İntiharlar sosyal kontrol mekanizması ile önlenecek

'Umutlu Gençlik' isminde bir proje hazırlayan Kütahya Emniyeti, sosyal kontrol mekanizmasını hayata geçirerek, her bireyin gözlemci olmasıyla, intihara meyilli insanları kurtarmayı amaçlıyor

Kütahya Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 637 kişinin intihara teşebbüs ettiği geçtiğimiz yılda 9 kişi hayatına son verdi. 2012'deki intihara teşebbüs olaylarının yaş aralıklarına bakıldığında 436 kişinin 18 yaş ve üzerinde olduğu, 201 kişinin ise 18 yaş altında olduğu belirlendi.

AİLE İÇİ TARTIŞMA ÖNEMLİ NEDEN

Yapılan araştırmalarda birinci nedenin aile içi tartışma olduğu belirlenirken, bunu psikolojik tedavi görenler ve maddi sıkıntılar yaşayanlar takip etti. Kütahya'da meydana gelen intihar ve intihara teşebbüs olaylarının yaş aralığı ise 16-75 yaşları arasında olduğu belirlendi. Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, bu tür olayların önüne geçmek adına Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, DPÜ, Adliye, Müftülük gibi kurumlarla polise intikal eden olayları analiz ettiklerini ve en aza indirmek adına çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İNTİHAR MESAJI PROJEYİ HIZLANDIRDI
Akbıyık, projenin hazırlanış aşamasında intihara eden bir öğrencinin öğretmeninin cep telefonuna gönderdiği mesajın bu projenin hızlandırılmasında çok etkili olduğunu kaydetti. Emniyet Müdürü Akbıyık "Mesajda 'Hocam, sevgiye ihtiyacım var. Gerçekten siz çok şefkatli ve yumuşak birisiniz. Sizin konuşmanız beni o kadar rahatlatıyor ki sizi çok özledim. Bana sımsıcak sarılmanızı hala unutmadım. Ben verdiğim kararların arkasında duramıyorum. Hep hata yapıyorum. Farkındayım ama bu sene olmayacak hocam sizi çok seviyorum' yazıyordu. Bu mesajdan bir hafta sonra öğrenci kendini asarak intihar etti. Bu mesajla önemli olan gençlerin kurtarılması olduğunu bir kez daha anladık ve proje yapımı daha da hızlandı. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek" diye konuştu.

EN RİSKLİ GRUP 14-25 YAŞ ARASI KIZLAR
Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen sonuçtan çok sebebin önemine dikkat çekti. İntihar eğilimli, sorunlu kişilerin öncelikle çevresinin araştırılması gerektiğini dile getiren Esen şunları söyledi: "Bir insanın çevresinde ailesi, iş, arkadaş, okul ortamı vardır. İntihar eğilimli kişilerin bu saydığımız çevresindeki kişiler tarafından dinlenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak il merkezi ve ilçelerde bulunan okullarda bir çalışma yaparak 4 bin kişi üzerinde bir anket düzenledik. Anket sonucunda sorunlu diyebileceğimiz öğrencilerin büyük bölümünün parçalanmış ve bölünmüş ailelerin ferdi olduğu tespit edildi. Risk grubunun 14-25 yaş arası kızların olduğu belirlendi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İntiharlar sosyal kontrol mekanizması ile önlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN