Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler Artık Vakitlerini Boş Geçirmeyecek

Giriş Tarihi: 10.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Gençler Artık Vakitlerini Boş Geçirmeyecek
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Eskişehir Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği işbirliği ile kentteki iki lisede "Zeka Oyunları Salonu" törenle açıldı.
Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Fatih Anadolu Lisesi’nde açılan Zeka Oyun Odaları ile, ortaöğretim ve liselerde şiddeti önlemeye alternatif çözüm yolu olarak oyun alanları oluşturularak, gençlerin boş zamanlarında akıl ve zeka oyunları ile enerjilerini harcayarak muhakeme becerilerini geliştirmek amaçlanıyor. Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdür Necmi Özen, projeye 2013 yılında başlandığını anlattı. Gençlerin boş zamanlarını değerlendirmesinin önemine değinen Özen, “Bir fedakarlık gerektiren vazife icra ediliyorsa gönüllü olan insanlar bunu yerine getiriyorlar. Kendilerinden zaman ayırarak payda oluşturmaya çalışıyorlar. Sivil toplum kuruluşlarımızın gönüllülerimizin attığı her adım bizim için çok önemli ve çok kıymetli. 2013 yılında başlayıp epey mesafe kat ettiğimiz çocuk ihmal ve istismarını önlemeye yönelik yapılacak çalışmalar, paydaş kuruluşlarla beraber belli noktalara geldi. Çalışmalar ve ortaya konabilecek faaliyetler babında gençlerin boş zamanlarını değerlendirmesi de önem taşıyor. Çünkü ihmale ve istismara uğrayan çocuklar, genelde boş zamanları iyi değerlendirilemeyen gençler ve çocuklardan oluşuyor. Açılışını yapacağımız iki Zeka Oyun Odalarının, gençlerin boş vakitlerini olumlu şekilde değerlendirmesinde büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İçeride hazırlanmış olan alan, gençlerin bir strateji oluşturma noktasında da kendilerini geliştirmelerine fırsat sağlayacak bir çalışmadır. Bu örnek çalışmanın tüm kurumlarımıza yayılmasını istiyoruz. Bunun destekçisi olacağız” dedi.
Zeka Oyun Odaları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir yıl izlenecek ve verimli geçerse diğer okullarda da yaygınlaştırılacak. Projenin, bu yıl Erzurum’da düzenlenecek 1. Ulusal Oyun ve Oyuncak Kongresinde bilimsel bildiri olarak sunulması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler Artık Vakitlerini Boş Geçirmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN