Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündüzler’de ’Köyde Şenlik Var’ Projesi

Giriş Tarihi: 1.7.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
Gündüzler’de ’Köyde Şenlik Var’ Projesi
Tepebaşı Gençlik Meclisi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile düzenlenen “Köyde Şenlik Var” projesi Gündüzlerde gerçekleştirildi.
Tepebaşı Belediyesi’nin desteği ile çalışmalarına 4 ay önce başlanan proje 22-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı Gündüzler Mahallesinde gerçekleşti. 22 Haziran sabahı başlayan projede her gün 10:00 - 16:00 saatleri arasında Gündüzler mahallesine oturan çocuklar, gönüllüler eşliğinde farklı alanlarda eğitim gördüler. Beden Perküsyonu, İngilizce, Harmandalı, Resim, Balkan Halayı ve Çocuk oyunları gibi alanda eğitim alan çocuklar gençlerle eğlenirken farklı bir eğitimin keyfini çıkardılar. Çocuklar bir hafta içinde öğrendiklerini projenin son gecesinde Gündüzler’de sergileyerek sahne heyecanı yaşadılar.
Projenin diğer aşamasında ise Mesleki Rehberlik başlığı altında farklı meslek gruplarından uzmanlar Gündüzler’i ziyaret edip kendi mesleki tecrübelerini çocuklara anlattılar. Çocukların ilerideki meslek tercihleri için farklı bakış açısı yaratmaya çalışan Veteriner, Mühendis, Hukukçu, Doktor ve Öğretim Görevlisi konuklar, çocukların mesleki açıdan tüm sorularına cevap verip kendi meslekleri hakkında bilgilendirme yaptılar.
Asıl amacı çocuklar olan bu projede gençler yetişkinler içinde programlar hazırladı. Her gün saat 16:00’da yetişkin bireyler için farklı konularda uzmanlar Gündüzler halkının sorularına yanıt vermek üzere ziyarete geldi. Kadın ve Erkek Sağlığı - Hijyen Eğitimi - Hukuksal Haklar - Ziraat Bilgilendirmesi gibi bölge halkının ilgisini çeken ve pratiklerle yetişkinlerin sorunlarına çözüm bulmaya çalışıldı. Projenin Ramazan Ayı’na denk gelmesi dolayısıyla geleneksel Ramazan eğlenceleri de unutulmadı. Meddah - Orta Oyunu - Doğaçlama Tiyatro - Halk Konseri - Çocuk Gösterisi etkinlikleriyle Ramazan Ayı’nın özlenen duyguları tekrar yansıtıldı.
“Köyde Şenlik Var” projesi ile Gündüzlerde 6 gün kalarak kamp yapan gençler ayrıca kırsal yaşam tecrübesi yaşarken Anadolu halkının mütevazi, sıcak misafirperverliğini görme imkanı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüzler’de ’Köyde Şenlik Var’ Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN