Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

 • 1
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

Avusturya'da camiye "domuzlu" saldırı

Avusturya'nın Steiermark eyaletinin başkenti Graz'da yapımı devam eden minareli camiye iki tane domuz başı bırakıldı.
Graz İslam Kültür Merkezi basın sözcüsü Aldin Bektas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece kimliği belirsiz 3 kişinin, inşaatı devam eden minareli camiye girdiğini ve iki tane kesilmiş domuz kafası bıraktığını söyledi.

Şahısların görülmesi üzerine hemen polise haber verdiklerini ifade eden Bektas, domuz kafalarının minarenin etrafındaki çitlere asıldığını ve 1 şüphelinin polis tarafından yakalandığını aktardı.

Avusturya toplumu ve makamlarıyla çok iyi ilişkilerinin bulunduğunu belirten Bektas, "Sadece aşırı sağcılar buraya cami ve minare yapılmasına karşıydı. Bu nedenle domuz kafası ile yapılan saldırı nedeniyle şok olduk." dedi.

Saldırıyı kınadıklarını dile getiren Bektas, "Siyasi sorumluların, aşırıcı ve ırkçı saldırganların hesaba çekilmesi ve hak ettikleri cezaları almaları için harekete geçmelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.Polis, gözaltına alının şahıs hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Yaklaşık 12 bin metrekare üzerine inşa edilen Graz İslam Kültür Merkezi Camisi, 22 metre yüksekliğindeki minaresiyle Avusturya'nın 3. minareli camisi olacak. Avusturya'da Viyana ve Innsbruck'ta birer tane minareli cami bulunuyor.

 • 2
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

Okyanusta mahsur kalan adam 2 ay sonra kurtarıldı

2 ay boyunca Pasifik Okyanusu'nda mahsur kalan adam kurtarıldı.
Pasifik Okyansu'nda teknelerinin motoru bozulan ekipten hayatta kalan tek kişi kurtarıldı. Adı açıklanmayan 29 yaşındaki Kolombiyalı adamın 2 ay boyunca okyanusta hayatta kalma mücadelesi verdiği ve bu süreç içinde 3 arkadaşının hayatını kaybettiği açıklandı.

NTV'nin haberine göre ABD'li yetkililerin yaptığı açıklamada hayatını kaybeden diğer denizcilerin bedenlerinin teknede bulunmadığı bilgisine de yer verildi.

Hilo'nun (Hawaii) yaklaşık 3 bin 500 kilometre açığında sahil güvenlik ekipleri tarafından bulunan adamın, içinde bulunduğu ufak teknenin motorunun durması nedeniyle okyanusta mahsur kaldığı belirtiliyor.

2 ay boyunca balıkçılık yaparak hayatta kalan denizcinin sahil güvenlik yetki alanının dışında kaldığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulmayacağı açıklandı.

 • 3
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

BM: 'Savaş suçu anlamı taşıyor'

BM'nin İnsani Yardım Sorumlusu Stephen O'Brien, dün Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıktaki mülteci kampına düzenlenen hava saldırılarının savaş suçu anlamına geldiğini ifade etti.
"BU BİR SAVAŞ SUÇUDUR"

Dün Suriye'de bulunan sığınmacı kampına hava saldırısı düzenlemiş ve çok sayıda mülteci hayatını kaybetmişti. BM'nin İnsani Yardım Sorumlusu Stephen O'Brien, Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıkla bulunan mülteci kampına düzenlenen hava saldırılarının savaş suçu anlamına geldiğini ifade etti.

SORUŞTURMA ÇAĞRISI

O'Brien, Sarmada kasabasının yaklaşık 4 kilometre dışında kalan Kamuna kampına yönelik saldırı ile ilgili soruşturma çağrısında bulundu. Stephen O'Brien, saldırının Suriye hükümeti tarafından gerçekleştirildiğine dair şüphelerin oluştuğunu ancak bu ifadelerin henüz netlik kazanmadığını belirterek, "Ancak, bu nerede olursa olsun ve bu saldırılara kim katılmış olursa olsun son derece korkunç bir eylem" dedi.

ABD SALDIRIYI KINADI

Öte yandan, ABD ve İngiltere saldırıyı kınadı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, kampta kalan sığınmacıların son derece vahim bir durum içinde olduğunu bildirerek, "Bu insanları hedef alarak askeri harekat gerçekleştirmenin herhangi bir sebebi olamaz" ifadelerini kullandı. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise, saldırının korkunç olduğunu dile getirerek, Beşar Esad'ın Suriye'de ateşkesin güçlendirilmesine yönelik çabaları yok saydığını aktardı.

 • 4
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

Fransa'da ikinci "uzun etek" krizi


Fransa'da geçen yıl bir kız öğrencinin "uzun etek" giydiği gerekçesiyle okula alınmamasının ardından benzer bir olay bu sefer Paris yakınlarında bir banliyöde yaşandı.
ETEK BOYUNDAN DOLAYI OKULA ALINMADI

Nouvel Obs gazetesinin haberine göre, 16 yaşındaki Müslüman bir kız, etek boyunun uzun olması dini bir simge olarak yorumlanarak okula alınmadı.

Genç kızın annesi Marie-Christine de Sousa'nın, Seine-et-Marne'deki okul yönetimine kızının neden okula alınmadığını öğrenmek için müracaat etmesi üzerine, yönetim, konunun aileyle pazartesi günü görüşüleceğini bildirdi.

İSLAMI TERCİH ETTİK AMA...

Gazeteye konuşan anne Sousa, "Hem Fransız hem Portekizli olan kızım Katolik bir ailede dünyaya geldi ancak sonradan İslam'ı tercih etti. Her zaman onun tercihlerini ve kararlarını destekledim. Bu yılın başında başörtüsü takmasına izin verdim ancak bunu zaten okula giderken çıkarıyor. Okula giderken de uzun elbiseler giyiyor." ifadesini kullandı.Sousa, kızının haklarını savunmak için yasal yollara başvuracaklarını da kaydetti.

Geçen yıl nisan ayında da Fransa'nın kuzeydoğusundaki Charleville-Mezieres kentindeki bir okulda, uzun siyah etek giyen 15 yaşındaki Sarah adlı bir Müslüman öğrencinin derslere girmesi engellenmişti.

Fransa kamuoyunda ve sosyal medyada yoğun tartışmalara neden olan olayın ardından Sarah, iki haftalık okul tatili sonrası uzun eteği ile derse girebilmişti.

Fransa'da 2004 yılında uygulamaya konulan laiklik kurallarına göre, okullarda başörtüsü, Yahudi kipası veya büyük Hristiyan haçları gibi dini sembolleri kullanmak yasak.

Geçtiğimiz ayın ortalarında da Fransa Başbakanı Manuel Valls, başörtüsünün üniversitelerde yasaklanmasını istemiş, Başbakan'ın bu talebi kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

 • 5
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

Başbakanlık'tan Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlar genelgesi


BMGK kararları ve diğer uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore'ye, tüm BM üyesi ülkelerce ilave ve genişletilmiş yaptırımlar uygulanmasını hükme bağlayan Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve diğer uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore'ye tüm Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerce ilave ve genişletilmiş yaptırımlar uygulanmasını hükme bağlayan Başbakanlık Genelgesinde, Türkiye açısından da bağlayıcı niteliği bulunan BMGK kararının tüm ilgili kurum ve kuruluşlarca uygulanması ve yapılan işlemlerden 60 gün içinde Dışişleri Bakanlığına bilgi verilmesi gerektiği belirtildi.

Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlar öngören 1718 ve 1874 sayılı BMGK kararlarının ardından çıkarılan 2006/36 ve 2009/17 sayılı genelgelerde yer alan hükümlere ek olarak ikinci bir talimata kadar söz konusu genelgede belli kararlar alındığı ifade edildi.

KUZEY KORE'YE YAPTIRIM

Buna göre, Kuzey Kore'den tedarik edilmesi ve bu ülkeye ihraç edilmesi yasaklanan mal ve hizmet listesine, balistik füze teknolojisinde kullanılabilecek her türlü uçak ve füze yakıtı, kömür, demir, demir cevheri, altın, titanyum cevheri, vanadyum cevheri ve az bulunan ham maddelerin transferi ve bu transferlerle ilgili mali işlemler, teknik eğitim, danışmanlık hizmetleri ve söz konusu malzemelerin tedariki, üretimi, bakımı ve kullanımıyla ilgili yardımlar dahil edildi.

DENETİM YAPILACAK

Türkiye tarafından Kuzey Kore çıkışlı, Kuzey Kore istikametli veya Kuzey Kore devleti ve vatandaşlarının ya da Kuzey Kore adına hareket eden kişilerle kuruluşların aracılık yaptığı, Kuzey Kore bayraklı hava ve deniz araçlarıyla taşınan ve havaalanları, limanlar ve serbest ticaret bölgeleri de dahil olmak üzere Türkiye'de bulunan veya Türkiye'den geçiş yapan bütün kargolarda, ilgili kurum ve kuruluşların gerekli denetimi yapması sağlanacak.

 • 6
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (06.05.2016)

Birleşik Krallık seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı

Birleşik krallık bölgesel parlamento seçimlerinde İskoçya'da SNP zaferini ilan ederken, İşçi Partisi'nin parlamentodaki sandalye sayısı belirgin bir şekilde azaldı. Galler'deki bölgesel parlamento seçimlerinde İşçi Partisi'nin birinci sıradaki yerini koruduğu ancak bağımsızlık yanlısı Cymru'ya 1 milletvekili kaybettiği belirtiliyor. Londra'da ise ilk kez bir Müslüman'ın belediye başkanı oluyor. Sadık Khan bugün netleşecek seçimlerde önde gidiyor.
Birleşik Krallık'ta İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar ileİngiltere'de 124 belediye meclisi ve Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için yapılan seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı. Çok sayıda bölgede seçimin gerçekleşmesi nedeniyle "Süper Perşembe" olarak nitelendirilen seçimde oy verme işlemi dün 22.00'de sona erdi.

Seçmenlerin, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bölgesel parlamentolar, İngiltere'de de 124 belediye meclisi ile Londra'nın da aralarında olduğu bir dizi kentte belediye başkanlığı için sandık başına gittiği, Birleşik Krallık'ta genel seçimlerden sonraki en kapsamlı seçimlerde sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

İSKOÇYA'DA ZAFER SNP'NİN

Oy sayımının devam ettiği İskoçya'da, iktidardaki İskoç Ulusal Partisi (SNP) seçim zaferini sabaha karşı ilan etti. Yüzde 46,5 oyla birinci sırada giden Nicola Sturgeon liderliğindeki SNP'yi, yüzde 22,7 ile İşçi Partisi ve yüzde 21,9 ile Muhafazakar Parti takip ediyor. İşçi Partisi oy oranı olarak muhafazakarların önünde olsa da Parlamento'daki sandalye sayısında geriye gidiş görülüyor. Parlamento'daki sandalye dağılımı böyle devam ederse, İşçi Partisi ana muhalefet konumunu muhafazakarlara bırakmış olacak.

GALLER VE İNGİLTERE'DE DENGELER DEĞİŞMEDİ

Galler'de İşçi Partisi yüzde 34,4 oyla birinci, bağımsızlık yanlısı Plaid Cymru da ikinci sıradaki yerlerini koruyor ancak İşçi Partisi'nin Plaid Cymru'ya Parlamento'da 1 sandalye kaybettiği görülüyor. İngiltere'deki belediye meclisi seçimlerinde de oy sayımının tamamlandığı 80 bölgeden 41'inde İşçi Partisi çoğunluğu kazandı. Toplam 124 bölgede gerçekleşen belediye meclisi seçiminde geri kalan 44 bölgenin sonuçlarının gün içinde açıklanması bekleniyor. İşçi Partisi'nin belediye meclisi seçimlerinde önemli ölçüde oy kaybedeceği beklentileri ise boşa çıkmış görünüyor. Parti içindeki muhaliflerin, muhtemel bir seçim mağlubiyetinin ardından genel başkan Jeremy Corbyn'e karşı "parti içi darbe" planlarını hayata geçirecekleri yorumları yapılıyordu.

KUZEY İRLANDA'DA SONUÇLAR HAFTA SONU

İktidarın ayrılıkçı Katolikler ile Birleşik Krallık yanlısı Protestanlar arasında paylaşıldığı Kuzey İrlanda'da 108 sandalyeli meclis için gerçekleşen oylamanın ilk sonuçlarının öğleden sonra açıklanması bekleniyor. Ancak nihai oy dağılımının hafta sonu netleşmesi öngörülüyor. Kuzey İrlanda'da Meclis'teki en büyük iki partiden ayrılıkçı Sinn Fein 29, birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi ise 38 sandalyeye sahip. Dün yapılan seçimin ülkedeki dengeleri değiştirmesi beklenmiyor.

Birleşik Krallık'ta merkezi hükümet Londra'dayken İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın ise bölgesel parlamentoları ve hükümetleri bulunuyor. Bölgesel partiler genel seçimler yoluyla Birleşik Krallık parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda da temsil ediliyor.

BİZE ULAŞIN