Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musluklarından şifa akıyor

Kızılinler için hâlâ bir yatırımcı aranırken, kentin sıcak suları farklı şekilde değerlendiriliyor. Çarşı Camisi'nin şadırvan ve tuvaletinden akan termal su, şifa arayanlar tarafından evlere bidonlarla taşınıyor

Termal turizmin merkezi olacak gözüyle bakılan Kızılinler için hâlâ bir yatırımcı aranırken, Eskişehir'in termal sularını hamamların dışında da değerlendirenler var. 185 metreden çekilen 50 derecelik şifalı termal suyun kullanıldığı Çarşı Camisi'nde biri dışarıda iki şadırvan ile 28 erkek, 7 de bayan tuvaleti bulunuyor. Termal su ile ısınan camideki içilebilir suyun mide, böbrek, deri, prostat ve kadın hastalıkları tedavisine yardımcı olduğu belirtiliyor. Yıllar önce tarihi Odunpazarı'ndaki evlerinin musluklarından sıcak su aktığını ve insanların evlerindeki bu sıcak su ile yıkandıklarını, kentin tarihi çeşmelerinde de sıcak suların fışkırdığını belirten vatandaşlar, eski Belediye Başkanı Selami Vardar tarafından termal suların kesilmesiyle musluklarından şifa akan camiye rağbetin arttığını belirtiyor. Çarşı Camisi'ndeki tuvalette görev yapan Kazım Kaya, Türkiye genelinde sadece kendi tuvaletlerinde şifalı su bulunduğunu belirtiyor. Kaya "Tuvaletlerimizin çeşmelerinden şifalı sular akıyor. Bu su ile hamamlarda akan şifalı su aynı. Çarşı Camisi'ne namaz kılmaya gelen insanlar, şadırvandan akan sıcak su ile abdestlerini alıyor. Sular şifalı olduğu için abdest alanlar rahatlık hissettiklerini ve yüzlerinde olan sivilcelerin bile geçtiğini söylüyorlar" diyor. Kente gelen turistlerin çeşmelerden termal suyun aktığını görünce şaşırdıklarını belirten Kaya, "Su 45-50 derece bir ısıya sahip. Civarındaki esnaf akşamları bidonlarla evlerine su götürüyor. Kahvehaneler ve lokantalar da bidonla su alıp, çaylarda bu suyu kullanıyor" diye konuşuyor. İsmail Karyemez (64) adlı vatandaş ise "Özellikle kış aylarında soğukta abdest almamız gerektiğinde bu camiye geliyoruz. Şadırvandan akan sıcak su ile üşümeden abdestimizi alıyoruz. İçimiz ısınıyor. Bu su gerçekten şifalı. Yüzümde sivilceler vardı, bu su sayesinde geçti. Eskişehir bu konuda çok şanslı çünkü şifalı suya çok kolay ulaşıyoruz" görüşünü dile getiriyor.

BAŞKA YERDE YOK

Murtaza Kutlak ise "On yıldır bu camiyi tercih ediyorum. Burada çeşmelerden akan su hamamların kurnalarından da akıyor. Bu su çok şifalı. Ben burada abdest aldığım zaman inanın rahatlıyorum, içim sıcacık oluyor. Bu su bizim için büyük bir nimet. Şifalı su romatizmaya da, cilt rahatsızlığına da iyi geliyor. Ama pek çok Eskişehirli buranın farkında değil. Tuvaletimizin musluklarından şifa fışkırıyor ama çoğu insan bilmiyor" diyor. Matbaacı Ahmet Hazer "Ben sıcak suların aktığı tuvaletin yanı başında matbaacılık yapıyorum. Çocukluğumdan beri bu tuvaletten sifalı su akar. Suların özellikle yorgunluk ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir. Böyle bir şey hiç gördünüz mü, duydunuz mu? Bu Eskişehir'in özelliklerdin birisi" diye konuşuyor. Kahvehane işletmecisi Harun Üçel ise şöyle diyor: "Çocukluğumuzdan beri buradan şifalı su akıyor. Bazen turistler merak edip geliyorlar. Sıcak suyu görünce şifalı olup olmadığını soruyorlar. Biz de şifalıdır içebilirsiniz dediğimizde içiyorlar. Suyun öyle lezzetli bir tadı var ki, hayretler içinde kalıyorlar." Emekli Rıdvan Polat "Bu şifalı su ile elinizi yüzünüzü yıkadığınız zaman kendinizi dinlenmiş olarak bulursunuz" derken esnaf Sabri Doğan şöyle diyor: "Ben 70 yaşındayım. Eskiden burası böyle modern değildi, kapıları tahta, duvarları kerpiçtendi. Eskiden Odunpazarı semtinin evlerde sıcak su akar ve insanlar evlerinde hamamdaymış gibi yıkanırlardı. Yazında şehrin garibanları buraya gelip yıkanırdı.z Burası bizim için çok önemli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musluklarından şifa akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN