Eskisehir'in babayiğidi

Giriş Tarihi: 22.2.2013

Turkar markasıyla 2011'de Eskişehir'de 4x4 ticari araç üreten Hisarlar, Makedonya'da yatırım turuna çıktı. Firma Makedonya'ya 15 milyon euroluk montaj fabrikası kuracak

Eskişehirli tarım makineleri ve traktör firması Hisarlar, Makedonya'da yatırım atağına kalktı. Türk mühendislerinin tasarımıyla Turkar adında arazi tipi 4x4 hafif kamyon üreten şirket, bu yıl Eskişehir fabrikasına 13 milyon euroluk yatırım yapacak. Hisarlar Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker proje kapsamında Makedonya'nın üst düzey yöneticileriyle görüşmeler yaptıklarını söyledi. Makedonya hükümetinin kendilerine yatırım davetinde bulunduğunu anlatan Türker "Gelin fabrikayı kurun, arsa ve elektriği bedava verelim dediler. Biz de ana üretimi Türkiye'de tutup montaj üretimini Makedonya'da yapabiliriz. Şu anda görüşmeler yapıyoruz. Olumlu sonuçlanırsa bu bizim için 15 milyon euroluk bir yatırım olur" dedi.

DİSTRİBÜTÖRLÜK VERECEK

Fazlı Türker, Amerika ve Rusya'dan sonra aracı Makedonya başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinde de satmayı planladıklarını anlattı. Türker, bölgenin coğrafi koşullarının Anadolu'ya benzemesinden dolayı yüksek satış rakamları hedeflerini vurguladı. 2012'de 100'den fazla araç sattıklarını, özellikle ordu, belediyeler ve araştırma üniversitelerinin talepte bulunduğunu söyleyen Türker, ilk olarak Makedonya'da distribütörlük vermeye hazırlanıyor. Gelecek ay şirketin satış ekibi ülkenin büyük şehirlerinde tanıtım turlarına çıkacak. Fazlı Türker aracın elektrikli versiyonunun ise Almanya'da test aşamasında olduğunu, olumlu sonuçlar alınırsa elektrikli araç için de yatırım yapmayı düşündüklerini anlattı. Geçen yıl 65 milyon euroluk ciro elde ettiklerini söyleyen Türker, bu yıl hedeflerinin 85 milyon euro olduğunu, sürekli olarak Ar- Ge'ye yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskisehir'in babayiğidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN