"Sokaklar Hepimizin" Etkinliği

Giriş Tarihi: 16.6.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Osmangazi Üniversitesi, (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavide Demirci, yürüttüğü topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında öğrencileri ile “Sokaklar hepimizin” isimli bir etkinlik gerçekleştirdiler.
Etkinlik ile, insanların sokak hayvanları ve sokak hayvanlarına yaklaşımları konularında bilinçlendirilmesi, sokak hayvanlarına karşı duyarlılıkların artması amaçlandı. Öğrencilerin etkinlik öncesinde araştırmalar yaptığını belirten Doç. Dr. Cavide Demirci, "Amacımızı gerçekleştirmek için öğrenciler öncelikle Nuh’un Gemisi Veteriner Kliniğine giderek veterinerden hayvanlarla ilgili bilgiler aldılar. Sokak hayvanlarına karşı farkındalığın nasıl artırılabileceğini, farkındalık oluştururken hangi konulara dikkat çekilebileceğini araştırdılar. Daha sonra amaçlarına uygun; şehrin çeşitli yerlerine asmak için posterler, afişler ve raketler hazırladılar ve bunların tramvay duraklarına, çarşıdaki bilboardlara asılması için Büyükşehir Belediyesine teslim ettiler. Ayrıca özellikle çok sık gidilen adalardaki cafelere, ESOGÜ’deki fakültelerin panolarına ve bankamatiklere sokak hayvanları ile ilgili posterler astılar ve etkinliği bitirdiler" dedi.
"HER YERE PİSLİYORLAR"
Etkinlik sırsında öğrencilerin büyük zorluklarla karşılaşmadığını anlatan Demirci, "Vatandaşlar ve esnaf genel olarak bu konu hakkında epeyce duyarlı davrandılar. Belediyedeki işlemler öğrencilerin karşılaştığı zorlukların en başında geldi. Çünkü diplomatik süreç çok uzun sürdü. Bir de bir cafe sahibi dükkanına afiş asılmasını istemedi. Nedenini sorulduğunda ise ’Ben sokak hayvanlarını sevmiyorum, her yere pisliyorlar’ cevabını alındı. Neyse ki sokak hayvanlarıyla ilgili uzunca bir sohbetten sonra ikna edildi ve ’Evet haklısınız, o zaman bir tane de buraya asın’ cevabını alınarak afiş asabildiler" ifadelerini kullandı.
"HALK DAHA FAZLA ÇALIŞMA BEKLİYOR"
Halkın sokak hayvanları konusunda daha çok etkinlik istediğini söyleyen Demirci, "Etkinlik esnasında öğrencileri mutlu eden esas olay ise halkımızın bu çalışmayı çok beğenmeleri ve hayvanlar hakkında, özellikle sokak hayvanları hakkında daha çok çalışma yapılmasını istemeleri oldu. İnsanlar sokak hayvanları konusunda genelde duyarlılar ve çoğunluğun farkındalığının yüksek olması gerçekten mutluluk verici oldu. Halkımızdan umarız bundan sonra da bu tarz çalışmaların arkası kesilmez, şeklinde dönütler alındı. Ayrıca, etkinliğimiz esnasında bize yardımcı olan tüm esnafa ve okulumuz güvenlik görevlilerine sonsuz teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sokaklar Hepimizin" Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN