Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Lise Öğrencileri En Çok Cem Yılmaz’a Gülüyor

Giriş Tarihi: 8.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
(Özel Haber) Lise Öğrencileri En Çok Cem Yılmaz’a Gülüyor
Özel Gelişim Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan araştırma projesinde, mizah dünyasındaki ünlü isimler araştırılarak lise öğrencilerinin komedyenler arasında en çok Cem Yılmaz’a güldükleri belirlendi.
Özel Gelişim Anadolu Lisesi öğrencileri İrem Su İpek ve Başar Seklice, geçtiğimiz hafta Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Spor Salonu’nda açılan TÜBİTAK 46’ıncı Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Sergisi’ne, “Lise Öğrencilerinin Türk Komedi Filmlerindeki Mizah Anlayışı Üzerine Bir İnceleme” adlı projeyle katıldı.
Projeye çalışmasına ilişkin açıklamada bulunan Başar Seklice, lise öğrencilerinin mizah anlayışı üzerine bir inceleme yaptıklarını, en çok hangi komedyen ve hangi mizahların biçimine güldüklerini yaş, cinsiyet ve okul türüne göre değişip değişmediğini incelediklerini söyledi.
“İlk önce komedyenlerimizi belirledik” diyen Seklice, “Mizah kuramlarına göre komedyenlerin kullandıkları ortak mizahların biçimlerini belirledik. Şahan Gökbakar, Ferhan Şensoy ve Cem Yılmaz üzerine çalışıp mizahların biçimlerinden, sözcük oyunları, abartı ve hicivi belirledik. İlk önce bir video oluşturduk tüm film kesitlerinden bunları 336 öğrenciye izlettik. Daha sonra 336 öğrenciden anket doldurmalarını rica ettik. Doldurdukları anketlerde en çok beğendiklerinden kişiden en az beğendikleri kişiye doğru sıralamaları da istedik. Ardından bunu analiz ettik” ifadelerini kullandı.
“ÖĞRENCİLER EN ÇOK CEM YILMAZ’A GÜLÜYOR”
Seklice, yaptıkları analiz sonucu ise şöyle anlattı:
“Analiz ettiğimizde sonuçta Cem Yılmaz’ın en gülünç komedyen bulunduğunu, mizahların biçimlerinden de sözcük oyunlarının en gülünç bulunduğunu fark ettik. Fakat bunun yaşa göre değiştiğini de fark ettik. O da şu şekilde; 9’uncu sınıf öğrencileri Şahan Gökbakar’ı en gülünç bulurken, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri Cem Yılmaz’ı gülünç buluyorlar. Okul türü ve cinsiyete göre bir değişimin olmadığını fark ettik.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Lise Öğrencileri En Çok Cem Yılmaz’a Gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN