Esnafla tarihi pazarlık

Küçük Sanayi Sitesi'nde dönüşüm için gelecek hafta esnafla görüşmelere başlayacaklarını söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı "Gelecek 50 yılı etkileyecek önemli bir karar. Burası kentin cazibe merkezi olacak. Aceleyle alınmamış doğru kararlar vermek durumundayız" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Yirmi yıldır taşınması gündemden düşmeyen Odunpazarı'ndaki Küçük Sanayi Sitesi'nin taşınması için yeni süreç başlatılıyor. Esnafın Ankara yolu üzerinde oluşturulan yeni sanayi sitesine taşınması planlanırken, dönüşüm projesi için ilk adım geçtiğimiz hafta atıldı. 57 yıl önce Eskişehir'de toplu halde küçük sanayi esnafının çalışması için oluşturulan ve bugün 5 mahalle ortasında kalan Küçük Sanayi Sitesi için Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Belediyesi'ne geçen ay proje yapma yetkisi verdi. Bu yetki üzerine harekete geçen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, gelecek hafta dönüşüm için esnafla görüşmeye başlayacaklarını söyledi. Sakallı 725 dönüm araziye sahip olan Küçük Sanayi Sitesi'nin Odunpazarı bölgesi için önemli bir noktada olduğunu kaydederek şöyle konuştu: "Emek, Erenköy, Yenidoğan ve Huzur hatta Gündoğdu mahallesini de bölgesel olarak etkisi altına alan Sanayi Çarşısı için geçtiğimiz günlerde yetki devri yapıldı. Küçük Sanayi Sitesi, Gündoğdu 1, Gündoğdu 2 ve Gündoğdu 3 için bir yetki devri istedik. Ancak sanayi için yetki devri yapıldı. Biz daha önce bu konuda başvuru yapmıştık ama geri çevrilmişti. Sanayi Çarşısı ile ilgili daha önce de çalışmamız olmuştu. Şimdi yeniden çalışma için kolları sıvıyoruz."

'HATA YAPMA LÜKSÜ YOK'
Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yapılacak projenin kentin gelecek 40-50 yılını etkileyeceğini belirten Sakallı, "Bundan 50-60 yıl önce kurulmuş bir sanayi sitesi bugüne kadar ulaşmışsa bu yapılacak iş de gelecek 50-60 yıla damga vuracak demektir. İşe buradan bakıldığında yapılacak çalışmanın ne denli önemli olduğunu kimse unutmasın. Buradaki değişim ve dönüşüm Odunpazarı bölgesi ve kentin kaderini etkileyecek bir öneme sahip olacak. O yüzden alınan kararları defalarca gözden geçirip uygulama yapılmak zorunda. Hata yapma lüksü yok. 10 kez düşünüp bir kez karar vereceğiz. Acele değil doğru kararlara imza atmak zorundayız" dedi.

GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Sanayide hala binlerce insanın ekmek yediğini ve esnafın asla göz ardı edilemeyeceğini söyleyen Başkan Sakallı şöyle devam etti: "Gelecek haftadan itibaren sanayi siteleri başkanları, oda başkanları ve meslek temsilcileri ve onlarla da birlikte esnafımızla görüşmeye başlayacağız. Esnafımızı dinleyeceğiz. Kanaat önderlerini dinleyeceğiz. Tüm fikirleri alacağız. Bundan kimse endişe duymasın. Esnafımızın zararına olacak bir çalışma asla olmaz. Bununla ilgili zaten tüm görüşmeler bittikten sonra hem biz, hem esnafımız hem de teknik elemanlar ortak bir noktada buluşacağız."

'PROJE MUHTEŞEM OLMALI'
Sanayinin taşınmasının ardından bölgeye yapılacak olan projenin de çok özel bir çalışma olması gerektiğini söyleyen Sakallı, "Açıkçası bu proje bir prestij ve bölgenin kalkınmasına yol verecek bir proje olmalı. O bölgeyi tam manasıyla bir cazibe merkezi haline getirebilmeli. Çünkü Emek, Erenköy, Yenidoğan, Huzur ve Gündoğdu mahallesi gibi geniş bir alana yayılan sanayinin bu bölgeye yapılacak çok iyi bir proje ile yeni bir hayat vermesi sağlanmalı" dedi. Sakallı, "Projeyle ilgili 1/binlik ve 1/5 binlik planlar hazırlanacak. Büyükşehir Belediyesi'ne sunulacak. Zaten yetki devri de şarta bağlandı. Büyükşehir bu planlara ve projeye bakacak. O yüzden bu zor bir süreç. Proje seçim öncesine yetişebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafla tarihi pazarlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN