nda okuduğumuz yıllarda bisikletlere atladığımız gibi soluğu Kızılinler'de alırdık. Çoban köpekleri tarafından kovalanacağımızı bile bile bu heyecanı yaşamak bir tutku haline gelmişti. O köpeklerin çobanın bir talimatı ile bizi kovalamaktan vazgeçecek olması elbette en büyük güvencemizdi. Özellikle bahar aylarında yaşadığımız bu macera sırasında ter sırtımızdan süzülürdü. Ama köyün girişindeki o küçücük hamam bütün yorgunluğumuzu alırdı. Lise yıllarında da Kızılinler tutkusu dinmedi. Köyün yakınındaki dere balık kaynıyordu. Attığımız her serpme, gerdiğimiz her setka dolu çıkardı. Çalı çırpı yakıp, iğde veya söğüt ağacı dalına geçirip, pişirdiğimiz sazanların, kızıl kanatların, gümüşlerin tadı hâlâ damağımda. Ve şehre dönüşte yine o küçük hamamda yorgunluk atmak değişmez kuraldı.
***

Önce Tepebaşı, ardından Odunpazarı belediyelerinin Kızılinler ile ilgili projeleri beni gerçekten heyecanlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulan iki proje ile ilgili sonra bir umutsuzluk dönemi yaşandı. Projelerin onayı geciktikçe her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Kimi suyun yetersizliğinden, kimi sıcaklığının düşük olduğundan söz etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2013 bütçesine atıfta bulunup, "Kızılinler yattı" manşetleri bile atıldı. Ve o manşetler bakanlığın onayından sonra "müjde"ye dönüştü. "Dereyi görmeden paçayı sıvama"yı severiz ya, Eskişehir'i hemen dünyanın sayılı "termal ve sağlık turizmi" merkezi adayı haline getiriverdik. Elbette bu onay önemli. Ama onay, projelerin hayata geçirilmesi için yolun açılmasından başka bir anlam ifade etmiyor.
***

İki proje de güzel, iki proje de akılcı, iki proje de Eskişehir'e çok şeyler kazandıracak. Bunlara kimsenin itirazı yok. İş, bu projeleri hayata geçirecek "yatırımcı" bulmakta. Ne yazık ki kötü bir alışkanlığımız var. Eskişehir'de bu bir hastalık haline geldi. Her ihalenin, her girişimin altında bir "çapanoğlu" arıyoruz. Örnek mi? Bademlik tesisleri. Sırf doğup büyüdükleri şehre vefa duygusu ile bu işe talip olan iki işadamına "teşekkür" edeceğimize ne karalar çaldık. Yatıracakları parayı kaç yılda geri alacaklarının hesabını göz ardı edip, hastane kantini ile kıyasladık. Eski Tepebaşı Belediye Binası'nın otele dönüştürülmesi projesine de kuşku ile baktığımız gibi.
***

Korkum, Kızılinler'de de aynı şeyleri yaşamak. Üstelik ortada iki proje var. Bir rekabet söz konusu. Termal ve sağlık turizminde Afyonkarahisar'ın, Kütahya'nın, Bursa'nın, Ankara'nın ilçelerinin, hatta Bolu'nun ulaştığı nokta ortada. Türkiye'de bu işe para bağlayacak yatırımcı sayısı belli. Onların da ilk tercihleri doğal olarak bu alanda "marka" olmuş iller. Bu açıdan bakınca, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın da, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'nın da işi zor. Zor ama imkânsız da değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: Asıl önemli olan yatırımcı bulmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN