Hedefimiz ihracat

Giriş Tarihi: 29.3.2017
Hedefimiz ihracat

Sektörün önemli temsilcilerinden Koçaklar Tarım, yaptığı profesyonel üretimle birçok şehrin sebze ihtiyacını karşılıyor. Firma sahibi Nevzat Koçak “İmkânlar oluşursa hedefimiz ihracat” diyor

Babalarından devraldıkları bayrağı gururla taşıyan Nevzat Koçak ve İbrahim Koçak, şirketlerini, oluşturdukları kurumsal yapıyla Türkiye'deki önemli sebze üretim merkezlerinden biri haline getirdi. Ekip çalışmasına önem veren, profesyonel üretime inanan bir şirket olduklarını dile getiren Nevzat Koçak, hedeflerinin ihracat olduğunu söylüyor.

10 KENTE ÜRÜN
Firmanızdan bahsedebilir misiniz?
1970'den bu yana sebze üretimi yapmaktayız. İlerleyen zamanlarda, 98'lerde şirket haline dönüştük. Şu an kardeşim İbrahim Koçak ve oğullarımız Erdi ve Ozan ile beraber işleri yürütmekteyiz. Toplam 1500 dekar alan üzerinde hem İzmir, hem de Eskişehir'de sebze üretimi yapmaktayız. Marul, soğan, ıspanak, pırasa, kereviz, lahana, karnabahar, brokoli, turp, alabaş başta olmak üzere yaklaşık 23 çeşit sebze üretimimiz mevcut. Ayrıca İzmir'de sebze meyve halinde satış yerimiz var. İstanbul, Ankara, Bursa, Adapazarı, Kütahya, Afyon, Bilecik, Denizli'nin de aralarında olduğu 10 kente mal gönderiyoruz. İzmir'de yerel marketlere, turizm sektöründe faaliyet gösteren otellere ve restoranlara dağıtım da yapılıyor. Günlük ortalama 5 TIR, yani kasa bazında 12 bin 500 kasa mal sevkiyatımız mevcut. Hedeflerimiz arasında önümüzdeki yıllarda bu rakamları daha yukarı çekmek istiyoruz. Ve bunu da başaracağız.

Ürün kalitenizden bahseder misiniz?
Ürettiğimiz bütün ürünler künyelidir. Ankara'dan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ürünlere hangi şartlarda üretildiğine dair künye veriyor. Ve bu künyeyi tüm marketler sebze reyonlarına asmak zorunda. Künyesiz mal benim şirketimden çıkmaz. Ürünlerde birinci elden sertifikalı tohum kullanıyoruz. Eskişehir Ovası'nda kendi kadromuzda çalışan ziraat mühendisleriyle üretim yapıyoruz. İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'na sahibiz. Bu sertifika tohum, fide, ilaç, gübre kontrolü, personelin sağlık kontrolü gibi şirketlere kriterler ve süzgeçler getiriyor. Ürünler tahlil ediliyor, standartlara uygunsa satışa izin veriliyor.

Sektörün sıkıntıları var mı?
En büyük sıkıntı kayıt dışı üretim ve satış. Bizi en çok engelleyen bu. Belirli standartlar uygulanmadan elde edilmiş ürünler marketlerde ve pazarlarda satılıyor. Bu ürünlerin künyeleri de yok. Tüketici bu mevzuatı bilmiyor ve alıyor. Ayrıca kayıt dışı üreticiler ilaçlara da dikkat etmiyor. Ucuza alınan ilaçlarla yapılan üretim insan sağlığını etkiliyor. Standartları yakalamanız çok emek harcamak ve maddi yatırım demek. Yakaladığınız zamanda üretim maliyetleriniz, kayıt dışı üretimden daha fazla oluyor. Ancak siz yine de aynı fiyata satmak zorunda kalıyorsunuz. İzlenebilir tarım politikaları daha sıkı uygulanmalı.

RUSYA'YA İHRACAT YOLDA
Nevzat Koçak "Gelecekteki hedefimiz kaliteden ödün vermeden üretim kapasitesini artırarak ihracat yapmak. Geçtiğimiz yıl Rusya ile büyük ölçekte bir firma ile anlaştık. Haftada 28 TIR sebze gönderecektik ancak o dönemlerde çıkan Rusya ile anlaşmazlık sonucu projeyi iptal etmek zorunda kaldık. Şu an içinde ihracatla ilgili bütün alt yapı çalışmamızı tamamladık" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefimiz ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN