Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

 • 1
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik.

İŞTE O HABERLER;

 • 2
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

İran Yargı Erki Başkanı, Ruhani'yi uyardı

Ayrıntılar için fotoğrafa tıklayın

 • 3
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

Bebeklerine 85 bin TL'lik isim buluyorlar

İsimlerin kişilerin kariyerini belirlediğinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen girişimci Marc Hauser, kurduğu şirketle yaklaşık 85 bin TL karşılığında bebeklere isim buluyor. Evlerini ziyaret ederek anne-baba adaylarının beklentilerini, kültürlerini ve geçmişlerini öğrenen Hauser'in ekibinin isim bulmak için 6-8 haftalık bir zamana ihtiyacı oluyor.
İsviçreli bir girişimci, bebeklere isim bulma merakını ticarete döktü. Dil ve iletişim eğitimi alan Marc Hauser, kurduğu Textagentur şirketi ile 28 bin İsviçre Frangı'na (84 bin 500 TL) bebeklere isim buluyor.

Habertük'ün haberine göre, Hauser, "İsimlerin kişilerin kariyerini etkilediği bilimsel olarak kanıtlandı. Bu yüzden insanların bebeklerine benzersiz isimler bulunması talebini anlayabiliyorum" diyor. Ancak 10 yıldır bu işi yapan Hauber, bugüne kadar kaç bebeğe isim bulduğunu ve hangi isimlerin kendisine ait olduğunu "Şirket sırrı" gerekçesiyle açıklamıyor.

İsimlerin kişilerin kariyerini belirlediğinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen girişimci Marc Hauser, kurduğu şirketle yaklaşık 85 bin TL karşılığında bebeklere isim buluyor.

8 hafta sürüyor

Hauser'in ekibinin isim bulmak için genellikle 6-8 haftalık bir zamana ihtiyacı oluyor. Textagentur uzmanları, bu süreçte aileyi evinde ziyaret ediyor ve onların beklentilerini, kültürlerini ve geçmişlerini öğreniyor. Şirket bazen 20 kadar bağımsız çalışandan isim önerileri alıyor ve bunları aileye sunuyor. Aileler bazen bulunacak çocuk isminde aile kökenleri veya kültürlerinin de etkisini görmek istiyor.

 • 4
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

Almanya'da tren istasyonunda saldırı: 1 ölü

Almanya'nın Münih kenti yakınlarında bu sabah saatlerinde meydana gelen bıçaklı saldırıda bir kişi hayatını kaybederken üç kişi de yaralandı.
Almanya'nın Münih kenti yakınlarında bu sabah saatlerinde meydana gelen bıçaklı saldırıda bir kişi hayatını kaybederken üç kişi de yaralandı. Polis sözcüsü Michaela Grob, olayla bağlantısı bulunduğu belirlenen bir kişinin yakalandığını bildirerek, zanlının kimlik bilgilerine dair araştırmanın sürdüğünü bildirdi. Saldırı ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Alman savcılığı da, olayla ilgili yayın yasağı getirdi. Olayın terörle alakalı olup olmadığı araştırılıyor.

 • 5
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

'Annem ve babam Rus ajanı çıktı'

Kendilerini Kanadalı sanan iki kardeş, aslında Sovyetler Birliği tarafından gönderilen iki Rus ajanın çocukları olduklarını öğrendi. Putin'in madalya taktığı çiftin hikâyesi filmleri aratmıyor
Kanadalı kardeşlerin filmleri aratmayan hayat hikayesi

Kanada'da doğup büyüyen Alex ve Tim Foley, anne ve babalarının Rusya'ya çalışan birer ajan olduğunu nasıl öğrendiklerini, İngiltere merkezli Guardian gazetesine anlattı. Aslında Rus olduklarını öğrenen kardeşlerin hayat hikayesi, duyanları hayrete düşürüyor. 2010 yılının temmuz ayında, ABD'nin Boston şehrindeki evlerine baskın düzenlenen iki kardeş, anne ve babaları FBI ajanları tarafından tutuklandığında "Bu işte bir yanlışlık olduğundan eminiz" diye düşündü. Ancak soruşturma ilerleyip basına yansıdığında, ebeveynlerinin gerçek isimlerinin Donald Heathfield ve Tracey Foley değil, Andrei Bezrukov ve Elena Vavilova olduğunu öğrendiler. Bezrukov ve Vavilova, Sovyetler Birliği tarafından 1980'li yıllarda Kanada'ya gönderilmiş, burada bir hayat kurmaları istenmişti. İstihbarat servisi KGB'nin eğittiği çift, Sovyetler'in yıkılmasına aldırmamış, uzun yıllar boyunca Moskova'ya bilgi ve analiz uçurmaya devam etmişti. Çiftin, 1990 ve 1994 yıllarında Tim ve Alex ismini verdikleri iki çocuğu oldu. Deneyimli ajanlar, sahte kimliklerini çocuklarına bile açıklamadı. Donald kurmaca adıyla yaşayan Bezrukov'un, Harvard Üniversitesi'nde iş bulmasıyla aile Boston'a taşındı. Burada FBI tarafından deşifre olan 8 Rus ajanıyla birlikte tutuklandılar. 10 Rus casus, kısa bir yargı sürecinin ardından Rusya'nın tutukladığı Batılı ajanlarla takas edilmek üzere Moskova'ya gönderildi. Anne ve babaları, Rusya Devlet Başkanı Vldamir Putin tarafından karşılanıp madalyaya layık görülürken, Alex ve Tim, hiç bilmedikleri bir ülkede yaşamak zorunda kaldı. Üstelik kendilerini Kanadalı olarak hisseden kardeşler Kanada'da oturma izni de alamıyorlardı. Guardian gazetesine konuşan ikili, ülkelerine dönmek için yasal süreç başlattıklarını söyledi.

'James Bond hemen yakalanırdı'

Bezurkov 2012'deki bir röportajında "En iyi istihbarat, rakibinizin dün ne düşündüğünü değil, yarın ne düşüneceğini anlamaktır. Eğer James Bond'luk yapmaya çalışırsan ancak yarım gün dayanırsın" demişti.

 • 6
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

Irak'ta bir DAEŞ lideri öldürüldü!

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in lider kadrosundan Ebu Vahib olarak bilinen Şakir Vahib'in hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi.
Bakanlık Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında, öldürülen DAEŞ üyesinin isminin Ebu Vahib olarak bilinen Şakir Vahib olduğunu duyurdu. Cook, 6 Mayıs'ta bir araca düzenlenen saldırıda öldürülen Vahib'in örgütün Enbar vilayetinin askeri sorumlusu olduğunu söyledi.

Vahib'in eski bir El Kaide mensubu olduğunu belirten Cook, hava saldırısında bu kişinin yanı sıra araçta bulunan 3 DAEŞ üyesinin daha öldüğünü kaydetti. Sözcü Cook, Vahib'in DAEŞ tarafından çekilen infaz videolarında yer alan kişilerden biri olduğunu ifade etti.Öldürülen DAEŞ üyesinin, örgütün 2013'te yayınladığı bir propaganda videosu ile gündeme geldiği belirtildi. Bu görüntülerde Vahib olduğu ifade edilen kişi, yolda durdurduğu üç kamyonun sürücülerine hangi namazın kaç rekat kılındığını soruyor, daha sonra diz çöktürülmüş sürücülerin başında elinde silahıyla görünüyordu.

 • 7
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.05.2016)

ABD'den Türkiye açıklaması!

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliğini artıracak her türlü tedbiri önemli gördüklerini belirterek, "Türkiye'nin kendini güvende hissetmesi için yapabileceklerimizi yapmak istiyoruz. Bu konuda Türk hükümeti ile çalışmaya devam edeceğiz." dedi.
Pentagon Sözcüsü Cook, Kilis'e yönelik terör örgütü DAEŞ'in roketli saldırıları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'nin yalnız bırakıldığı" yönündeki sözleri hatırlatılarak, "DAEŞ ile mücadelede Türkiye'ye bugüne kadarkilerin dışında sunduğunuz bir şey var mı?" sorusunu yanıtladı.

ABD'nin NATO müttefiki Türkiye ile sınırda olanlar ve Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu tehditler hakkında görüşmeleri sürdürdüğünü belirten Cook, Amerikalı yetkililerin Türk muhataplarıyla güvenlik endişeleriyle ve sınırların korunmasıyla ilgili düzenli temas halinde olduğunu aktardı.

Cook, "Türkiye'nin kendini güvende hissetmesi için yapabileceklerimizi yapmak istiyoruz. Bu konuda Türk hükümeti ile çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Peter Cook, Türkiye-Suriye sınırındaki 98 kilometrelik alanın DAEŞ'ten temizlenmesinden bahsederken de DAEŞ'in Türkiye'ye yönelik tehdidi nedeniyle endişeleri bulunduğunu söyledi.

Bu alanın temizlenmesinin DAEŞ ile mücadeledeki önemine vurgu yapan Cook, "Oradaki sınır güvenliğini artıracak her şeyin önemli olacağını düşünüyoruz. Bunun nasıl olacağına ilişkin Türk hükümeti ile süren özel konuşmalara girmeyeceğim ama biz bu amacı güdüyoruz ve Türkiye'nin Suriye'nin o bölümünde DAEŞ'ten kurtulmadaki çıkarını paylaşıyoruz." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau da terör örgütü DAEŞ'in saldırılarına uğrayan Türkiye'yi desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Cook ile aynı yöndeki soruya cevap veren Tredeau, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek, "Türkiye DAEŞ'e karşı verilen mücadelede önemli bir ülkedir." ifadesini kullandı.

Trudeau, "Sürekli söylediğimiz gibi güçlü bir şekilde Türkiye'nin yanında durmaya devam edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonunda Malatya'da yaptığı konuşmada, "Bir yandan canlı bombalarla, diğer yandan Kilis'e yönelik saldırılarla canımızı yakan bu örgüte karşı mücadelemizde bizi yalnız bıraktılar." şeklinde konuşmuştu.

BİZE ULAŞIN