Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorun yetiştirme sistemi

Eskişehirspor Teknik Direktörü Yanal, Türk futbolundaki başarısızlığın altında, alt yapılara ve amatörlere yeterli desteğin verilmemesinin yattığını söyledi

Eskişehirspor'un tecrübeli teknik direktörü Ersun Yanal, futbolumuzdaki başarısızlık sorununun kanağını açıkladı: Amatörlere ve alt yapıya gerekli önemin desteğin verilmemesi. Her zaman aile bütünlüğünden bahsettiklerini belirten Yanal, "Futbol, yöneticilerin ve futbolcuların oluşturduğu büyük bir ailedir. Türkiye'de spor son zamanlarda sadece sonuçla yorumlanan bir hal aldı. Oyun keyfi geri planda bırakıldı. Futbolun içinde saygı, sevgi, karşılıklı anlaşma ve Fair Play kalmadı. Eskişehir bu konumun dışında kalan illerden biri. Sadece sonuç değil oynanan oyun da bu ilde önemli" dedi.

"ALT YAPI PROJEMİZ VAR"
Eskişehir'deki amatör bakışa değinen Ersun Yanal, "Kalıplaşmış bir anlayış var. Sivrilen tüm futbolcular Eskişehirspor'a geliyor. Bunun sonucunda da amatörler de rekabet içine giremiyor. Bunun değişmesi yönünde projemiz var. Bu doğrultuda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden alt yapı akademisi projesi için mekân isteyeceğiz. Bu gelecek adına çok önemli bir proje" diye konuştu.

M��LLİ TAKIMLAR OYUNCU YETİŞTİREMEZ

Ersun Yanal, Süper Lig ve Türk futbolcuları Avrupa'ya iyi pazarlayamadıklarını belirtti. Yanal, Türkiye'de kulüplerin yaşadığı alt yapı sıkıntısının sporun geleceği için ciddi bir problem oluşturduğuna da değindi. Milli takımların bir ülkenin vitrini olduğunu ve şu an ciddi kaynak yaşandığını belirten Yanal, "Milli takımlar oyuncu yetiştiremez. Oyuncuları oynatır. Vitrinindir. Yetiştirmeyi yapacak olan kulüplerdir."

OKULLARDA SPOR YAPILAMIYOR

Spor Toto Süper Lig'in değersiz veya satılamayacak bir ligin olmadığını kayddeden Yanal, sorunun çözümünün Türkiye'de yetişen 13,5 milyon çocuğun yetiştirilme sisteminde olduğuna değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu genç nüfuslu ülkenin yeteneklerini eğitebilecek kulüp sayısı çok az. Türkiye öyle bir model ki bugün okullarda spor yapmak zorundasınız. Maalesef eğitim sistemimizdeki sınav sistemi dikkate alındığında, okullarımızda çağın gereklerine uygun spor organizasyonları yapılamıyor. Eğitim siteminde değişiklikler yapılması gerek. Kulüp sayıları ve organizasyonlar kısıtlı. Bu 13.5 milyon insanı nerede yetiştireceğiz. Bugün Eskişehir'e baktığımızda altyapıda kaç çocuk görebiliyoruz? Kaç çocuk okulunda basketbol, voleybol, satranç gibi alanlarda eğitiliyor."

İYİ BİR KADROYA SAHİBİZ
Milli takım ve Türk futbolunun sorunlarının ardından Eskişehirspor'un son durumundan da sözeden Yanal, iyi bir kadroları olduğuna değindi. Birbirine saygılı oyunculardan kurulu bir takıma sahip olduklarını söyleyen Ersun Yanal, oyuncularına ortaya koydukları performanstan dolayı teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorun yetiştirme sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN