Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY'nin kabin memurları Anadolu Üniversitesi'nden

Giriş Tarihi: 15.3.2013

Türk Hava Yolları ile Anadolu Üniversitesi "Kabin Ekibi Eğitimi ve İstihdamı" konusunda işbirliği protokolü imzaladı. İki kurum arasında imzalanan işbirliği kapsamında THY'de çalışacak kabin görevlileri Anadolu Üniversitesi'nde eğitilecek

Türkhavacılık sektörüne uzun yıllar katkı sağlayan Anadolu Üniversitesi büyük bir iş birliği protokolüne daha imza attı. Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü binasında imzalanan protokol kapsamında THY'de görev yapacak kabin ekipleri artık Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Kabin Hizmetleri Eğitim Programında yetiştirilecek. Toplamda 2 yıl sürecek olan eğitim programının ardından, sınavlarda başarılı olan öğrenciler programdan mezun olacak. Böylece THY kabin ekipleri hem akademik eğitim almış olacak hem de mezun olduktan sonra iş sahibi olma şansı yakalayacak.

YÖK'TEN İZİN AL INDI

Anadolu Üniversitesi adına protokole imza atan Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, "Bugün Anadolu Üniversitesi olarak ülkemizin gurur kaynağı olan Türk Hava Yolları'yla çok önemli biriş birliğine imza attık. Bu proje THY'nin ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirilmesi doğrultusunda bir iş birliğini içermektedir" dedi. THY adına konuşan Genel Müdür Temel Kotil de "Bu protokol kapsamında Anadolu Üniversitesi'ne öğrenci alınacak. Bunun için Yüksek Öğretim Kurumu'ndan da gerekli izinleri aldık. Anadolu Üniversitesi'nde yetişen arkadaşlarımız mezuniyetlerinin ardından bize gelecekler. İki kurum iç içe çalışacağı için de zaten kaliteli olan kabin personelimiz daha da kaliteli hale gelecek" ifadelerini kullandı. AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar ise "Program büyük ölçüde Kabin Hizmetleri Eğitim Programı'nın ikinci yılında verilecek derslerle ilgili olacak. Pratik derslerin içeriğinde kabinde verilecek hizmetlerle ilgili dersler, uçuş güvenliği, kabinde oluşacak acil durumlara müdahale gibi uygulamalar bulunacak" diye konuştu.

Öğrencilere iş garantisi sunuluyor
Protokolle birlikte Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Kabin Hizmetleri Programı'na alınacak öğrencilerde birtakım kriterler arayacaklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Cavcar "Öğrencileri okula kabul ederken ÖSYM kitapçığında boy, kilo, sağlık gibi çeşitli kriterlere yer vereceğiz. Öğrencilerimizden öğrenim süreçleri boyunca bu kriterleri korumalarını isteyeceğiz. Bu şartları sağlayan ve mezun olmaya hak kazanan öğrenciler direkt olarak Türk Hava Yolları'nda kabin hizmetleri alanında istihdam edilecek. Bu açıdan da programa iş garantili bir program olarak bakabiliriz" diyerek protokolün öğrencilere iş garantisi sunacağını vurguladı.

'Hayata değer katıyoru
Protokol kapsamında iki kurumun hem eğitimde, hem de işletmecilikte iş birliği gerçekleştirmiş olduğuna vurgu yapan Rektör Aydın "Bu projeyi başka eğitim projeleri de izleyecektir. Anadolu Üniversitesi olarak 'yaşam boyu eğitim' vizyonumuz içinde, sektör iş birliklerini de gerçekleştirerek ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaya ve hayata değer katmaya devam ediyoruz. Bu, hayata kattığımız değerin çok güzel bir örneği" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'nin kabin memurları Anadolu Üniversitesi'nden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN