Sakarya Vadisi’ndeki Yabani Zeytinleri Aşılayacak

Giriş Tarihi: 1.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
’in ılıman iklimine sahip Sakarya Vadisi’nde bulunan yabani zeytinleri aşılayacaklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yıl 250 dekarlık bir alanda 3 bin 500 kök aşısı yapacağız. Böylece hem yabani zeytinleri ekonomiye kazandırmış olacağız hem de köylülerimize gelir kapısı oluşturacağız” diye belirtti.
Eskişehir’in Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçesi sınırları içindeki ormanlık alanlarda ardıçlar ile birlikte yayılış gösteren yabani zeytinler bulunuyor. 2000’li yıllarda aşılama çalışması yapılan bölgede, eksik yerlerin tamamlanması için Bakanlık yeniden çalışmalara başladı. Bu kapsamda, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan 5 yıllık bir program dâhilinde Eskişehir ve Çatacık Orman İşletme Müdürlüklerinin sınırları içindeki 580 dekarlık bir alanda bulunan zeytinlerin aşılanması hedefleniyor. İlk önce karmaşık kök yapısı temizlenen deliceler daha sonra budanarak aşılanıyor.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bu projeyi yakından takip ettiğini anlatarak “Daha önce 5 yıl olarak belirlediğimiz projede çalışmalarımızı hızlandırdık. Biz bu projeyi orman teşkilatımızın da katkıları ile 3 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede ceviz, badem gibi gelir getirici tür ağaçlandırmalarımıza bu bölgede zeytini de ekledik. Zeytinleri seviyoruz. Zeytin en değer verdiğim ağaç türlerinin başında geliyor. OGM tarafından bu yıl 250 dekarlık bir alanda 3 bin 500 kök aşı yapılacak. Biz yabani zeytinlerin 3 yıl bakımını yapıp daha sonra civarda bulunan orman köylerinde yaşayanlar arasında bunu eşit olarak paylaştıracağız. Birçok bölgede yaptığımız gibi Eskişehir’de de halkımıza yabani zeytinleri aşılayarak dağıtacağız. Böylece köylümüzün gelirine katkı sağlayarak, orman köylümüzü kalkındıracağız” diye belirtti.
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca, orman teşkilatının delice aşılamalarını gören köylülerinde zeytin fidanı dikimlerini artırdıklarını ve Sakarya Vadisi’nde zeytin yetiştiriciliği ile zeytinyağı üretiminin de hızla geliştiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakarya Vadisi’ndeki Yabani Zeytinleri Aşılayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN