Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik

İŞTE O HABERLER

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

İngiliz Büyükelçi'den tokat gibi 'PKK' yanıtı

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Twitter'da PKK'yı terörist olarak nitelediği için kendisine tepki gösteren sosyal medya kullanıcılarına anlamlı bir yanıt verdi.
Moore, "PKK'ya terörist demeden, daha iyi bilmeniz gerekiyor. Meşru müdafaada Türkiye ya da İngiltere'den daha temiz bir tarihe sahibiz" diye yazan bir Twitter kullanıcısına şu cevabı verdi: "Ne zamandan beri Kızılay'da kendini havaya uçurmak ve oradan geçen 30'dan fazla masum insanı öldürmek meşru müdafaa sayılıyor?" Aynı kullanıcı bunun üzerine, "Bunu yapan PKK değildi ve ölenler de askerdi" diye yanıt verdi.

İngiliz Büyükelçi'nin cevabı "Hayır PKK idi ve onlar asker değildi" oldu.

"MAÇA GİDİYORUM, İLGİ ODAĞIM DEĞİŞTİ!"

Moore, başka Twitter kullanıcıları ile PKK üzerine girdiği diyaloğun ardından ise "Çok cevap verdim! Fakat şimdi bu konuda twit savaşından çekiyorum. Maça gidiyorum. İlgi odağım değişti!" diye tweet attı ve Beşiktaş-Osmanlıspor maçıyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

'Esed rejimi korkunç işkenceler yapıyordu'

Suriye rejiminin kuşatmasındaki Hama Hapishanesi'nde yürütülen pazarlıklar sonucu serbest bırakılan tutuklulardan Hamavi, Esed rejiminin siyasi mahkumlara korkunç işkenceler yaptığını söyledi.
Suriye'de, rejim güçlerinin kuşatması altındaki Hama Hapishanesi'nde yürütülen pazarlıklar sonucu serbest bırakılan tutuklulardan Mazin el-Hamavi, Hama merkezi hapishanesinde yaşananları ve isyan sonrası rejim ile müzakere sürecini Anadolu Ajansı'na (AA) anlattı.

Hamavi, mahkumlarla pazarlık için hapishaneye İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim eş-Şear, Ulusal Uzlaşmadan Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar ve Şeyh Talat Mülhim'in geldiğini belirtti.

Bakanların ve Şeyh Mülhim'in mahkumları, rejim rehinelerini bırakmaya ikna için geldiklerini kaydeden Hamavi, "Rejimle hiçbir konuda anlaşmamıştık. Rejim haindir, ne yapacağı belli değildi. Bize ne kadar mahkum çıkacak diye soruyorlardı. 100-200 tutuklu için tamam diyorlardı. Bunun karşılığında ise elimizdeki rehineleri istiyorlardı." diye konuştu.

"İçeride yiyecek, içecek namına hiçbir şey yok"

Hapishanenin kapısının önünde güvenlik güçlerinin araçlarının beklediğini, mahkumların rejim ve diyalog için gelenlerden garanti istediğini aktaran Hamavi, "Şeyh Mülhim Kızılay araçlarının bizi evlerimize götüreceğini söyledi. Niyetimiz 490 tutuklunun hepsinin bırakılmasıydı, öncelikle 60-70 kişi çıkacaktı bu olmadı. Daha sonra tutuklular 15'er, 12'şer, 10'ar ve 7 kişilik gruplar halinde çıktı." ifadelerini kullandı.

Hamavi, içeride yiyecek, içecek namına hiçbir şey bulunmadığını, elektriklerin de olmadığını vurgulayarak, içeride kalan arkadaşlarından haber alamadıklarını dile getirdi.

"Rejim siyasi tutuklulara korkunç işkenceler yapıyordu"

Hama cezaevinde işkence gören siyasi tutuklular da bulunduğunu aktaran Hamavi, "Rejim, Hama cezaevindeki siyasi tutuklulara anlatılamayacak korkunç işkenceler yapıyordu, anlatılamaz, bu işkenceleri anlatmak çok zor. Rejim tüm işkence yönetimlerini tutuklular üzerinde deniyordu." dedi.

Kendilerinin siyasi tutuklularla iletişime geçmesi üzerine, Esed güçlerinin onları Şam'daki Sidyaya cezaevine göndermeye başladığını kaydeden Hamavi, "Esed rejimi, siyasi tutuklular yeni nesile bir şey anlatmasın diye onları farklı yerlere gönderdi. Bizimle iletişimlerini kopardı." ifadelerini kullandı.

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

Kolombiya polisi 8 ton kokain ele geçirdi

Kolombiya polisi, Panama sınırına yakın bir çiftlikte yeraltı tünellerine saklanmış 8 ton kokain buldu.
Uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 240 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kolombiya polisi bunun ülke tarihindeki en büyük uyuşturucu baskınlarından biri olduğuna dikkat çekiyor.

Kokain, Antioquia bölgesindeki Turbo kasabasında bir muz çiftliğinde bulundu. Operasyonda 3 kişi tutuklandı.

Uyuşturucunun Usuga çetesine ait olduğu belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri çetenin liderinin yakalanması için 5 milyon dolar para ödülü koymuştu.

Mayıs ayı başında Kolombiya Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas, ülkenin batısında Panama sınırına yakın bölgenin kontrolünü ele geçirmeye başlayan uyuşturucu çeteleriyle savaşa ordunun da katılacağını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Kolombiya'da yılda yaklaşık 442 ton kokain üretiliyor. Güvenlik güçleri geçen yıl toplamda 252 ton uyuşturucu madde ele geçirmişti. (BBC Türkçe)

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

Ünlü Hollywood yıldızdan Trump'a: Allah seni kahretsin!

Hollywood'un ünlü yıldızı Jennifer Lawrence, ABD başkan adayı Trump'la ilgili "Onu bulduğumda Allah seni kahretsin diyeceğim" dedi.
Hollywood'un ünlü yıldızları Cumhuriyetçi Parti aday adayı milyarder iş adamı Donald Trump'a tepki gösterdi.

Göçmen ve İslam karşıtlığı üzerine yaptığı açıklamalarıyla büyük yankı uyandıran Cumhuriyetçi Parti aday adayı milyarder iş adamı Donald Trump'a bir tepki de Hollywood'un ünlü isimlerinden Jennifer Lawrence'den geldi.

ALLAH SENİ KAHRETSİN

Johhnny Depp ile birlikte Graham Norton Show'a katılan Jennifer Lawrence, "Onu bulduğumda bir video yapıp vereceğim. Selam Trump, Allah seni kahretsin diyeceğim" dedi. Lawrence, daha önce de yaptığı açıklamada, Trump'a kesinlikle oy vermeyeceğini söylemişti.

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

New York Times Türkiye'yi bölen haritayı yayınladı

Dünyaca ünlü New York Times gazetesi, dönemin ABD Başkanı tarafından hazırlanan Syket-Picot'un alternatifi haritayı yeniden gündeme getirdi.
New York Times gazetesi, Osmanlı topraklarının paylaşılmasını öngören Sykes-Picot Anlaşması'nın 100. yıldönümünde arşivden yeni bir harita çıkardı. Buna göre harita İngiltere ve Fransa'nın hazırladığı Sykes-Picot'un bir alternatifi.

ORTADOĞU HARİTASI BU ŞEKİLDE ÇİZİLSEYDİ..

Haberde dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından hazırlatılan haritayla birlikte,"1920'lerde sınırlar bu şekilde çizilseydi Ortadoğu kurtarılabilir miydi?" sorusu da yer aldı.Wilson tarafından işadamı Charles Crane ve din bilimci Henry King'e talimat verilmesinin ardından çizilen haritada, Osmanlı'nın Constantinopolitan State, Smyrna, Kürdistan, Ermenistan, Mezopotamya, Suriye ve Türkiye olarak parçalara ayrıldığı görülüyor.

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.05.2016)

Uçak binlerce kişinin gözleri önünde yere çakıldı

ABD'nin Atlanta kentinde hava gösterisi yapan uçak, binlerce kişinin gözleri önünde yere çakıldı. Uçağın pilotu olay yerinde hayatını kaybetti.
ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen hava gösterisi felaketle sonuçlandı.

BİNLERCE KİŞİ İZLİYORDU

Atlanta'da bulunan DeKalb Peachtree havalimanında düzenlenen bir hava gösterisi sırasında, gösteri pilotu Greg Connell'ın kullandığı uçak kontrolünü kaybederek binlerce kişinin dehşet dolu bakışları altında yere çakıldı.

SANİYE SANİYE KAYDETTİ

Pilotun olay yerinde hayatını kaybettiği korkunç kaza, seyircilerden birinin kamerasına saniye saniye yansıdı.

BİZE ULAŞIN