Montel-Foreks'in haberine göre, Escribano, "Cezayir'de hızlı yatırımlar yapılır ve Libya istikrara kavuşursa, orta vadede yaklaşık 4-5 yıl içinde 20-25 milyar metreküp ek arz olacağına güvenebilirz" ifadelerini kullandı.

Escribano, İtalyan hükümeti tarafından sağlanan 9 milyar metreküp Cezayir ilave arzının artan hacimlere dahil edildiğini belirterek, "Ek yatırımlar olmadan, Cezayir'in taahhüt ettiği 9 milyar metreküpün tamamını sağlayabileceğini düşünmüyorum." dedi. Escribano, bu duruma rağmen, Avrupalı ve İspanyol yetkilileri, Kuzey Afrika ülkesinin bloğun enerji geçişine ve arz güvenliğine katkıda bulunmadaki rolünü dikkate almaya çağırdı ve "Bu, Rusya krizinin çözümünün bir parçası ve İspanya da öyle" diye ekledi.

Rusya, geçen yıl AB'nin gaz arzının yaklaşık %40'lık bölümünü sağlamıştı. Blok, yıl sonuna kadar Rusya'dan yaptığı ithalatın üçte ikisini veya yaklaşık 100 milyar metreküplük gaz ithalatını kesmeyi planlıyor.

Ancak analist, Madrid ile Cezayir arasındaki diplomatik tartışmanın İspanya-Cezayir ilişkilerinde karmaşaya yol açabileceğini söylüyor.

Cezayir, İspanya hükümetinin Fas'ın Batı Sahra bölgesi için özerklik planını destekleme kararının ardından 20 yıl önce Madrid ile imzaladığı dostluk anlaşmasını askıya almıştı.

Bu, Cezayir ile Rabat arasındaki artan gerilimler nedeniyle geçen yılın sonlarında Cezayir'in 10 milyar metreküp /yıl kapasiteli GME boru hattı üzerinden gaz göndermeyi bırakmasının ardından yaşanmıştı. Kanal, Cezayir gazını Fas üzerinden İspanya'ya taşıyor.

Escribano, gerilimlerin muhtemelen sözleşmeli hacimleri etkilemeyeceğini, ancak Cezayir'in devlete ait enerji şirketi Sonatrach'ın devam eden sözleşme yeniden müzakeresinde fiyatları artırmasının muhtemel olduğunu bildirdi.