Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li Bin 300 Çocuk Uzay Yürüyüşü Yaptı

Giriş Tarihi: 22.10.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 22.10.2015 14:44
Eskişehirli Bin 300 Çocuk Uzay Yürüyüşü Yaptı
Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi’nde Japon Uzay Enstitüsü’nün desteğiyle hazırlanan ’uzay tüpü’ düzeneği ile yapılan atölye çalışmalarına bin 300 çocuk katıldı.
Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi’ni ziyaret eden öğrenciler, Japon Performans Sanatçısı Tetsuro Fukuhara’nın geliştirdiği özel teknik ve düzenekle uzay tüpünün içine girdiler. Yerçekimsiz ortamı deneyimleyen çocuklar dengelerini sağlamaya çalıştılar ve bedenlerini keşfettiler.
Tokyo’da Japon Uzay Arastırma Ajansı (JAXA) ile çalışmalar başlatan Fukuhara, 2006 yılında Unesco’nun Uluslararası Dijital Sanatlar Ödülünü kazandı. Fukuhara, 2008 yılında ilk kitabı, ’Space Dance’ı yayınladı. 2009 yılından itibaren ‘Space Dance in the Tube’ ile Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Orta-Kuzey ve Güney Amerika’nın bir çok bölgesinde insanlara ‘uzay yürüyüşü’ yaptırdı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezindeki atölye çalışmalarını oldukça verimli bulan Tetsuro Fukuhara, “ Eskişehir’deki ilgi çok güzel. 20-30 yıl sonra bu atölyelere katılan çocuklardan bazıları Ay’da hatta belki de Mars’ta yürüme şansı bulacaklar, yaptığımız atölyeler de yerçekimsiz ortamdaki ilk deneyimleri oldu. Bu onların uzayla ilgili kariyer hedeflerinde belirleyici olacak” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehirli Bin 300 Çocuk Uzay Yürüyüşü Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN