Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

 • 1
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik

İŞTE O HABERLER

 • 2
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

Türkler'den İran'da dev hamle!

İran ile imzalanan protokol çerçevesinde Türk yatırımcılar İran'da en az 10 otel yapacak.
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve beraberindeki heyetin İran'a gerçekleştirdikleri çalışma ziyaretinde imzalanan protokole göre Türk yatırımcılar İran'da en az 10 otel yapacak, İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısını artırmak için iki ülke arasındaki uçak seferleri artırılacak.

 • 3
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

AB, Suriyelilere yardımı gönderiyor!

AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 1 milyar Euro'luk mali desteği Temmuz sonuna kadar sağlamayı planlıyor
AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 1 milyar Euro'luk mali desteğin,temmuz sonuna kadar sağlanmasının planlandığını bildirdi. Türkiye'deki sığınmacılar için sağlanacak AB desteklemelerinden sorumlu idari komite dün Brüksel'de toplandı.
Toplantıda, yük paylaşımı adı altında Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için sağlanacak fonun hızlandırılmasına karar verildi.
Toplantının ardından, AB Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, söz verilen 3 milyar Euro'nun yaklaşık 200 milyon Euro'sunun Türkiye'ye sağlandığını belirterek, "Temmuz sonuna kadar sağlanacak miktarın 1 milyar Euro'yu bulmasını bekliyorum" ifadesini kullandı.

 • 4
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

Fransa'da göstericiler polisle çatıştı: 7 gözaltı

Fransa'nın başkenti Paris'te polis ile göstericiler arasında arbede çıktı, 7 kişi gözaltına alındı. Çatışmalar hala devam ediyor
Fransa'da çok tartışılan çalışma yasa tasarısı, ülkenin birçok bölgesinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Sendikalar ve öğrenci derneklerinin destek verdiği protestolarda, göstericiler ve polis arasında arbede yaşandı. Paris'te 7, Nantes kentinde 5 ve Caen kentinde 6 gösterici gözaltına alındı.

Polis, taşkınlık yapan göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile dağıttı.

Gösterilerin olduğu saatlerde, mecliste söz konusu tasarı ile ilgili muhalefet tarafından hükümet aleyhine sunulan gensoru tartışıldı.

 • 5
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

Merkel'den AB'ye uyarı!

Almanya Başbakanı, mülteci krizi konusunda Türkiye ile yapılan anlaşmanın önemine vurgu yaparak AB'ye uyarılarda bulundu.
Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir forumda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ve AB arasında yapılan anlaşmanın insanların hayatını kurtardığını belirterek anlaşmanın gerekliliğini savundu.

ANLAŞMADAN SONRA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bu yılın başından anlaşmanın yürürlüğe girdiği mart ayına kadar 350'den fazla kişinin öldüğünü ifade eden Merkel, "Bu anlaşma yürürlüğe girdikten sonra 7 kişi hayatını kaybetti" diye konuştu.

AB'YE ÜYE ÜLKELERE UYARI

"Sadece insan hayatı için bile Türkiye ile bu tür bir anlaşma yapmaya değer" diyen Başbakan, mülteci krizi karşısında AB'ye üye ülkelerin ortak çabalarını sürdürmesi gerektiğini de vurguladı. Merkel, "Dış sınırlarımızı korumayı, kendi kararlarımızı almayı, kimleri kabul edeceğimizi ve kimleri kabul etmeyeceğimizi öğrenmek zorundayız"diye sözlerini sürdürdü.

Merkel, "Avrupa kendisini bir şekilde dışlayıp 'benim etrafımda ne olduğu beni ilgilendirmez' diyemez" şeklinde konuştu.

 • 6
 • 32
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(13.05.2016)

ABD, İran'da gözaltına alınan askerlerin komutanının rütbesini düşürdü

ABD Donanması, Ocak ayında Basra Körfezi'nde İran karasularına girdikleri gerekçesiyle kısa bir süreliğine gözaltına alınan 10 ABD askerinin komutanının rütbesini düşürdü.
ABD Donanması yazılı açıklamasında ordunun, olay sırasında filodan sorumlu olankomutan Eric Rasch'a duyduğu güveni kaybettiğini söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Donanma'dan bir yetkili, komutanın başka bir mevkide görevlendirildiğini söyledi ancak yeni görevin ne olduğuna dair ayrıntı vermedi.

Ocak ayında İran karasularına giren ABD gemisindeki biri kadın 10 Amerikan askeriİran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri tarafından gözaltına alınmıştı.

İran, 'ABD'nin sınır ihlali nedeniyle özür dilediğini' belirtip Washington ile Tahran arasındaki diplomasi trafiğinin ardından 15 saatlik gözaltı sonrası askerleri serbest bıraktı.

İran, gözaltına alınan askerlerin "İran karasularına girişlerinin kasıtlı olmadığının anlaşılması ve özür dilenmesi üzerine serbest bırakıldıklarını" duyurmuştu.

ABD Donanması Perşembe günkü açıklamasında Rasch'ın etkin bir liderlik gösteremediğini ve bunun da filoyu yanlış yönlendirmesine, rehavete ve birliğindeki standartları koruyamamasına neden olduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN