Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhtiyaç sahiplerine ilaç olacak

Kütahya Belediyesi'nin öncülüğünde, Kütahya Eczacılar Odası, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Meydan Aşevi, ihtiyaç sahipleri için ilaç toplama kampanyası başlattı

Kütahya Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen ve birçok paydaşında destek verdiği ilaç toplama kampanyası başladı. Vali Yardımcısı Bilal Ölmez böyle bir kampanyanın Türkiye'ye örnek olacağını ifade ederek "Burası kar amacı gütmeden yalnızca fakir fukaranın imdadına yetişmek için kurulmuştur. Kütahya'da 700 mülteci var. Bu mülteciler sosyal güvenlik kapsamında olmadığı için ilaçlarını biz karşılayamıyoruz. Bu önemli bir eksiklik. Bu kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi. Belediye Başkanı Mustafa İça ise bu kampanyanın Türkiye'ye örnek olacağını hem ilaç israfının önüne geçeceklerini hem de ilaç alamayan vatandaşlara destek olacaklarını ifade etti. İça "Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. 2010'da eczacı Muhammed Bey bize gelip bu projeden bahsetti ancak o zaman bunu başaramadık. Yıl 2013 ve yeniden bu proje için bir araya geldiğimizde geçen safer nerede hata yaptığımızı gözlemledik. Yasal dayanaklarla güçlü paydaşlar bulduk. Dernekler masamız bize çözüm üreterek bir yıl süreli olarak izin alarak başlattık" dedi.

'İLAÇ KUTULARI KONULACAK'
Kampanya kapsamında fabrikalara, belediyemize, eczanelere, toplu çalışma alanlarına kutular konulacağını ve kullanılmayan ilaçların buralara atılacağını söyleyen Başkan İça "Haftada bir dolaşarak bu ilaç toplama kutuları alınacak. Belediye sosyal tesislerinde verdiğimiz bu alana gelen ilaçlar bilgisayarlara işlenecek. Kullanım süresi geçen ilaçları tıbbi atık olarak bertaraf tesislerimize göndereceğiz. Buradan şehrimizde yaşayan mülteciler, ilaç alamayan fakir durumdaki vatandaşlarımız yararlanacak. Eczacılar Odası 2 personelini görevlendiriyor. Eczacımız da burada görev alacak. Bu projemiz Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Hem ilaç israfının önüne geçeceğiz hem de ihtiyaç sahiplerine destek olacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhtiyaç sahiplerine ilaç olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN