Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Hindistan, sermaye piyasaları regülatörünü, kripto paraların gözetiminden sorumlu hale getirmeyi değerlendiriyor.

YENİ DÜZENLEMELERİN YÜRÜRLÜĞE KONMASI BEKLENİYOR

Bloomberg News'un haberine göre Hintli yetkililer kripto paraları finansal varlık olarak sınıflamayı düşünüyorlar. Hindistan'da Başbakan Modi liderliğindeki hükümet, cari yasama dönemi içinde kripto paralara ilişkin bir düzenlemeyi parlamentodan çıkarmayı planlıyor. Hükümetin, kripto para yatırımcılarına illerindeki varlıkları kayıt altına aldırmaları için bir nihai tarih vermesi ve ardından yeni düzenlemeleri yürürlüğü koyması bekleniyor.

Kaynaklar, Hindistan hükümetinin yapacağı düzenlemede "kripto para" ifadesi yerine "kripto varlık" ifadesini kullanacağını, Hindistan MB'nin kendi dijital parasını çıkarma planlarına ise atıfta bulunmayacağını da öne sürüyorlar.

Planlanan düzenlemede, kripto varlık düzenlemesine uymayanlaran 200 milyon rupiye (2,7 milyon dolar) varan para ve 1,5 yıla varan hapis cezaları verilmesinin öngörüldüğü de verilen bilgiler arasında.

Küçük yatırımcıların korunması amacıyla, kripto varlıklara yatırım için bir minimum yatırım miktarı belirlenmesi de planlanıyor.