Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

 • 1
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

Mogherini: Tüm kriterler tamamlanınca vize serbestisi gelecek

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, kriterler yerine getirilince vize muafiyetinin başlayacağını söyledi.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, tüm kriterlerin yerine getirilmesi halinde, Türk vatandaşlarına AB'de vize serbestisi sağlanacağını söyledi.

TÜM ŞARTLAR TÜRKİYE İÇİN DE GEÇERLİ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, France Inter radyo kanalına yaptığı açıklamada, serbest dolaşım konusunda diğer aday ülkelere uygulanan kriterlerin Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi.

Kriterlerin uygulanmasının çok yakından takip edilmesi gerektiğine işaret eden Mogherini, "Bütün kriterler yerine getirilince Türk vatandaşlarına vize serbesti sağlanacak.'' dedi.

Mogherini, Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinin, AB'nin Türk devletinin modernleşmesine yapacağı yardım için en önemli araç olduğuna inandığını kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye girme konusunda ''ehil'' olduğunu yineleyen Mogherini, tam üyeliğin şu anda gündemde olmadığını, süreci müzakerelerin gidişatının belirleyeceğini bildirdi.

 • 2
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

İsrailli bakan yardımcısı: Batı Şeria'yı ilhak edelim

İsrail Savunma Bakan yardımcısı Eli Ben-Dahan, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya işgal altında tuttukları Batı Şeria'yı ilhak etme çağrısı yaptı.
"BATI ŞERİA'YI İLHAK EDELİM!"

İsrail resmi radyosunun haberine göre Savunma Bakan yardımcısı Eli Ben-Dahan, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil şehrinde yer alan ve yarısı Sinagog'a dönüştürülen Hazreti İbrahim Camisi'nin önünde Yahudilerin Hamursuz bayramı dolayısıyla konuşma yaptı.

Ben-Dahan, "Bu toprakların, İsrail'e katılması ve şehirdeki Yahudi yerleşimcilerin kesin olarak desteklenmesi gerekir" dedi.

Savunma Bakan yardımcısı Ben-Dahan, konuşmasında "Judea ve Samara'yı (Yahudilerin Batı Şeria'ya verdikleri isim) İsrail'e bağlamak ve burada İsrail kanunlarını uygulamak zorundayız. Topraklarımıza geri döndük, bu yüzden asla tekrar ayrılmak zorunda kalmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Yahudi Evi partisi milletvekili Ben-Dahan'ın sözleriyle ilgili Filistin tarafından henüz açıklama gelmedi.

DOĞU KUDÜS İŞGAL ALTINDA

İsrail 1967'den beri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgal altında tutuyor. Yaklaşık 400 bin Yahudi yerleşimcinin illegal olarak yaşadığı Batı Şeria ile 200 bin Yahudi yerleşimcinin illegal yaşadığı Doğu Kudüs'teki İsrail'in varlığı, uluslararası toplum tarafından işgal olarak tanımlanıyor.

İsrail ayrıca yaklaşık iki milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan beri abluka altında tutarak, insani kriz yaşanmasına neden oluyor.

 • 3
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

Rusya, balistik füzelerle Halep'e saldırdı

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının ile donanmanın Halep ve çevresine düzenlediği saldırılarda 18 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı bildirildi.
Halep'in batısındaki Etarib ilçesinden sivil savunma yetkilisi İbrahim İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus jetlerinin ilçedeki sivil savunma merkezine saldırdığını söyledi.

''RUS DONANMASI BALİSTİK FÜZELERLE SALDIRDI''

Saldırıda merkezdeki 5 çalışanın hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralandığı ifade eden İbrahim, ''Dinlediğimiz telsizlerden Rus uçaklarının sivil savunma merkezini bombaladığını öğrendik. Ruslar sadece uçaklarla merkezi vurmadı, Rus donanması da balistik füzelerle merkeze saldırdı.'' dedi.

Balistik füzelerin merkezin yakınındaki tarım arazilerine düştüğünü söyleyen İbrahim, sivil savunma merkezinde büyük hasar oluştuğunu, araçların da kullanılmaz hale geldiğini aktardı.

Öte yandan Halep'teki sivil savunma yetkililerinden İbrahim Ebu Leys, Rus jetlerinin Firdevs, Hayderiye ve Şear semtlerine düzenlediği saldırılarda 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırı bölgelerinde büyük hasar meydana geldiğini belirten Leys, yaralıların ambulanslarla sahra hastanelerine kaldırıldığını dile getirdi.

 • 4
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

PYD'nin haracı PKK'ya akıyor

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin işlediği insanlık suçlarını belgeledi.

PYD PARALARI PKK'YA AKTARIYOR

PYD bölgesinde muhalif Kürtlerin infaz edildiğini ve hapishanelerde işkence yaptığını açıklayan Merkez Başkanı Eva Savelsberg, bölgede BAAS benzeri bir rejim kuran PYD'nin, topladığı yüklü miktarda parayı PKK'ya aktardığını söyledi.

Suriyeli Kürtler hakkında araştırmalar yapan Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı Eva Savelsberg, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin insan hakları ihlallerinin çok ciddi boyutlara ulaştığı uyarısında bulundu.

BÖLGEDEKİ GERÇEKLE SAKLANIYOR

"Savaş mazeret olamaz. PYD'nin çocuk asker kullanımına hayır" adını taşıyan kampanya hakkında açıklamalar yapan Savelsberg, bölge halkına, gazetecilere ve Kürt siyasetçilere uygulanan yoğun baskılar ve infazlara işaret ederek, "PYD Baas benzeri bir rejim inşa etti" dedi. PYD'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğunu, aralarında fark bulunmadığını dile getiren Alman uzman, PKK'nın son yıllarda değiştiği, kendi halkını öldürmediği, siyasi bir örgüte dönüştüğü savlarının doğruları yansıtmadığını vurgulayarak, PYD ile ilgili Batı kamuoyundaki olumlu algının bölgedeki gerçekleri göstermediğini söyledi.

 • 5
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

ABD, Rusya'nın piyasasına girecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ilk defa Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) göndereceğinin açıklanması, Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının yeniden belirlenme ihtimalini gündeme getirdi. Uzmanlar doğalgaz fiyatlarının ucuzlayabileceğini belirtiyor. Avrupa'nın en büyük Doğalgaz ihracatçılarından olan Rusya'nın ABD'nin pazara girmesine nasıl tepki vereceği merak konusu.
DENGELER DEĞİŞECEK

ABD'ye ait yaklaşık 175 bin metreküp doğalgaz kapasiteli "Creole Spirit LNG" tankerinin Portekiz üzerinden Avrupa'ya LNG transferine başlayacak olması, Avrupa doğalgaz piyasalarında yeni bir döneme girileceğinin sinyali olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar, bu durumun doğalgaz fiyatlarında oluşacak yeni dengede önemli rol oynayacağını belirtiyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Oxford Enerji EnstitüsüGaz Araştırma Bölümü Başkanı Prof. Jonathan Stern, ABD LNG'sinin, Avrupa pazarına girer girmez gaz fiyatlarında büyük düşüş yaratacağı iddiasının gerçekçi olmadığını söyledi.
Stern, gaz fiyatlarında son yıllarda zaten büyük bir düşüşün meydana geldiğini belirterek, "ABD'den Avrupa'ya gidecek tek kargo hiçbir şeyi değiştirmez. Bu, sadece jeopolitik olarak sembolik bir durum. Ne küresel piyasada ne de Avrupa piyasasında gerçek bir etkisi olmaz. ABD LNG'sinin, Avrupa için önemi fazlasıyla abartılıyor." dedi.

ABD'nin büyük çaplı sevkiyatlarına 2018'de başlayacağını hatırlatan Stern, bu satışlar başlayana kadar Avrupa ile yapılacak ticaretin piyasada küçük çaplı etki oluşturacağını kaydetti. Stern, 2016'da dikkat edilmesi gereken tek ülkenin Avustralya olduğunu vurgulayarak, "Bu yıl, büyük miktarda ek LNG arzı Avustralya'dan gelecek. Bu arz fazlası, Asya'ya gönderilen LNG'nin bir kısmının Avrupa'ya doğru yön değiştireceği anlamına gelir. Yani, 2016'nın büyük olayı ABD LNG'sinin Avrupa'ya girişi değil, Avustralya'nın üreteceği fazla LNG'nin piyasada oluşturacağı değişimlerdir." değerlendirmesinde bulundu.

'FİYATLAR BEKLENDİĞİ KADAR DÜŞMEZ'

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl de son yıllarda boru hatlarının coğrafi konum nedeniyle her ülkeye ulaşamamasının LNG'yi enerji piyasasında ön plana çıkardığını söyledi.

Karagöl, ABD'nin LNG piyasasına girmesinin üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna dikkati çekerek, "Doğalgaz rezervlerinin artışıyla ihracatçı bir ülkeye dönüşen ABD, boru hatlarına duyulan güvenin azalması ile birlikte LNG'ye yöneldi. Doğalgaz ticaretinde daha yüksek paylara sahip olması beklenen LNG'de ABD'nin avantajlı bir konum elde edeceği kanaatindeyim." diye konuştu.

ABD'nin, Avrupa'ya büyük miktarda LNG ihracat eden Katar, Avustralya, Rusya veCezayir gibi ülkelere karşı bir hamle gerçekleştirdiğini belirten Karagöl, "2013-2016'da bölgesel LNG fiyatları Avrupa ve Asya piyasalarında önemli oranda düştü. Ancak, yalnızca ABD tarafından olaya bakacak olursak, ABD'nin LNG ihracatı ile Avrupa pazarına girmeye başlaması fiyatları beklenildiği kadar düşürmeyecektir. Ayrıca, talep tarafında da ülke sayısı artmaya devam edecek. Ülke sayısıyla birlikte talebin de artmasıyla ABD'nin tek başına fiyatları düşüş yönünde etkilemesi zor görünüyor." ifadelerini kullandı.

Karagöl, İran'ın da ambargolar sonrası teknolojik altyapısını güçlendirerek LNG ticaretine girmek istediğini hatırlatarak, fiyatlarda yaşanacak düşüşün sadece üretim yapan ülkelerin artmasıyla değil, pahalı olan LNG teknolojisi ve transferinde gerçekleşecek maliyetin düşmesiyle gerçekleşebileceğini anlattı.

FİYATLARDA AŞAĞI YÖNLÜ BASKI GARANTİ

Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü Uzmanı ve ABD'nin eski Bakü Büyükelçisi Richard Kauzlarich, ABD'li "Cheniere" şirketinin Portekiz'e gönderdiği kargonun küresel piyasa için sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, "ABD'nin şu anda yaptığı aslında ticari kargo transferlerini tam anlamıyla başlatmadan önce nabız yoklamaktır." dedi.

Kauzlarich, ABD'nin Avrupa'ya başlatacağı sevkiyatın uzun dönemli değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Avrupa'ya sürekli LNG gönderen Norveç, Rusya ve Katar gibi ülkelerin tepkilerini de yakın zamanda görürüz. Avrupa'daki gaz fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı oluşacağı garanti. ABD LNG'sinin fiyatlarda yaratacağı rekabet çok önemli. Şu anda bu tek sembolik transferle ilgili bir şey söylemek için belki erken ama bu aslında gelecekteki fiyat dengeleri için bir işaret olarak kabul edilebilir." şeklinde konuştu.

Brüksel'de bulunan düşünce kuruluşu Merkez Avrupa Enerji Ortakları (CEEP) Uzmanı Bogdan Janicki de ABD'nin Avrupa pazarına sevk edeceği LNG'nin doğalgaz fiyatları üzerinde indirim etkisi oluşturacağını söyledi. Janicki, petrol fiyatlarında Avrupa ile ABD piyasaları arasında büyük fark olmadığını ancak gaz fiyatlarında durumun farklı olduğunu dile getirerek, " ABD'de bin metreküpü 75 dolar olan gaz, Avrupa'da 180 dolardır. Amerika'nın, Avrupa LNG pazarına girmesi ve Avustralya ile İran'dan gelecek arz fazlasıyla fiyat savaşlarının yaşanması kaçınılmaz. Bu yılın yarısına gelmeden Avrupa'da fiyatların bin metreküp için 150 dolar seviyelerine inmesini bekleyebiliriz." diye konuştu.

Fiyatlarda yaşanacak daha büyük düşüşlerin Avrupa'nın ABD ile ticari ilişkilerinin nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu anlatan Janicki, "ABD LNG'si sadece Avrupa'daki gaz fiyatlarını değil, aynı zamanda kıtanın stratejik enerji güvenliğini de etkileyecektir. Avrupa'nın bu amacına ulaşmak için altyapısını geliştirmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

ABD, şu ana kadar küresel piyasaya toplam altı LNG kargosu göndermiş, ilk iki LNG kargosu, şubat ayında Brezilya'ya sevk edilmişti. Portekiz'e gönderilecek kargonun ardından, kalan üç kargo ise Arjantin ve Hindistan'a sev edilecek. AB üyesi 28 ülkede geçen yıl yaklaşık 426 milyar metreküp doğalgaz tüketildi. Tükettiği gazın yaklaşık yüzde 35'ini sadece Rusya'dan satın alan bu ülkeler, son yıllarda LNG gibi alternatif kaynaklara yönelerek enerji güvenliği açısından kaynak çeşitliliğini temin etmek istiyor.

 • 6
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

Norveç'ten ayrılan mültecilere para verilecek

Norveçli yetkililer, ülkelerine dönmeyi kabul eden ilk 500 sığınmacıya 30 bin kron ödeneceğini açıkladı.
Norveç Göçmen Bürosu'ndan yapılan açıklamada uygulamanın bugün başladığı ve 6 hafta süreceği belirtildi.

GERİ DÖNMEYE İKNA ETMELİYİZ

Daha fazla kişiyi gönüllü olarak geri dönmeye ikna etmeleri gerektiğini söyleyen Norveç Göçmen Bakanı Sylvi Listhaug, ülkenin birçok kişiyi koruma altına almak için yeterli özellikleri taşımadığını ve bu sebepten de başvurularının reddedileceğini ifade etti.

KABUL EDENLERE 30 BİN KRON ÖDENECEK

Dönmeye gönüllü sığınmacılara, seyahat masraflarıyla birlikte 30 bin kron (10 bin TL) verileceği belirtildi. UDI'dan yapılan açıklamada, iki çocuklu bir ailenin, masrafların yanı sıra 80 bin kron yardım alacağı aktarıldı.

BİZE ULAŞIN