Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüketici Hakları Gençlere Emanet

Giriş Tarihi: 19.2.2015 16:38
Tüketici Hakları Gençlere Emanet
Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Tüketiciler Derneği (ESTÜKDER) ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle hazırlanan, Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında gençlerin tüketici hakları konusunda uluslararası platformda bilinçlendirilmesi, hakem heyetlerinde yer alabilmesi ve ulusal çapta Genç Tüketici Hakları Zirvesi yapılması planlanıyor.
ETO, ESTÜKDER, Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi, Eskişehir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve sektör temsilcilerinin işbirliğiyle bir uluslararası projeye imza atıyor. Gerçekleştirilecek olan proje ile, gençlerin tüketici hakları konusunda bilinçlendirilmesi, hakem heyetlerinde yer alabilmesi, ulusal çapta Genç Tüketici Hakları Zirvesi yapılması planlanıyor. Projenin 27 bin Euro’luk bedeli ise Türk Ulusal Ajansı tarafından karşılanacak. Proje kapsamında eğitim alan gençler, tüketici hakları konusunda ülkenin dört bir yanında kurum ve kuruluşlarda, belediyelerde ve hatta en küçük mahalli idarelerde bilgilendirmelerde bulunacak. Projenin uluslararası ayağı ise, yurt dışı proje ekibindeki gençlik temsilcileri tarafından yürütülecek.
Projenin Eskişehir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen açılış toplantısına ETO Başkanı Metin Güler’in yanı sıra, Eskişehir Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Atak, Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hüsniye Tali, İspanya, Rusya, İtalya, Moldova, Makedonya, Bulgaristan, Portekiz, Sırbistan, Romanya, Ukrayna, Yunanistan’daki tüketici hakları konusundaki gençlik temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan ETO Başkanı Güler, tüketici haklarının ticaretteki önemine değinsi. Güler, “Ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşmasının yolu, üretmekten ve ticaretten geçiyor. Bu şartların oluşması için tüccar ve sanayiciler kadar tüketicilerin sorumluluğu da son derece önemli. Denetim mekanizmalarının doğru işlemesi ve tüketicilerin bu konuda bilinç kazanmaları, orta ve uzun vadede üyelerimiz ve ekonomi için değer oluşturacak bir konudur. Eskişehir Ticaret Odası olarak bu noktada gençlerin duruşunu önemsiyoruz. ESTÜKDER ile gerçekleştireceğimiz projeyle, gençlerimizin konuya ilişkin farkındalıklarını arttırmak adına çalışmaya başlıyoruz” şeklinde konuştu.
"GENÇLERLE FARK ATACAĞIZ"
Toplantı açılışında konuşan ESTÜKDER Başkanı Hasan Atak ise, tüketicilerin haklarını öğrenmesinin öncelik olduğunu belirterek, "Genç Tüketici Hakları Zirvesi" projesiyle işe başından başlayacaklarını ifade etti. Atak, gençlerin bu anlamda oluşturulacak özel programlar yoluyla eğitileceklerini, projenin sonunda gerçekleştirilecek zirveyle tüm Türkiye’den 100 gencin tüketici hakları konusunu masaya yatırarak, gençlerin bakış açılarını projeye yansıtmak üzere 4 günlük bir zirve gerçekleştireceklerini belirtti. Gerçekleştirilen açılış toplantısıyla projenin gidişatına ilişkin planlama gözden geçirilerek gerçekleştirilecek çalışmalara ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüketici Hakları Gençlere Emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN