Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CEMALETTİN GÜRSOY: Yatalak çocuğu olan anneye erken emeklilik

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Sevgili okurlar sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan anneler için 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun'da birtakım haklar mevcut. Çocuğu için gecesini gündüzüne katan vefakâr ve cefakâr annelerimizin zamanı olmadığından yüzlerini güldürecek haklardan da haberi yok. Özlem Pakdemir gibi... Şimdi Özlem Hanım'ın sorusuna yanıt vererek sizleri bilgilendirelim.

***
Merhaba Cemalettin Bey. Bizim gibi yasalardan habersiz engelli ailelerini bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz. Size bir sorum olacak. Bilgilendirirseniz sevinirim. Doğuştan 25 yaşında zihinsel engelli çocuğum var. 1 Kasım 1994'te sigortalı oldum. 2000'e kadar prim ödedim. Bakıma muhtaç çocuk annesi erken emekli olabiliyormuş. Bu haktan nasıl yararlanabilirim? Değerli okurum. İlginize teşekkür ederim. Analar başımızın tacı... Yazılarımızla az da olsa destek olabiliyorsak ne mutlu. Sorunuza gelince, ağır engelli sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı'na mensup anneler için 1 Ekim 2008'de çıkan 5510 sayı Kanun'la erken emekli olmaları sağlandı. Bu kapsamda 2008'den sonra ödenen primler, yüzde 25 artırılıyor. Artırılan süre ayrıca emekli olunacak yaş haddinden düşüyor. Örneğin; ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalı, 1 Ekim 2008'den sonra 4 yıl, (1.440 gün) prim ödemişse, prim sayısı bir yıl (360 gün) artırılarak, prim sayısı 5 yıla (1800 gün) çıkarılıyor. Ayrıca emekli olacağı yaş bir yıl geriye gitmiş oluyor. Erken emeklilik hakkından çalışanlar değil, tüm sigortalılar yararlanıyor. Ancak, yasa 1 Ekim 2008'de yürürlüğe girdiğinden bu tarihten sonra ödenen primler yüzde 25 artırılıyor. Bu tarihten önce ödenen primler artırılmıyor. Sizin 1 Ekim 2008'den sonra ödediğiniz primler de yukarıda belirttiğim oranda artırılacak. Yani, diğer sigortalı kadınların haklarından yararlanıp erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu hakkınızdan yararlanmak için çocuğunuzun sürekli bakıma muhtaç olduğunu gösteren sağlık kurulu raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurmanız gerekiyor. Ayrıca başvuru sırasında annelerin aktif olarak çalışılıp çalışılmadığına bakılmıyor.

***
Eşimin sigortalı olarak çalışması nedeniyle bakıcı maaşım kesilir mi? Ceren Koşar Ceren Hanım. 21.05.1983 ve 2528 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu'nun geçici 9'uncu Maddesi'ne Ek 7'nci Maddesi'ne istinaden ve Bakan Fatma Şahin tarafından yayınlanan (2012/26) genelge hükümleri doğrultusunda evde bakım ücreti almak için çalışıp çalışmamak ya da aktif sigortalılık baz alınmıyor. Baz alınan eve giren gelirin toplamı. Örneğin eve giren toplam gelir kişi başına bölündüğünde 2/3'lük oranı aşmaması gerekiyor. Özetle gelirinizi kişi başına üleştirdiğinizde 420 liralık dilimi aşmıyorsa eşinizin sigortalı olması bakıcı maaşınızın kesilmesine neden olmaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CEMALETTİN GÜRSOY: Yatalak çocuğu olan anneye erken emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN