Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Dostu Ulaşım Politikaları Brüksel’de Tanıtıldı

Giriş Tarihi: 18.10.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 15:07
Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Dostu Ulaşım Politikaları Brüksel’de Tanıtıldı
Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu tarafından Belçika’nın Başkenti Brüksel’de ortaklaşa düzenlenen Bölgeler ve Şehirler Günleri’ne bir delegasyon ile katıldı.
Bu yıl 13. düzenlenen toplantıya, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Dr. Jale Nur Süllü, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İrfan Genç, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Didem Aydınmakina, Ulaşım Planlama şube Müdürü Aytaç Ünverdi ve Projeler Ofisi Temsilcisi Seyhan Çubukçu katıldı.
Belediye Meclis Üyesi Dr. Jale Nur Süllü, “Çevre Dostu Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları” konulu panelde gerçekleştirdiği sunum ile Eskişehir’deki ulaşım politikası dönüşümünü anlattı. Bir yerden bir yere ulaştırılması gerekenin araçlar değil, insanlar olduğu anlayışı ile gerçekleştirilen uygulamaları anlatan Süllü, dar caddeler içinde lastik tekerlekli araçlar ile gerçekleştirilen ulaşımdan toplu taşıma aracı tramvaya geçiş ile, gürültü ve hava kirliliğinin azaldığını söyledi. Yayalaştırılan yollarla şehirde yaşayanların sokaklarla yeniden barıştığına ve Porsuk düzenlemeleri ile şehir içi dolaşımdaki rahatlamalara dikkat çeken Süllü, çalışmaları devam eden bisiklet yolları ile karbon salınımının azaltılması ve hava kalitesinin yükseltilmesine yönelik, Trafik Kontrol Merkezi ve Akıllı Kavşak Sistemi’nin de tanıtımını gerçekleştirerek, Büyükşehir Belediyesi’nin çevre dostu ulaşım konusundaki uygulamalarını aktardı.
Avrupa şehirlerindeki yatırımlar, büyüme ve gelişmelerin başarılı örneklerinin sunulduğu ve üç gün boyunca süren toplantılara katılan heyet, aynı zamanda Avrupa Birliiği’ne giriş sürecinde şehirlerin önemi, geliştirilebilecek işbirlikleri ve Avrupa Birliği fonlarından yararlanma konusunda çeşitli temaslarda bulundu.
Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen adına, Avrupa Komisyonu Olağan Toplantısı’nı önümüzdeki yıl Eskişehir’de gerçekleştirmek üzere, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Dairesi Başkanı Myriam Feran’ı davet etti. Süllü ayrıca, Türkiye Dairesi Başkan Yardımcısı Patrick Paquet ile gerçekleştirdiği özel görüşmede, sosyal demokrat belediyelerin özellikle de batıda yer alan şehirlerin Avrupa Birliği fonlarından yararlanması konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Dostu Ulaşım Politikaları Brüksel’de Tanıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN