sıkışıklığına önleyecek talimat

Ulaştırma Bakanı , Alsancak girişinde yolun daralması ile yaşanan sıkışıklığının çözümü için TCDD’ye ait bahçe duvarının yıkılıp, yola bir şerit daha eklenmesi talimatını verdi

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Trafik sıkışıklığına önleyecek talimat
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , 'de kent merkezi Alsancak girişinde yolun daralması nedeniyle yıllardır yaşanan sıkışıklığının çözümü için TCDD'ye ait bahçe duvarının yıkılıp, yola bir şerit daha eklenmesini sağlayacak protokolün imzalanması talimatı verdiğini söyledi. Bakan Yıldırım, "Çok kıymetli bir parsel. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu alanı kamulaştırsa çok büyük paralar harcar. İzmir'de kent trafiğinin en fazla sıkıştığı, yolun kördüğüm olduğu bu alanda DDY protokolle kendi mülkünü daraltarak yolun genişletilmesinin önünü açtı. İzmirli'nin parası belediyenin kasasında kaldı" dedi.

PROTOKOL YAPILACAK
TCDD Genel Müdürlüğü'ne gönderilen protokole göre İzmir Büyükşehir Belediyesi TCDD'ye ait bahçe duvarını yıkacak ve Vahap Özaltay Meydanı ile Alsancak Gar önü arası yol iki gidiş, geliş olacak. Protokolü hazırlayan, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcısı olan Muhsin Keçe, protokolün teknik detaylarını şöyle anlattı: "TCDD 3. Bölge Müdürlüğü, Alsancak Gar havzasındaki toplam müstakil parseli 119 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyor. Sözkonusu alan Bölge Müdürlüğü'nün önündeki kavşak ve Tarihi Havagazı Fabrikası'nını önü ve kilisenin önündeki yol halihazırda DDY mülkiyetinde. Büyükşehir ile 1990'lı yıllarda yapılan sözleşme gereğince kavşak ve havagazı fabrikası arasındaki 9 bin metrekarelik alanla ilgili bir açık alan kiralama sözleşmesi yapılmış. Büyükşehir'in 2015 yılı sonu itibariyle gerek tramvay hattı projesi gerekse yol genişletme çalışması kapsamında DDY karşısında kilisenin önündeki alanla bizim kreş bölgesi arasındaki alanda 1.5- 2 metre yolu istimlak edip, yolu genişletme talebinde bulundu. Biz, hem tramvay alanı hem de mevcut yolu sözleşmenin içine ilave ederek, 9 bin 500 metrekarelik alanın 18 bin bin 500 metrekareye genişletmesi de dahil protokol yapma talebinde bulunduk. Bu kapsamda tescilli parsel olması nedeniyle Kültür ve Tabiatı Koruma Bölge Müdürlüğü'nden onaylar, izinler alındı, ihale komisyon kararını alarak Genel Müdürlüğümüze 24 Mart 2016 tarihinde gönderildi. Genel Müdürlüğümüzce onaylandıktan onra belediye ile sözleşme yaparak, sözkonusu alanı belediyeye kiralayacağız belediye de bu kapsamda bizim kreşin önündeki alanı 1.5 metre duvarı çekecek ve yolu da genişletecek." Keçe, İzmir Büyükşehir'in Halkapınar- Fahrettin Altay arasındaki tramvay hattı çalışmalarına da katkı sağlamak amacıyla protokole TCDD Mescidi önüne yapılacak olan kendi mülkiyetlerindeki tramvay istasyonunu da koyduklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik sıkışıklığına önleyecek talimat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN