Emeksiz Çiftinin Hayvan Sevgisi

Giriş Tarihi: 14.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Emeksiz Çiftinin Hayvan Sevgisi
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Emeksiz, eşi Zeynep Emeksiz ile birlikte yıllardır çevrelerinde yaşayan sokak kedilerinin bakım ve beslenmesi için büyük çaba gösteriyor.
Emeksiz çifti, daha önce lojmanda oturdukları zamanlarda olduğu gibi, son olarak 8 yıldan beridir yaşadıkları Sümer mahallesi Fatih Sultan sokağındaki kedileri de beslediklerini söyledi. Bunun hayvan sevgisinden kaynaklandığını anlatan Doç. Dr. Murat Emeksiz, "Hayvan sevgisinin yanında biraz da Allah nasip etmedi çocuğumuz olmadı biz de çocuk sevgisini bu şekilde gideriyoruz. Evde de Sarıkız isimli bir kedimiz var. Benim için en güzel şey kedileri beslemek sabah akşam. Bir görev olarak görüyorum artık. Hepsinin bir ismi var; Hanımkız, Miya, Şehnaz. Bir de arka balkonda var 2 tane, onlar balkoncu. Bir de sokakçılar var onları sabah akşam besliyoruz. Kapının önünde mama ve su eksik olmaz. Bazen de kısırlaştırıyoruz. Barınaklar yardımcı oluyor. Basit tedavi yöntemleriyle bazen de biz tedavi ediyoruz, göz damlası ve pire tozu gibi ilaçlarla. Böyle yapabileceğimiz şeyleri yapıyoruz" dedi.
"KEDİLER BALKON ALTINDA SERENAT YAPIYOR"
Kedilerin her zaman için bir minnet duygusu ile şirinlikler yaptığını ifade eden Emeksiz, "Hatta evimiz yukarıda olduğu için balkonun altına dizilir serenat yaparlar. Bazen kuru mamadan bıkıyorlar, yumuşak mama için de serenat yaparlar. Biz de ödüllendirmek için ara sıra yumuşak mama veriyoruz. Garajda 30 kilodan fazla kedi maması var. Her ay 30 kilo kedi maması, 15 kilo da köpek maması alıyorum. Kışın köpek maması da almaya başladım. Köpekler kedilere zarar verdiler, hem de mamalarını yemek istediler. Kışın viyadük altına her gün 4 kilo köpek maması koymaya başladım. Çok sert bir kış geçti. 4 yavru kediyi ölü bulduk, 4 tane kedi de köpekler tarafından parçalandı. Mahallede sayı azaldı, ama şimdi yeni yavrular var. Onları besliyoruz" açıklamasında bulundu.
"KEDİ EVLERİ YÜKSEKLERDE OLMALIDIR"
Kentsel dönüşümün hayvanların üzerinde olumsuz etkilere yol açtığından bahseden Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Emeksiz, "Kentsel dönüşümle beraber eski bahçeli ve odunluklu evler yok olmaya başladı. Çünkü yeni apartman sisteminde bu yok. Haliyle kedilerin yaşam alanları çok daraldı. Yavrulayamıyorlar ve yavrularını besleyemiyorlar. Yaşam alanları daraldığı için yumurta kolilerinden balkonda yuvalar yaptım. Bizim parkta bir kedi yuvası var. Ona kediler girip yatmıyor çünkü köpek basabiliyor. Belediyeler yüksekte ve merdivenle çıkılabilecek kedi evleri yaparsa çok daha iyi olacaktır" ifadelerine yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeksiz Çiftinin Hayvan Sevgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN