Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fotoğrafçıların Korsan Mücadelesi

Giriş Tarihi: 10.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Fotoğrafçıların Korsan Mücadelesi
’de yaklaşan düğün sezonu ile birlikte Eskişehirli fotoğrafçılar, parklarda dış çekim yapan korsan fotoğrafçılarla mücadele etmeye başladı.
Yasal olarak çalışma izni olmayan korsan fotoğrafçılar, yaklaşan düğün sezonunu fırsat bilerek gelin-damat fotoğrafları çekmek isteyen çiftlere düşük fiyatlarda dış çekim yapıyor. Vergiye tabi olmayan korsan fotoğrafçıların, ucuz fiyata çektikleri fotoğraflarla hem haksız kazanç elde ettiği, hem de çiftlerin mutlu günlerini kararttığı belirtiliyor. Eskişehir’de fotoğrafçılık sektöründe çalışan Suat Çapalı, korsan fotoğrafçılarla mücadele için meslektaşları arasında bir örgütlenme olmadığını söyledi. Çapalı, "Örgütlenme olursa aslında bunun çözümünü fotoğrafçılar yapar, ama bir örgütlenme yok. Normalde biz bunun her prosedürünü uyguluyoruz. Hem çalışan elemanların sigortası yönüyle hem de vergi mükellefi yönüyle. Ama bunun önlemini alacak Maliye ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) olmalı. Bence onların çalışmaları yetersiz" dedi.
Yine Eskişehir’de fotoğrafçılık yapan İmirzali Ünsal ise, bu konuda yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü belirtti. Ünsal, "Belediyeden denetimler yapılabilir, fotoğrafçılara kart dağıtılabilir. Vergiye tabi olan fotoğrafçılara kart dağıtılsın, o fotoğrafçılar yalnızca fotoğraf çekebilsin. Zabıtalar da bunu denetleyebilir. Zabıta her yere yetişemez ama fotoğraf çektirilen Eskişehir’de belirli başlı yerler vardır. Sazova parkı, Botanik parkı, Odunpazarı evleri, Kent Park gibi birkaç tane yer var. Buralarda birçok vergiye tabi fotoğrafçılar fotoğraflarını çekebiliyor. Zabıtalar hafta sonları özellikle buralarda denetim yaparsa korsan fotoğrafçıların sayısı azalır. Biz her yıl çeşitli yatırımlar yapıyoruz ve o yatırımların da karşılığını görmek istiyoruz. Bu işin bir maddi boyutu bir de sanatsal boyutu var. Mesela bir vatandaş fotoğrafını korsan fotoğrafçıya çektirip daha sonradan bize getiriyor. Burada yapmaya çalışıyoruz ama bizim çektiklerimiz ile aynı olmadığı için hem vatandaşın verdiği para boşa gidiyor, hem de o güzel gününü mahvediyor" diye belitti.
Öte yandan Eskişehir Ticaret Odası’nın başlattığı çalışma ile yasa dışı fotoğraf çeken korsan fotoğrafçıların önüne geçilmesinin hedeflendiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğrafçıların Korsan Mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN