Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hububat Tarlalarında Süne Mücadelesi

Giriş Tarihi: 23.6.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 16:53
Hububat Tarlalarında Süne Mücadelesi
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Mart tarihinde başlanan süne mücadelesinde kışlak kontrolleri kapsamında 11 Mayıs tarihinde sünenin kışlakları tamamen boşalttığını açıkladı.
Söğüt, yaptığı açıklamada, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğünün 13 Mayıs tarihli mücadele başlangıcı ile 11 ilçe, 276 yerleşim biriminde 19 teknik ekip 2 merkez kontrol ekibi olmak üzere 21 ekipte toplam 65 teknik eleman ile 2 milyon 130 bin 545 dekar hububat alanında kışlamış ergin süne için saha taramalarına başladığını belirtti. Aynı zamanda Eskişehir’e bağlı 4 ilçe ve 30 köyde toplam 450 çiftçiye eğitim verildiğini anlatan Mehmet Salih Söğüt, "Bu eğitimlerde süne mücadelesinin yanında pas, septoria, ve kök çürüklüğü ile hortumlu böcek, bambul konularında çiftçiler bilgilendirildi. Biyolojik mücadele kapsamında 25 Mayıs tarihinde 10 bin adet süne yumurta parazitoidi Sivrihisar ilçesi Koçaş köyünde 10 dekarlık buğday ve arpa üretim alanına salımı yapıldı. Nimf sürveylerine göre Eskişehir’de yaklaşık metrekarede 2 adet ergin süneye rastlandığı ve ekonomik eşik değeri aşılmadığından ilaçlama kararı alınmadı" diye belirtti.
Söğüt, açıklamasının son bölümünde, emgi oranlarında büyük oranda düşüş beklendiğini de anlatarak, "Yüzde 1’den fazla süne emgisi beklenmemektedir. Üreticimizin ürününün bereketli kazancının bol olmasını diliyorum" şeklinde ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hububat Tarlalarında Süne Mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN