Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M.KEMAL ÖZUĞUR: 21 Mart ve Eskişehir

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür başkenti (TDKB) ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti etiketine sahip olması gerçekten heyecan verici. Bunu en çok hisseden kişi elbette Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir. Bugüne kadar atılan çok önemli adımlar var. Proje aşamasında da olsa, güzel işlere imza atılacağı ortada. Ama bir gerçek var; inanılmazı başarsanız bile, pazarlamayı beceremedikten sonra gerisi boş. Eskişehir'in çifte başkentliği ulusal medyada bugüne kadar pek yer bulamadı. Eskişehir, başkentliğini ne yazık ki Türkiye'ye tanıtamadı. Devletin resmi kanalı TRT bile ilgisiz kaldı. Neyse ki hafta başında TRT Haber, Vali Koçdemir'i canlı yayında ağırladı. Ne kadar izlendi, yansıması ne oldu bilinmez ama en azından bir adımdı.
***

Ve önceki gün Sayın Vali'nin Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin ile birlikte İstanbul'da düzenlediği basın toplantısı sanırım bir ilkti. Basın toplantısının detayları haber ajansları tarafından servis edildikten sonra merak ettim; gazetelerin internet sitelerine bir yansıması yoktu. Türkiye'nin en çok tıklanan haber siteleri de pek ilgi göstermemişti. Ulusal gazetelerin ilgisini ise dün gördük. Eskişehir'e giden baskılar değil, şehir baskılarıydı önemli olan. Basın toplantısını düzenleyenler için yaşanan bu hayal kırıklığı, bizim için hiç sürpriz değildi. Eskişehir ile ilgili basın toplantısından, bizim gibi ulusal basında görev yapan Eskişehirli gazetecilerin haberi yoktu. Artık Eskişehir'in tescilli dostu olan yazarları davet etmek kimsenin aklına gelmemişti. İstanbul'da ulusal medyayı hedef alan basın toplantısı düşüncesi güzeldi ama pazarlaması hüsran oldu. Lobiciliğin ulusal basında da hayatın gerçeği olduğu herhalde unutulmuştu. Hem de bu işte eline kimsenin su dökemeyeceği Yılmaz Büyükerşen'in şehrinde.
***

Bazı şeyleri peşinen kabul edelim. 21 Mart'ta Nevruz kutlaması ile resmen başlayacak etkinlikler, Türkiye'nin bugün yaşadığı süreçte çok geri planda kalabilir. İster istemez o gün gözler Diyarbakır'da olacak. Barış sürecinin belki de en önemli ayaklarından biri olan "Eylemsizlik" kararı beklenti o ki, 21 Mart'ta Diyarbakır'da açıklanacak. Ve Türkiye o gün Eskişehir'deki Nevruz kutlamasını değil, Diyarbakır'ı konuşacak. Ve daha açık söyleyeyim; Eskişehir'deki kutlamaya Başbakan Erdoğan da katılsa, onun da gündemi 'Kültür Başkenti' değil Diyarbakır olacak. Nevruz'u Orta Asya'daki Türk devletlerindeki gibi kutlamak da güzel düşünce, ama sanırım bu kez de zamanlama şanssız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.KEMAL ÖZUĞUR: 21 Mart ve Eskişehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN