Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir sanayisini üç kat büyüteceğiz

16 yıldır oturduğu Eskişehir Sanayi Odası'nın başkanlık koltuğuna yeniden aday olan Özaydemir "Kentimizin sanayisini 2023 yılına hazırlayacağız ve 3 kat büyütmek için çalışacağız" diye konuştu

Tam dört dönemdir Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) başkanlık koltuğunda oturan yarım asırlık sanayici Savaş M. Özaydemir, 5 Mart'ta yapılması planlanan ESO seçimlerinde yeniden aday oldu. 16 yıldır Eskişehir sanayisinin patronu olan Özaydemir rakiplerini geride bırakıp yeniden başkan seçilirse 20 yıla doğru yelken açacak. Organize Sanayi Bölgesi'nde modern bir kiremit fabrikasına da sahip olan Özaydemir yeni dönem planlarını SABAH ESKİŞEHİR'e anlattı. Özaydemir "Eskişehir kent sanayisi Türkiye'de ender sanayilerden birisidir. Yeni dönemde kent sanayisini 2023 yılına hazırlayacağız. Sanayimizi 3 kat büyütmek için projeler geliştirdik" diye konuştu. Özaydemir, Eskişehir sanayisini geliştirmek ve bir vizyon kazandırmak için çalıştıklarını anlatarak, yaptıkları çalışmalar ve geliştirdikleri projelerle Eskişehir sanayisini uluslararası arenada rekabet edebilecek düzeye ulaştırdıklarının altını çizdi. Üyelerine yönelik her türlü hizmeti verdiklerini ve altyapısı tamamlanmış yatırım alanları sunduklarını anlatan Özaydemir, kent sanayisindeki gelişmeyi şöyle özetledi: "1968 yılında 85 firma ile kurulan odamızın üye sayısı bugün 603'e, bir milyon dolar olan ihracatımız 2011 yılında 1.8 milyar dolara, ihracatçı firma sayımız 3'ten 130'a, kuruluşlarımızın cirosu 150 milyon dolardan 7 milyar dolara, çalışan sayımız ise 4 bin kişiden 45 bin kişiye ulaştırdık. OSB'nin alanı1 milyon metrekareden 32 milyon metrekareye çıkarılmıştır. Bölgedeki sanayicilere eksiksiz altyapı hizmetinin yanı sıra, son 15 yılda Elektrik Santrali, İnternet Servis Sağlayıcı, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Lojistik Merkez, İş ve Ticaret Merkezi, KOBİ-OSB, Atık Su Arıtma Tesisi, Abigem, Sangem, Ortak Sağlık Birimi, CNC Eğitim Merkezi ve Kaynak Teknolojileri Uygulama Eğitim Merkezi'ni hizmete sunduk. Havacılık, raylı sistemler ve seramik sektörlerinde kümelenmeye giderek, sanayileşmenin işbirliği ve akılcı rekabet koşullarında gelişimi konusunda önemli adımlar attık."

HEDEF KOYDU

Organize Sanayi Bölgesi'nin yanında KOBİ'lere yönelik Türkiye'de ilk proje olan KOBİ OSB'yi açtıklarını anlatan Özaydemir "Türk sanayisinde olduğu gibi Eskişehir sanayisi içinde büyük paya sahip olan ve sanayinin can damarı KOBİ'ler için önemli bir çalışmaya imza atarak, Türkiye'de ilk kez "KOBİ-OSB" projesini hayata geçirdik" dedi. Şimdide Otomotiv, Raylı Sistemler, Lojistik İhtisas OSB'leri ile Savuma ve Havacılık Sanayi Endüstri Bölgesini ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Özaydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaptığımız stratejik çalışmalar sonrasında şehrin sanayisini ileriye taşıyacak iş kümelerinin kurulmasına öncülük ederek, yeni bölgelerle kümelerin gelişimine de destek vermiş olacağız. Ayrıca bu sayede aynı iş kolunda üretim yapanlar bir araya getirilerek mesafe kat edilip rekabette üstünlük sağlanmasını hedefliyoruz. Kurulan dört bölgenin Eskişehir sanayisi için ciddi bir avantaj sağlanması da bekliyoruz."

İLKLERE İMZA ATTIK
Özaydemir Eskişehir'de yaptıkları çalışmaların bir çoğunun Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek "Organize Sanayi Bölgesi'nin gaz kullanımını 1988'de ilk defa Türkiye'de Eskişehir kullanmıştır. Eskişehir'den sonra teknoloji geliştirme bölgesi Türkiye'de yalnızca bizdedir ve başka bölgede yoktur. KOBİ Organize Sanayi bölgesi tek bizdedir. Elektrik santralleri bölgede vardır ama şahıslara aittir. Bizim kurduğumuz santral Organize Sanayi Bölgesi'ne aittir. Bölgede tektir. Üst düzeyde eğitim veren merkezler kurduk. Buralardan amacımız eğitilmiş tek elamanı karşılamaktır" dedi.

'HÜKÜMET DOĞRU YOLDA'
Hükümetin koyduğu 2023 hedeflerini Eskişehir için de koyduklarını belirten Özaydemir şöyle konuştu: "Hükümetin 2023 hedefi var. Yani cumhuriyetimizin yüzüncü yılı hedefleri var. Aşağı yukarı sekiz-on sene evvel TÜBİTAK tarafından çok kapsamlı bir plan yapılmıştı, ben de o planın içinde çalışmıştım. Her kesimin mobilyacısından elektrikcisine, kiremitçisinden uzay teknolojisine kadar her sektörün gelecekte neler yapması ve nerelere ulaşması gerektiren bir plandı bu. Kimse bakmıyordu bu plana ama Başbakanımız dedi ki '500 milyar dolar ihracat yapacağız.' 500 milyar dolar ihracat hedefinde bugüne bakarsak bugün 150 milyar dolar civarında ihracat yapıyoruz demektir. Süremiz ne, 10 yıl. Bizim ihracatımıza da bakarsanız ihracatımızın büyük çoğunluğu sanayi ürünüdür. Yani yüzde 90'dır. Böyle olunca demek ki sanayimiz üçe katlayacak bir proje ile çalışıyor olması lazım. Mevcut sanayi yapımızın yücelmesi için alt yapıya ihtiyaç var. Sermayeye ihtiyaç var. Adama ihtiyaç var tabi ki yatırıma ihtiyaç var."

REKABETÇİ ESKİŞEHİR
Özaydemir "Sanayi odası olarak amacımız bu arkadaşlarımızı yönlendirmek ve finans kaynaklarına ve teknolojiye ulaşımlarını sağlamak. Fikren yardımcı olmak. İyiyi nasıl yapacaklarına önderlik etmek için uzman kadrolarımız var. Bu yarışta amacımız rekabetçi bir Eskişehir yaratmaktır. En büyük yatırım insana yatırımdır" dedi. Özaydemir "Bugün Almanya belli bir yerdeyse burada eğitilmiş insan faktörü ile öne çıkmıştır. İrlanda ve İsrail'in bugün ulaştıkları noktaların temeline bakarsanız hepsinde eğitilmiş insan faktörü yatıyor. Türkiye'nin mutlak sıçraması lazım. Bu 10 yılı çok iyi değerlendirmek lazım. Geçmiş 10 yılda buna paralel bir gelişme gördük. Bu gelişmede trendimizi ve grafiğimizi bayır yukarı çıkarırsak ne mutlu bize. Bu arada soluğumuzun tükenmemesi lazım. Bunun için hükümet de önemli kararlar aldı. Bu konuda biz de elimizden gelini yapmak durumundayız" diye konuştu.

'ORGANİZE SANAYİYİ HOPLATACAĞIZ'
Özaydemir "Yeni bölgelerle organize sanayimizi hoplatacağız. Nedir hedeflerimiz? Raylı sistemlerle ve havacılık sistemlerinde merkez olmak. Otomotivi getiremeyiz ama yan sanayini geliştirebiliriz. Benim kanaatim havacılık ve raylı sistemlerde fevkalade öne çıkacağımız kesindir. Çünkü Türkiye'de o yönde çalışan Türkiye'nin en ileri kenti Eskişehir'dir. Eskişehir Sanayi Odası Başkanlığına adaylığımı yine koydum. Bütün bu anlattıklarım planımın ana başlıklarıdır. Eskişehir büyüyor. İçinde dev sanayicilerin barındığı sanayimizde büyüyor. Gayemiz sanayimizi uçurmak. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım yeni dönemde de bunu yapacağız. bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir sanayisini üç kat büyüteceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN