Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

 • 1
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik işte o haberler...

 • 2
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

Kanada çaresiz, şehir yanıyor

Kanada'da günlerdir devam eden ve bir türlü kontrol altına alınamayarak yayılan yangın nedeniyle Fort McMurray kentindeki evlerin 5'te 1'i yandı. yangın nedeniyle tahliye edilen halk kendi ülkesinde mülteci konumuna düştü.
Kanada'nın Fort McMurray şehrinde bir haftadır devam eden yangının yayılma hızının haftasonu bir miktar yavaşladığı ifade edilse de, toplamda bin 610 kilometre karelik alanda hala yangının sürdüğü açıklandı.

Fort McMurray milletvekili Yurdiga, "Evet yangın hız kesti ama hâlâ risk var. Evlere dönülmesi tehlikeli" açıklamasında bulundu. Yurdiga, şehrin eski haline döndürülmesinin yıllar alacağını ifade etti.

Edmonton kentine yerleştirilen ailelerin çocukları, geçici olarak kaldıkları kentteki okullara gitmeye başlayacak. Yerel halk evlerini ve işlerini kaybetmenin acısını yaşarken diğer yandan şehrin tahliyesinin ardından nereye sığınacakları ve yeniden nereden iş bulup çalışacakları konusunda endişe içinde.100 binin üzerinde kişinin yaşadığı Fort McMurray, giderek büyüyen yangın nedeniyle tamamen tahliye edilmişti.

 • 3
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

İsrailli general: Nazi Almanyası gibiyiz

İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Kudüs'te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada "Günümüz İsrail'inde, Nazi Almanyası'ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var" dedi.
Golan'ın sözlerine Başbakan Bünyamin Netanyahu'dan da sert tepki geldi. Netanyahu, açıklamanın hatalı olduğunu belirterek, "Bu açıklamalar İsrail'e zarar veriyor, Holokost'un da değerini düşürüyor" ifadelerini kullandı. Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, Golan'a "tam güveni" olduğunu söyleyerek destek verdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası yaklaşık 6 milyon Yahudi'nin sistemli bir şekilde öldürüldüğü soykırım Holokost olarak adlandırılıyor.

 • 4
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

429 milyon $ tek kupona!

ABD'de Powerball adlı lotoda tarihin yedinci en büyük ikramiyesi New Jersey eyaletine çıktı. Medya 429 milyon dolarlık talihliyi arıyor
Dünyada en çok ikramiye dağıtan çekilişlerin başında gelen ABD'deki Powerball, bu hafta bir talihlisine 429 milyon dolar (1 milyar 252 milyon 680 bin TL) kazandırdı. 17 çekiliş boyunca hiç kimsenin tutturamadığı 6 rakamlı piyango, New Jersey eyaletindeki bir talihliye çıktı. Powerball tarihinin en büyük yedinci ikramiyesi olduğu açıklanan ödül için, New Jersey Piyango Yönetimi Dirketörü Carole Hedinger, "Powerball'un büyük ikramiyesini kazanmak, insanın hayatını gerçekten değiştiren bir şey. Bileti alan kişiyi de satan bayiyi de kutluyorum" dedi. Hedinger, bir sonraki Powerball çekilişinin çarşamba günü gerçekleşeceğini ve büyük ödülün 40 milyon dolar gibi nispeten "mütevazı" bir meblağ ile başlayacağını söyledi. Her biletin 292 milyonda bir kazanma şansının bulunduğu çekilişte, 429 milyon 600 bin dolarlık büyük ikramiyenin 5-25-26-44-66 ve 9 numaralarını taşıyan bilete vurduğu belirtildi. Aynı çekilişte 7 şanslı biletin de birer milyon dolarlık ödüller kazandığı kaydedildi. Uzmanlar; vergiler çıkarılırsa ve biletin sahibi ödülü 29 yıla bölünmüş bir şekilde almayı kabul ederse büyük ikramiyenin 415 milyon dolar olarak ödeneceğini söyledi. Ancak ikramiyenin sahibi ödemeyi bir kerede talep ederse bu miktar 269 milyon dolara düşecek.

 • 5
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

Avrupa ayakta

Almanya, Polonya ve İtalya'da haftasonu halk sokaktaydı. Almanya'da aşırı sağcılar İslam karşıtı sloganlar atarken, İtalya'da aşırı solcular, polisle saatlerce çatıştı
Avrupa genelinde hızla yükselen aşırı sağ hareketlere karşılık aşırı sol gruplar ve liberaller de sokaklara inmeye başladı. Avrupa Birliği'ne (AB) üye olan birçok ülkede göçmen karşıtı aşırı sağcılar, uygulanan mülteci politikalarını eleştirmek için sıkça sokak gösterileri düzenliyor. Diğer taraftan AB karşıtları ve destekçileri de meydanlara iniyor. Güvenlik güçleri, etrafa zarar veren göstericileri durdurmak için göz yaşartıcı ile biber gazı ve gözaltılara başvuruyor. Son olarak Almanya, İtalya ve Polonya'da halk sokaklara aktı. İtalya'da aşırı solcu grup ile güvenlik güçleri çatışınca ortalık savaş alanına döndü. Almanya'da ise aşırı sağcılar ile karşıtları uzun süre çatıştı.

200 bin kişi sokağa aktı
Polonya'nın başkenti Varşova'da Başbakanlık binası önünde Demokrasi Müdafaası Komitesi tarafından düzenlenen dev gösteride hükümet protesto edildi. Gösteriye farklı siyasi çizgilerden yaklaşık 200 bin kişi katıldı. Avrupa Birliği (AB) taraftarı olan kalabalık, "Biz Avrupa'yız ve Avrupa'da kalacağız' sloganları attı. Öte yandan hükümet destekçileri, aynı saatlerde kentin başka bir yerinde karşıt gösteri düzenledi. Grup, iktidardaki AB karşıtı muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi'nin son zamanlarda yaptığı yasa değişikliklerinden geri adım atmamasını istedi.

'Daha fazla Müslüman istemiyoruz'
Almanya'nın başkenti Berlin'de aşırı sağcılar, "Merkel gitmeli - Halk biziz" adlı gösteri düzenledi. Göçmenlerin ana varış noktası olan tren istasyonu etrafında toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümetin sığınmacı politikalarını eleştirdi ve "Almanya'ya daha fazla Müslüman istemiyoruz" sloganları attı. "Nazisiz İttifak" adlı oluşum tarafından düzenlenen karşıt gösteride ise Neo- Naziler protesto edildi. Karşı karşıya gelen iki grup birbirlerine şişeler fırlatınca polis, göstericilere biber gazı kullanarak müdahale etti. 13 polisin yaralandığı gösterilerde park halindeki 3 araç da zarar gördü.

İtalya-Avusturya sınırında gerginlik
İtalya ile Avusturya arasındaki Brennero Sınır Kapısı'nda önceki gece güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede çıktı. "Kara Blok" isimli 600 kişilik solcu grup, sınırın İtalya tarafındaki istasyonu işgal etmek istedi. Avusturya'nın göçmenleri durdurmak için sınıra duvar örmek istemesini protesto eden göstericiler polise taş, şişe, sis ve ses bombaları attı; güvenlik güçleri de göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. 4 güvenlik görevlisi yaralandı, 20 kişi gözaltına alındı.

 • 6
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

Polonya: Sığınmacı kabul etmeyeceğiz

Polonya'da iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) Başkanı Jaroslaw Kaczynski, ülkesinin sığınmacı kabul etmeyeceğini açıkladı.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden soruları yanıtlayan Kaczynski, Avrupa'daki sığınmacı krizini değerlendirdi.

"KABUL ETMEYECEĞİZ"

Kaczynski, "Polonya sığınmacıları kabul etmeyecek. Çünkü sığınmacıların güvenliğini garanti edecek bir mekanizmaya sahip değiliz. Bu aynı zamanda Polonya Başbakanı Beata Szydlo ve partimizin konumudur" dedi.

Polonya'nın farklı kentlerinde yapılan muhalefet yürüyüşlerine de değinen Kaczynski,"Onların isteği ülkedeki durumu istikrarsızlaştırmaktır. Biz ise sığınmacılara gittikleri ülkelerde yardım etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 • 7
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(09.05.2016)

Komşu reformları tamamladı

AB Komisyonu, Yunanistan'ın reformları yerine getirdiğini ve yeniden yapılandırma görüşmeleri başlatacaklarını belirtti. Eurogroup maliye bakanları bugün 95 milyar $'lık toplantı yapacak
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, Yunanistan'ın reformları yerine getirdiğini belirterek kreditörler ve AB ülkeleri ile bir yeniden yapılandırma görüşmeleri başlatacaklarını söyledi. Yunanistan'ın reformları yapmasının ardından yeni kredi dilimi olan 95 milyar dolar serbest bırakılacak. Eurogroup'un dahil olduğu 19 ülkenin maliye bakanları bugün bir toplantı yapacak ve Yunanistan'ın yaptığı reformları gözden geçirmek üzere buluşacak.

BORCUN BİR BÖLÜMÜ SİLİNEBİLİR
"Yunanistan'ın bundan sonra borcunu uzun vadede nasıl kapatacağını tartışacağımız ilk toplantı" yorumunu yapan Juncker, borcun bir bölümünün silinmesi için de reformların onaylanması gerektiğini vurguladı. Yunanistan istenen reformları yapmış olsa bile kreditörler arasında bir uyuşmazlık var. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği tarafları arasında reformların dozu konusunda uyuşmazlık söz konusu. Avrupa Birliği'nden yapılan bu açıklama Yunan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos'un "5.4 milyar dolarlık kemer sıkmayı yaptık" açıklamasının hemen ardından geldi. Tsakalotos, ayrıca bir uyarı da yaparak bugünkü toplantının 'iflas etmiş bir devlet' yaratmaması için önemli olduğunu vurguladı.

TEMMUZ EN KRİTİK AY
IMF Başkanı Christine Lagarde da Eurogroup'a bir mektup yazarak borç silmenin görüşülmesi gerektiğini belirtti. Temmuz ayında büyük bir ödemesi olan Yunanistan'da kurtarma paketinin onaylanmaması endişe kaynağı.

BİZE ULAŞIN