Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşsiz eser ilgi bekliyor

Türk mimarisinin eşsiz eserlerinden Muslihiddin Efendi Tekkesi'nin 53 yıldır boş durduğunu belirten vatandaşlar eserin aslına uygun restore edilmesini istiyor

Türk mimarisinde özel bir yere sahip olan ve 17'nci yüzyılda Şeyh Muslihiddin'in Halveti tekkesi olarak kullanılan Muslihiddin Efendi Tekkesi'nin yaklaşık 53 yıldır boş bir halde olması vatandaşların tepkisine yol açıyor. Bu tür eserlerin inanç turizmine kazandırılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, yapının İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılması gerektiğini belirtiyor. Muslihiddin Efendi Tekkesi ile ilgili olarak geçmiş yıllarda bir proje hazırladıklarını ve bu projeyi yetkili makamlara ilettiklerini ifade eden Balıklı Mahallesi Muhtarı Ahmet Aybak ancak sonuç alamadıklarını ifade ediyor. Sadede Ramazan ayında kadınların burada mukabele okuduğunu ifade eden Aybak "Bildiğimiz kadarı ile Muslihiddin Efendi Halveti tarikatı şeyhi Mürşidi Kamil olarak bilinen bir zat. Tekke atıl bir durumda duruyor. Aslına uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi gerekiyor. Ben 53 yaşındayım ve burası 53 yıldır boş bir şekilde duruyor. Burası faaliyete geçse inanç turizmine büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Biz buraya muhtarlık binamızı taşıdığımızdan bu yana günde 100-150 kişi ziyaret etmeye başladı" dedi.

'SAHİP ÇIKALIM'
Aybak, Kütahyalıların bu tekkeye sahip çıkması gerektiğini ifade ederek "Restore edilmesi ve amacına uygun olarak kullanılması Kütahya adına büyük bir katkı olur. Türkiye'de başka illere baktığımız zaman böyle yapıları restore ederek değerlendirdiklerini görüyoruz. Ancak biz maalesef Kütahya olarak sahip çıkamıyoruz. Binanın kiremitleri değiştirildi. Ancak içinde rutubet var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşsiz eser ilgi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN