Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

Ermeni güçler askeri ambulansa ateş açtı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada mevzilerde bulunan yaralı Azeri askerleri almaya giden ambulansa Ermeni güçleri tarafından ateş açıldığı belirtildi. Bu olay akıllara PKK'nın 'Cizre'de bodrumda yaralı var' yalanı ile yaralıları almaya gelen ambulanslara ateş açıp sağlık ve güvenlik güçlerinin şehit edilmesini getirdi.


AMBULANSA ATEŞ AÇTILAR!

Ermeni askerlerinin cephe hattının, Ağdere-Goranboy yönünde bir ambulansa ateş açtığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı, araçta ciddi maddi hasar oluştuğu ifade edildi. Ambülansın Ermenistan ordusunun ateşkes ihlali sonucu yaralanan sivilleri tahliye ettiği sırada ateşe maruz kaldığı bildirildi. Saldırının, Bakanlık tarafından "uluslararası insan haklarının kabaca ihlali" şeklinde değerlendirildiği kaydedildi.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

Fransa ve Vatikan arasında büyükelçi krizi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eşcinsel olduğu gerekçesiyle Vatikan'ın istemediği Büyükelçi Laurent Stefanini'yi UNESCO'ya atadı.


Hollande'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun ardından Stefanini'nin merkezi Paris'te bulunan UNESCO'ya Fransa büyükelçisi olarak atandığı açıklandı.

Hollande, Elysee Sarayı'nın eski protokol müdürü Stefanini'yi geçen yıl ocak ayında Vatikan'a tayin etmişti. Vatikan'ın büyükelçiyi eşcinsel olması nedeniyle geri çevirmesi üzerine bu tayin gerçekleşmemişti.

Fransız ve İtalya basını, geçen yıl söz konusu tayinle ilgili olarak Fransa ve Vatikan arasında kriz yaşandığını yazmıştı.

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

ABD'den Irak'a yeni askeri üs!


ABD Savunma Bakanlığının, Musul'u DAEŞ'ten geri almaya hazırlanan Iraklı askerlere topçu atışı desteği de sağlayacak yeni bir üssün açılmasını göz önünde bulundurduğu bildirildi.

ABD Genelkurmay Başkanlığının operasyonlardan sorumlu direktör yardımcısı Andrew Lewis, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin DAEŞ'e karşı yürüttükleri kampanyaya ilişkin Pentagon'da basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lewis, bir soru üzerine Pentagon'un, Musul'un kontrolünü yeniden ele geçirmeye çabalayan Iraklı güvenlik güçlerine topçu atışı desteğiyle diğer yardımlarda bulunabilmek için yeni üslerin açılmasını değerlendirdiklerini vurguladı.

Lewis, "Iraklı güvenlik kuvvetleri Musul'un alınmasına doğru ilerleme kaydederken, cephenin gerisinden atış desteği sunabilecek başka bir veya geçmişte açılmış olan üssün yeniden açılması durumu olabilir" diye konuştu.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

Fransa'da sürpriz siyasi hareket

Ekonomi Bakanı Macron, yeni bir siyasi hareket kurduğunu açıkladı.
Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, yeni bir siyasi hareket kurduğunu duyurdu.

Amiens kentinde bir toplantı düzenleyen Macron, "Zaman ayırdım, düşündüm, danıştım ve beraberimdeki insanlarla birlikte yeni bir siyasi hareket kurmaya karar verdim." dedi.

Bu siyasi oluşumun ne tam sağ, ne de tam sol eğilimi yansıtacağını kaydeden Macron, "Her zaman eğilimleri kategorize etmeye çalışıyoruz. Hem solcu Sosyalist Parti hem de sağcı Cumhuriyetçiler Partisi üyeleri bu oluşuma katılabilir." dedi.

Macron, 2017 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmasının ise şu anda öncelikli bir konu olmadığını kaydetti.

Yeni siyasi harekete "Yürüyelim" (en marche) adını verdiklerini kaydeden Macron, amaçlarının ülkenin geleceği için öncelikle yeni fikirler inşa etmek ve enerji yaratmak olduğunu kaydetti.

Macron, güçlü bir hukuk sistemine, hem liberal ekonomiye hem de sosyal politikalara inandığını sözlerine ekledi.

Daha önce hiç milletvekili seçilmemiş olan Macron, 2014 yılında bakanlık görevine getirilmeden önce Cumhurbaşkanı François Hollande'nin ekonomi danışmanlığını sürdürüyordu.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

2015'te en çok ziyaret edilen müze yine Louvre!

2015 yılında dünyada en çok ziyaret edilen müzeler arasında Fransa'nın ilk devlet müzesi 1793 yılında hizmete giren 'Louvre' 8 milyon 600 bin ziyaretçiyle yine birinciliği kimseye kaptırmadı.

Günde ortalama 25 bin ziyaretçisini ağırlayan 'Louvre' müzesin en değerli eserleri arasında İtalyan heykeltıraş, ressam Leonardo da Vinci'nin Floransa'da 15.yüzyılın başında resmedilmiş dünyaca ünlü 'Mona Liza' tablosu bulunuyor.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(07.04.2016)

El Nusra'nın 'yamyamı' öldürüldü

Yakaladığı Suriye askerlerinin iç organlarını yemesiyle gündeme gelen 'yamyam' lakaplı El Nusra militanı Ebu Sakkar, Lazkiye'de öldürüldü. Sakkar'ın cesedinin fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı.

Sakkar'ın nasıl öldürüldüğü henüz kesinleşmedi ancak Lazkiye'nin kuzeybatısında Suriye askerleriyle muhalif gruplar arasında çatışmaların yaşandığı biliniyor. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, Beşar Esad'ın geleceğini Suriyelilerin belirlemesi gerektiği konusunda Rusya'nın görüşüne katılıp katılmadıkları sorusunu "Görüşmelerin, iktidarın siyasi geçişi için gereken koşulları yaratmayı amaçladığı görüşüne katılıyoruz. Buna Suriye halkı karar vermeli" şeklinde yanıtladı.

BİZE ULAŞIN