Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tazminatla TEMA ormanı kuracağım'

Sakarya'da bir alışveriş merkezindeki karting pistinde bindiği go-kartta feci şekilde hayatını kaybeden 24 yaşındaki Tuğba'nın babası Süleyman Erdoğan "İşletmeye açtığım tazminat davasından kazanacağım parayla kızım adına bir TEMA ormanı kuracağım" diye konuştu

Geçtiğimiz hafta Sakarya'da go-kart pistinde kafası koparak feci şekilde ölen Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın gözü yaşlı babası Süleymen Erdoğan "Canım evladımı telli duvaklı gelin etmeye hazırlanırken beyaz kefenle uğurlamak varmış" dedi. Erdoğan hayatının baharında kaybettiği kızı Tuğba ve 18 yıl önce lösemiden ölen ilk kızı Merve'nin ardından acı dolu hikayesini SABAH ESKİŞEHİR'e anlattı. Erdoğan trajik hikayesini şu sözlerle dile getirdi: "İlk kızım Merve'yi 18 yıl önce lösemiden kaybettik. Merve yüreğimizi yaktı geçti. Tuğba o zaman 6 yaşındaydı. Ablasının ölümüne alışamadı. 'Ablamı istiyorum' diye günlerce ağladı. Yemeden içmekten kesildi. 'Kızım ablan cennete gitti' diye teselli ederdik. Aradan yıllar geçti. Tuğba, Gediz Anadolu Lisesi'nden başarılı bir öğrenci olarak mezun oldu. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü kazandı. Bu bölüm bir tesadüf değildi, kızım bilinçli bir tercih yapmıştı. Çünkü lise yıllarında TEMA ile iletişim içindeydi. Çevreye ve doğayı çok seviyordu." Doğaya tutkun olan kızının üniversiteye devam ederken de TEMA için çalışmayı sürdürdüğünü belirten acılı baba şöyle devam etti: "Sakarya Üniversitesi'nde TEMA çalışmalarını artırarak sürdürdü. Orada da aranan ve sevilen biri oldu. Bu yıl mezun olacak ve çok sevdiği çevre için çalışmaya başlayacaktı. Hayaller kuruyordu. Bu arada üniversiteden Sakaryalı Muhammet Enes'le tanışmış ve arkadaş olmuşlar. Enes'in ailesi Gediz'e gelerek kızımı istediler. Kızıma güvenim tamdı. Hiç tereddüt etmeden kabul ettim ve söz yüzüğü taktık. Geçen yaz oğlum Murat'ın sünnet düğününü neşe içinde yapmıştık. Murat'ın sünnetinde iki aile gençleri evlendirmeyi planlamıştık. Kızımı telli- duvaklı gelin etmeye hazırlanırken kaderde onu, canım evladımı beyaz kefenle kara toprağa vermek varmış." Tek tesellilerinin kızlarının cenaze törenine 2 bin kişinin katılması olduğunu söyleyen Erdoğan "Bazı dostlarım adeta şehit cenazesi gibi oldu dediler. Benim masum evladım şehit oldu. İlk kızım Merve ile onlar cennette buluştular" diye konuştu.

'DAVA AÇACAĞIM'
Talihsiz baba Süleyman Erdoğan "Gerekli önlemleri almayan ve ihmalleri ile yavrumun ölümüne sebep olan Go-Kart İşletmecisi hakkında hem ceza hem de tazminat davası açacağım. Tazminat parası ile yavrum Tuğba'nın adına bir TEMA ormanı kuracağım. Zaten sağ olsaydı ilk isteği fidan dikmek, orman kurmak olurdu" dedi. Tuğba'nın bugüne kadar yüzlerce fidan diktiğini belirten acılı baba "Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı Tuğba öldükten hemen sonra 400 fidan dikmiş, sağolsunlar. Gediz ve Sakarya TEMA temsilcileri bizi cenaze töreninde yalnız bırakmadılar. Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit kızımın çalışmalarını ve doğa aşkını yakından biliyorlardı. Başsağlığı dileyip, çelenk gönderdiler" diye konuştu.

MUHABİRDEN ACI SORU
"Kızımın ölümünün ardından Sakarya'da bir muhabirin sorusu beni yıktı" diyen acılı baba gözyaşları içinde şöyle konuştu: "Bizim kader ve alın yazısı diye bir inancımız var. Bu nedenle Merve öldüğünde ve 18 yıl sonra Tuğbamı kaybettiğimiz günlerde ben hep metin olmaya, kadere boyun eğmeye gayret ettim. Allah verdi, Allah aldı. Ancak bir muhabir bana 'İlk kızını lösemi yüzünden, ikinci kızını kazada kaybettin. Hala ayakta kalabiliyor musun?' diye sordu. Bir gazetecinin böylesine insafsız davranması beni derinden üzdü. Zaten yaralıyım. Bu soru ve zihniyet yarama tuz basmak oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tazminatla TEMA ormanı kuracağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN