Baba Ve Oğlunun Şampiyonluk Azmi

Giriş Tarihi: 20.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 11:33
’de bir baba almış olduğu satranç kitaplarından öğrendikleriyle çalıştırdığı oğlunu defalarca Türkiye şampiyonu yaptı.
Akıl oyunları arasında yer alan satrancı öğrenmek pek de kolay değil. Satrancı öğrenmek için mutlaka bir hoca yardımı alınması gerekir. Ancak Eskişehir’de bir baba oğul bu düşünceyi yıkarak satranç ile ilgili aldıkları kitapları okuyarak ve orada gösterilen hamleleri yaparak bir ilke imza attı. Baba ve oğul günde 9 saate varan çalışmalar sonucunda emeklerinin meyvelerini aldılar. İlk olarak 13 yaşında babasıyla öğrendiği satrançta Türkiye Şampiyonu olan Onur Taşcı, ardından Türkiye 3’üncüsü oldu. Geçtiğimiz yıl yeniden şampiyonaya babası ile hazırlanan Taşcı, yeniden Türkiye 1’incisi olarak zor bir başarıya imza attı. Oğluna öğrettiği satrançla dikkat çeken baba ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden Satranç İl Temsilciliği teklifi almış. Oğlunun yanı sıra farklı yaşlardaki çocukları da şampiyon yapmak isteyen baba, bu görevi kabul ederek çalışmalara başlamış.
“BABAM İLE ÇALIŞMASAYDIM ŞAMPİYON OLAMAZDIM”
Satranca ilkokulda ailesinin bir kursa yazdırmasıyla başladığını belirten Onur Taşcı, daha sonra babası ile birlikte çalışarak bu alanda ilerlettiğini söyledi. Babası ile çalışmasaydı şampiyonluklar elde edemeyeceğini dile getiren Taşcı, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Ben satranç ile ilgili kitaplar alarak onlarla ilgili sorular dizerdim, babam da benim cevaplarımı kontrol ederdi. Babam ile çalışma bana satrançtaki oyunumun temel sırrını oluşturduğunu söyleyebilirim. Satranç çoğunluğu hesap gerektiren bir spor. Ben de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda iyi şekilde hesaplıyor ve oynuyorum. İlk kez 13 yaşımda Türkiye yaş gruplarımda 1’inci oldum. Sonraki sene ise aynı şampiyonada 3’üncü oldum. Bir sonraki sene ise çalışmaya ara verdiğim için mili takıma girememiştim. Çalışarak sonraki sene yeniden 1’inci oldum. Bu şampiyonluklarda babamın yerini kimse görmüyor, ama en az benim kadar etkili olduğunu böylemek isterim. Babam ile çalışmasaydım büyük ihtimal şampiyon olamazdım. Çünkü çalışmalara o zorlardır beni. Beni çalıştırdıkça bu işi daha çok benimsedi. Ben şampiyon oldum, oda satrancı geliştirmek için Eskişehir İl Temsilciliğini aldı.”
“ÇALIŞMALAR SONUCUNDA ŞAMPİYONLUKLAR GELDİ”
Oğlunun daha önce birçok spor dalına ilgi duyduğunu belirten Baba Tayfun Taşcı, “Annesi Onur’u bütün spor dallarına yazdırdı. Gittiği halk oyunlarını ve masa tenisini bir süre sonra bıraktı ama satranca devam etti” dedi.
İlk başlarda oğlunun satrançla ilgisinin olmadığını vurgulayan baba Taşcı, “Turnuvalara girdi. O sıralar benim çok fazla ilgim yoktu. Turnuvalarda hep 5 puan alıyordu, bir yarım puan daha yapmış olsaydı Eskişehir’de dereceye girecekti. Birgün bir kitap aldım ve ‘gel oğlum bir çalışıp Eskişehir’de dereceye girelim’ dedim. Sonuç olarak çalıştık ve Eskişehir’de 7’inci oldu. Çok fazla satranç kitabı var. Hatta ben Onur’a ‘bütün dünya şampiyonları senin hocan, istediğin zaman gelir oynarlar’ derim” diye konuştu.
“BEN SATRANÇCI DEĞİL, ŞAMPİYON YETİŞTİRİRİM”
Satranç turnuvasında yaşanan bir olayı ise baba Taşcı şu şekilde anlatıyor;
“Bir şampiyonaya gittiğimde orada bulunan hocalar bize ‘herkes satranç öğrettiğini sanıyor’ diye bir şey söylediler. Ben de bu sözü üzerime alındım. Biraz da üzüldüm bu laftan dolayı. Çünkü biz baba oğul çalıştık. Onur birinci olunca. orada bulunan velilerden izin alarak, hocalara yönelik ‘ben satranççı yetiştirmem, şampiyon yetiştiririm’ dedim. Sonuç olarak bu çalışmalar neticesinde şampiyonluklar geldi. Gençlik Spor İl Müdürlüğü Türkiye birincisi olduğu için Onur’u çağırdı. Bana da ’Eskişehir’de satrançta il temsilciliği alabilir misin?’ dediler. Ben de seve seve kabul ettim. Şuan için ücretli bir çalışmamız yok. Tamamen gönüllü olarak yapıyoruz. Amacım Eskişehir’de bu sporu geliştirmek.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baba Ve Oğlunun Şampiyonluk Azmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN