Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

ABD gizlice IŞİD ile görüşmüş!

IŞİD'le mücadele için Irak'a 400'ü aşkın askeri danışman gönderen ABD'nin, terör örgütü içindeki BAAS'çı komutanlarla görüşme trafiği başlattığı ortaya çıktı. ABD'li 7 istihbarat görevlisinin örgütün örgütün iki numaralı ismi Ebu Ahmed El Alvani ile görüştüğü iddia edildi. Havice'deki görüşmelerin Musul'un önemli aşiretlerinden Şammar ve Cuburi aracılığıyla ayarlandığı belirtildi. Görüşmeler için Türkiye'ye yakın Tahii aşiretinin devreye sokulmak istendiği ancak görüşmelerin sızabileceği ihtimali nedeniyle bundan vazgeçildiği belirtildi.
IŞİD ile mücadele kapsamında Irak'a 400'ü aşkın askeri danışman gönderen ABD'nin IŞİD'le görüştüğü ortaya çıktı. Irak ordusunu, Peşmerge güçlerini ve sivil paramiliter güçlerden oluşan Haşdi Şahabi gruplarını IŞİD'e karşı operasyonlarda koordine etmeye çalışan ABD'nin aynı zamanda IŞİD içindeki eski BAAS'çı komutanlarla görüşme trafiği başlattığı öğrenildi. 9 Haziran 2014'ten bu yana Irak'ın en büyük ve en kalabalık ikinci kenti olan Musul'u elinde tutan terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonlar geçtiğimiz ay sonu itibari ile başlatılırken, ABD'li 7 istihbarat görevlisinin IŞİD'in en tepesindeki isimlerden Ebu Ahmed El Alvani ile 2 kez görüştüğü iddia edildi. Alvani'nin, Saddam Hüseyin döneminde Cumhuriyet ordusunda yer aldığı ve Musul'daki güçleri koordine ettiği belirtiliyor.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

Azerbaycan: Ermeni güçleri ateşkesi 117 kez ihlal etti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerini Dağlık Karabağ'da ateşkesi son 24 saatte 117 kez ihlal etmekle suçladı. Bakanlık, Azerbaycan ordusunun yanıt olarak Ermeni mevkilerine 120 kez ateş açtığını açıkladı

Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmaların yaşandığı bölgede kalan 18 naaşın, Ermenistan tarafına verildiği bildirildi.

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmaların ardından, Azerbaycan tarafının, çatışma bölgesinde kalan 18 cesedi Ermenistan tarafına verdiği bildirildi.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

Kanada'da toplu intihar alarmı

Kanada'nın Ontario eyaletindeki 2 bin nüfuslu Attawapiskat kabilesi, bir gün içinde 11 yerlinin intihar girişiminde bulunması üzerine acil durum ilan etti. İntihar teşebbüsünde bulunanlardan birinin hayatını kaybettiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, bölgeye aralarında iki psikoloğun da bulunduğu bir sağlık ekibi yönlendirdi. Eylülden beri 100 yerlinin intihar girişiminde bulunduğu bunlardan en gencinin 11, en yaşlısının 71 yaşında olduğu öğrenildi.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

O komedyen hakkında suç duyurusunda bulunuldu

İki haftadır Almanya'nın gündemine oturan basın özgürlüğü ve sınırları tartışmasına Mainz Savcılığı noktayı koydu. Savcılık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret eden komedyen hakkında suç duyurusunda bulundu.
Mainz kent savcılığı, Almanya'nın devlet kanallarından biri olan ZDF'de 31 Mart'ta yayınlanan 'Yeni Kral' isimli komedi programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu hakaret dolu şiir nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann için hakaretten dolayı suç duyurusunda bulundu.

Basın özgürlüğünün tartışıldığı Almanya'da birçok komedyen meslektaşları Böhmermann'a sahip çıkarak, kendilerinin de yargılanmalarını istedi. Siyasiler ise kişilik haklarına saldırılarda bir sınırın olmasını tartışırken, olay üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu şiirin 'bilinçli bir şekilde incitici' nitelikte olduğu değerlendirmesi yapmıştı. Alman Ceza Yasası'nın 103'üncü maddesi, yabancı devlet adamlarına hakaret kapsamında 3 yıla varan hapis cezası öngörüyor.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

Putin'e iki kötü haber birden!

Rusya'da bu yılın ilk çeyreğinde sermaye çıkışının 7 milyar dolar olduğu ve dış ticaret fazlasının da 21,6 milyar dolara gerilediği bildirildi.
Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ülkede geçen yılın ilk çeyreğinde sermaye çıkışı 32,9 milyar dolar iken, sermaye çıkışının bu yılın ilk çeyreğinde 7 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Açıklamada, özellikle dış borç ödemelerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha az olduğu ve bu nedenle sermaye çıkışında büyük bir düşüş yaşandığı belirtildi.

Merkez Bankası tahminlerine göre, Rusya'da bu yıl toplamda 40 milyar dolarlık sermaye çıkışının gerçekleşmesi bekleniyor.

DIŞ TİCARET FAZLASI GERİLEDİ!

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ülkede geçen yılın ilk çeyreğinde 45,5 milyar dolar olan dış ticaret fazlasının, bu yılın aynı döneminde 21,6 milyar dolara gerilediği ifade edildi.

Açıklamada, ilk çeyrekte ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,3 azalarak 59,4 milyar dolara, ithalatın ise yüzde 15,4 azalarak 37,8 milyar dolara gerilediği, cari fazlanın ise yine aynı dönemde 11,7 milyar dolara düştüğü belirtildi.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

Obama: En büyük hatam Libya'ydı

ABD Başkanı Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonrası için hazırlıklı olmamamın başkanlık döneminde yaptığı en büyük hatası olduğunu söyledi. Televizyon kanalı Fox News'e röportaj veren Obama her şeye ragmen Libya'ya müdahalenin doğru bir adım olduğunu belirtti. Obama, görevdeki en mutlu günü olarak Obamacare olarak bilinen sağlık sigortasının yürürlüğe girdiği günü gösterdi. Başkan, Beyaz Saray'daki en kötü günü olarak ise 2012'de Sandy Hook İlkokulu'ndaki silahlı baskının yaşandığı günü söyledi.

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.04.2016)

Türkiye'nin iade ettiği militan Fransa'yı uyarmış

Türkiye'nin Fransa'ya iade ettiği eski bir DAEŞ militanının, yetkilileri 130 kişinin öldüğü Paris saldırısıyla alakalı uyardığı ortaya çıktı
Terör örgütü DAEŞ'ten kaçarak Türkiye'ye sığınan eski bir militanın, Fransız yetkilileri Paris saldırılarıyla alakalı uyardığı ortaya çıktı. Le Journal du Dimanche gazetesinin haberine göre, Nicolas isimli bu kişi, Paris eylemlerinden 130 gün önce, saldırıyı planlayan Abdelhamid Abaaoud'un ismini yetkililere verdi.

Habere göre 31 yaşındaki Nicolas, DAEŞ'in başkent ilan ettiği Rakka'da ve Felluce'de 16 ay geçirdikten sonra pişmanlık duydu. Gördüklerinden tiksinen Nicolas, örgütün elinden kaçmayı başararak Türk yetkililere teslim oldu. Türkiye de Nicolas'yı Fransız makamlara teslim etti. Gazetenin ulaştığı bilgilere göre Nicolas 24 Temmuz tarihinde, Fransa'daki terör saldırılarını önleme görevini yürüten ??ç Güvenlik Genel Müdürlüğü'ndeki (DGSI) istihbarat memurlarına konuştu.

Nicolas'nın, yetkilileri Abdelhamid Abaaoud adlı militan konusunda uyardığı kaydedildi. Habere göre Nicolas "Abaaoud adlı militan, Avrupa'da terör saldırısı düzenleme izni aldı" dedi. Habere göre Nicolas, saldırıların ne zaman ya da hangi ülkede gerçekleştirileceğini bilmiyordu.

Nicolas'nın 'saldırı düzenleyecek' dediği Abaaoud, bu tarihten tam 141 gün sonra gerçekleşen Paris saldırılarının planlayıcısı olarak biliniyor. 13 Kasım gecesi Fransa'nın başkentindeki eylemlerde 130 kişi hayatını kaybetmiş, olay sadece Avrupa'yı değil tüm dünyayı sarsmıştı. Abaaoud, saldırıdan 5 gün sonra Paris'te düzenlenen bir operasyonda öldürülmüştü. İstihbaratı veren Nicolas isimli eski militanın ise tutuklu yargılanmasının sürdüğü kaydedildi.

BİZE ULAŞIN