Bu da topaç şenliği

Teknolojik oyuncaklara inat Çitgöl sokaklarında yetişkinlerle çocuklar hâlâ topaç çevirmenin mutluluğunu yaşıyor. Topacı yeni nesle tanıtmak için dedeler bile ellerinden topacı düşürmüyor

Topaç oyununun yaygın olduğu Kütahya Simav'a bağlı Çitgöl beldesinde çocuklarla yetişkinlerin sokak ortasında birbiriyle yarışması ilginç görüntülere sahne oluyor. Yetişkinlerle çocuklar arasında sokak ortasında geçen topaç yarışı tam anlamıyla bir şenliğe dönüşüyor. 3 bin 700 nüfuslu Çitgöl beldesinde topaç oyununun yaygın olduğunu ifade eden Çitgöl İlköğretim Okulu 3/A sınıfı öğretmeni İsmail Birgül, eğitimciler ve yetişkinler olarak destekledikleri topaç oyunu ile sağlıklı bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

TOPAÇ ÇEVİRMEYİ SEVİYORUZ
Çitgöl Belediye Başkanı Recep Yalçın da mazisi çok eskilere dayanan topaç oyununun beldede en yaygın ve en sevilen oyunlardan birisi olduğunu söyledi. Topaç'ı gelecek nesillere de aktarmak maksadıyla sokak ortasında şenlik havasında gerçekleşen yarışmaları desteklediklerini dile getiren Başkan Yalçın "Topaç çevirmeyi atalarımızdan öğrendik. Teknolojinin baş döndürdüğü, çok fazla oyuncağın sahne aldığı günümüzde bizler Çitgöl halkı olarak topaç çevirmeyi seviyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da topaç şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN