Gebelikte Safra Kesesi Taşına ‘Kapalı’ Ameliyat

Giriş Tarihi: 9.3.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:39
Gebelikte Safra Kesesi Taşına ‘Kapalı’ Ameliyat
Anne adayı 25 yaşındaki Merve Hilal Çırkan, safra kesesi taşından 20 dakika süren laparoskopik (kapalı) ameliyatı ile Acıbadem Hastanesi’nde sağlığına kavuştu.
Merve Hilal Çırkan, hamileliğinin 20. Haftasında yoğun hazımsızlık, midesinde ağrı, şişkinlik ve gaz şikayeti ile bir çok hastaneye baş vurdu. Doktorların açık ameliyat önerdiği Çırkan, Acıbadem Eskişehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İhsan Oruk, tarafından 20 dakika süren laparoskopik (kapalı) ameliyat ile sağlığına kavuştu. Bebeğini anesteziden etkilenmesini istemeyen Çırkan’ı Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nde gebelik takibini yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Özgür Gürsoy, aynı hastanede Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İhsan Oruk’a yönlendirdi. Dr. Oruk’un muayenesinden sonra da Çırkan ailesi ameliyata karar verdi. Gebe hasta Çırkan’a Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İhsan Oruk, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Raif Orhan ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yalım Uçtum tarafından laparoskopik (kapalı) kolesistektomi ameliyatı yapıldı.
NARKOZ ALMADI, 1 SAAT YERİNE 20 DAKİKA SÜRDÜ
Genel anesteziye gerek kalmadan, spinal anestezi yani belden uyuşturma ile gerçekleştirilen kapalı ameliyat sayesinde genç anne adayı hastalığından kurtuldu. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yalım Uçtum “Çırkan’da safra kesesi taşı vardı. Gebelikte safra kesesi taşı oluşabiliyor. 20 dakika süren kapalı ameliyat ile hastaya narkoz vermeden, anneyi bel bölgesinden uyuşturarak kapalı ameliyat gerçekleştirdik. Genç anne adayı da bebek de genel anestezi almasına gerek kalmadan sağlıklarına kavuştu” diye konuştu. Çırkan ailesi şimdi sevinç, heyecan ve mutlulukla bebeklerini kucaklarına almayı bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte Safra Kesesi Taşına ‘Kapalı’ Ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN