Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinide çamurdan granüle geçildi

35 bin metrekare alan üzerine kurulan NG Kütahya Porselen fabrikası son teknolojiyi kullanarak üretimde dünyanın öncüsü haline geldi. Klasik yöntemle ve çamurla üretilen porselen artık granülün sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan maddeden elde ediliyor

NG Kütahya Porselen Genel Müdürü Ahmet Rüştü Düver önceden dünyadaki porselen teknolojisini takip ettiklerini ancak şimdi tam tersi olduğunu dünyanın kendilerini takip ettiğini ifade etti. Düver "Türkiye'deki porselen fabrikalarında işleyiş mantığı; ham madde tesisi içindedir ve ham madde orada üretilir , oradan devam eder. Ama biz NG grupta böyle bir şey yapmıyoruz. Hammaddeyi ayrı bir fabrikamız var orada üretiyoruz. Orada hazırlanan ürünler buraya getiriliyor ve burada sadece porselen üretimi yapılıyor. Porselen üretiminde 3 tane şekillendirme yönetimi var. Fincan torna makinalarında yüzde 25 rutubetli halk tabiri ile çamurdan fincan üretiyoruz. Porselen emek isteyen bir üretim. Mesela fincanların kulpları elle rötuşlanıyor ve tek tek elle fincana yapıştırılıyor" dedi.

ESKİ YÖNTEM SONA ERDİ
Eski yöntemlerin yerini artık yeni üretim tekniklerine bıraktığını dile getiren NG Kütahya Porselen Genel Müdürü Rüştü Düver "Tabak üretiminde eski yöntemde yaş çamurlarla alçı kalıplarla şekillendiriliyordu. Artık teknoloji değişti. Granül denilen rutubeti alınmış tozu yüksek basınçta presle sıkıştırıp granül tozlardan tabak üretiliyor" dedi. Bilgi ve birikim olarak anahtar teslim porselen fabrikası yapma tecrübe ve imkanlarının olduğunu dile getiren Düver "Biz NG grup olarak anahtar teslimi porselen fabrikası yapabilecek bilgi birikimine sahibiz. Fabrikalarımızdaki makinelerin çoğunu kendimiz yaptık. Mesela şu ana kadar 18 tane pres makinesi yaptık. Fincan torlarının tamamını kendimiz ürettik. Eskiden biz dünyayı takip ediyorduk şimdi dünya bizi takip ediyor. Granül yada yaş çamur olarak üretemediğimiz bazı ürünleri sıvı çamur halde basınçlı döküm makinalarında üretiyoruz" diye konuştu.

AYLIK ÜRETİM 2 MİLYON PARÇA

NG Kütahya Porselen olarak ayda 2 milyon parça ürettiklerini de ifade eden Düver şunları söyledi: "Buradaki fabrikamızda 250 kişi çalışıyor. Aylık yaklaşık 2 milyon parça üretim yapılıyor. Tüm grupta ise aylık üretimi sayısı 6 milyon parça. 1 milyon parça da natura seram dediğimiz renkli grup. Toplam 7 milyon parça üretiyoruz ayda. Yılda bu rakam 100 milyon parçaya laşıyor. Böyle bir kapasite dünyada yok. Bu sadece porselen üretimimiz. Eskiden Kütahya Porselen'de tüm üretimi tek fabrikada yapıyorduk. Burada her şey ayrı. Dekor yeri ayrı, üretim ayrı, hammadde ayrı. 2012'de Türkiye'nin porselen ihracatının yüzde 40'nı NG gruba bağlı porselen fabrikaları yaptı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinide çamurdan granüle geçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN