Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

Hakan Şükür: Projelerimi bitirince Türkiye'ye döneceğim

ABD'ye taşınan Hakan Şükür, "Projelerimi hayata geçirince Türkiye'ye döneceğim." dedi. Hakan Şükür'ün ardından programa katılan Demirtaş, Türkiye'yi karalama kampanyasına İtalyan kanalında da devam etti
İtalyan devlet kanalı RAI 3'te dün akşam yaklaşık 2 buçuk saat süren "L'Erba dei Vicini (Komşunun Çimi)" adlı programda, İtalya ve Türkiye arasındaki benzerlikler ya da üstünlükler ele alındı.,

"PROJELERİM BİTİNCE DÖNECEĞİM"

Bu kapsamda spor alanında İtalyanların yakından tanıdığı, Torino, Inter ve Parma takımlarında oynamış olan Hakan Şükür de bir video bağlantı ile programa konuk oldu. Programın sunucusu Beppe Severgnini, ABD'nin San Francisco şehrinde yaşadığını belirttiği Hakan Şükür'ü "İtalya'da tanınan bir futbolcu. AKP'den milletvekili seçildi, ancak 2013'te istifa etti. Twitter'da paylaştığı iletiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hoşuna gitmiyordu. Şimdi ise San Francisco'da yaşıyor" diye tanıtırken, Şükür'e "Orada ne yapıyorsunuz?" diye sordu. Hakan Şükür ise, "Çocuklarımın eğitimi ve bir spor akademisi için, güzel projeler için buradayım. Aynı zamanda İngilizce de öğreniyorum. Projelerimi hayata geçirince Türkiye'ye döneceğim" sözleriyle karşılık verdi.

"İSTEDİĞİNİZ ZAMAN TÜRKİYE'YE DÖNEBİLİR MİSİNİZ?"

Severgnini ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı sorunları kastederek, "Yani istediğiniz zaman Türkiye'ye dönebilir misiniz?" sorusunu Şükür'e yöneltti. "Türkiye'deki problemleri anlatmak bir programa sığmaz" diye karşılık veren Şükür ise şöyle devam etti: "Türkiye'de birçok alanda özgürlük sorunu olduğu gibi sporda da var. Her sektöre yönelik baskı var. Ben bu nedenle istediklerimi yapabilmek için buraya geldim. Evet o tweetleri attım ve bu iletilerinizden dolayı Türkiye'de farklı yorumlar çıkartılıp, mahkemelere de düşebiliyorsunuz. Bu nedenle buraya gelmeye karar verdim. Burada hem kendimi geliştiriyorum hem de sportif projelerimi hayata geçirmek için çalışıyorum."

DEMİRTAŞ DA TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ

Hakan Şükür'den sonra HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da programın konuğu oldu.

İtalya ve Türkiye arasındaki benzerlikler ya da üstünlüklerin ele alındığı program için Milano'ya giden Demirtaş, yaklaşık 8 dakika boyunca soruları yanıtladı.

Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu, ancak yönetim ve demokrasi sorunu yaşandığını dile getiren Demirtaş, "Biz bunların olması gerektiği gibi olması için mücadele veriyoruz. Biz kurumsallaştırılmış bir demokrasi istiyoruz ve bunu başaracağımıza güçlü bir şekilde inanıyoruz" diye konuştu.

Demirtaş ayrıca programın sunucusuna Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü olmadığını söyleyerek, "Mesela siz Türkiye'de bir program yapıp, beni bir röportaj için davet etseniz ertesi gün işten atılabilirsiniz" dedi.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

ABD ordusunda tatbikat skandalı

Almanya'da 'hava birliği indirme tatbikatı' gerçekleştiren ABD ordusunun ünlü 173'üncü Hava İndirme Tugayında, dev askeri uçaklardan atılan zırhlı araçlar paraşütleri açılmayınca milyon dolarlık zırhlı aralar yere çakılarak paramparça oldu.
ABD Ordusuna ait ünlü 173'üncü Hava İndirme Tugayı'nın, Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenfelds bölgesinde bulunan Askeri Üssü'nde gerçekleştirdiği 'hava birliği indirme tatbikatı başarısızlıkla sonuçlandı.

Eğitim bölgesi üzerinde gerçekleştirilen tatbikat sırasında tek tek dev askeri uçaklardan atılan 3 zırhlı aracın paraşütü açılmayınca zırhlı araçlar yere çakıldı.

Tatbikatın ormanlık alanda gerçekleştirilmesi bir felaketi önlerken, saniyeler içinde zemine çarpan milyon dolarlık zırhlı araçlar paramparça oldu.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

Çin'de kimyasal tesiste büyük patlama! alev alev yanıyor

Çin'in Jingjiang şehrinde kimyasal depolama tesisinde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Çin'in Jiangsu eyaletinin Jingjiang kentinde kimyasal üretim tesisinde büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası yükselen alevler ve dumanlar kilometrelerce öteden görüntülendi. Patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Çin medyasında, Jiangsu Tak depolama şirketine ait iki gaz tankında, yerel saat ile sabah 8 civarında patlama yaşandığı bilgisi yer aldı.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

Rus jetleri Halep'i vurdu: 10 sivil öldü

Rus savaş uçaklarının Suriye'deki Halep kent merkezine düzenlediği hava saldırılarında 10 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.
Rus savaş uçaklarının Suriye'deki Halep kent merkezine düzenlediği hava saldırılarında 10 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sivil savunma yetkililerinden İbrahim Ebu Leys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının, Halep'in Bustan el-Kasr, Bab Hadid, Ensari ve Meşhed semtlerini bombaladığını, saldırı sonucu 10 sivilin öldüğünü, 25'inin yaralandığını söyledi.

Yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine götürüldüğü kaydedildi.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

Obama'dan İngiltere'ye 'AB'de kalın' mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, İngiliz Daily Telegraph gazetesi için makale yazdı
ABD Başkanı Obama, Birleşik Krallık'ta yapılacak AB üyeliği referandumuna ilişkin, "Hem ABD, hem de dünya, AB üyeliğiyle pekişmiş gücünüzün devam etmesine ihtiyaç duyuyor." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Haziran'da Birleşik Krallık'ta yapılacak Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumuna ilişkin, "ABD, Avrupa'da sesinizin ne kadar güçlü olduğunu görüyor. Bu nedenle hem ABD, hem de dünya, AB üyeliğiyle pekişmiş gücünüzün devam etmesine ihtiyaç duyuyor." dedi.

Dün gece Londra'ya gelen Obama, İngiliz Daily Telegraph gazetesi için "Sizin dostunuz olarak, 'AB'nin Britanya'yı daha da büyüttüğünü' söylememe izin verin" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Ziyaretinin zamanlamasının pek çok spekülasyona yol açtığının farkında olduğunu belirten ABD Başkanı, "İtiraf ediyorum, Majestelerinin (İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth) doğumgününü kendim şahsen kutlamak istiyorum." ifadesini kullandı.

"VERECEĞİNİZ KARAR ABD İÇİN DE ÖNEMLİ"

AB referandumu tartışmalarına ilişkin ülke gündeminde hareketli bir kampanyanın yürütüldüğünü de anladığını kaydeden Obama, "Benim ülkemde de benzer bir tartışma söz konusu. Birleşik Krallık'ın AB'de kalıp kalmaması, Britanya seçmenlerin oylarıyla vereceği bir karar." dedi.

Kral IV. George'un 1939 yılında Beyaz Saray ziyaretinde, dönemin ABD Başkanı Franklin Roosevelt'in, "biz birbirinden korkmayan iki dostuz" dediğini aktaran Obama, makalesine şöyle devam etti:

"Yani vereceğiniz kararın sonucu, ABD'yi de çok yakından ilgilendiriyor. AB, Britanya'nın etki alanını azaltmıyor, aksine artırıyor. Güçlü bir Avrupa da ülkenin küresel liderliği için bir tehdit oluşturmuyor, aksine bu liderliği zenginleştiriyor. ABD, Avrupa'da sesinizin ne kadar güçlü olduğunu görüyor. ABD olarak, güçlü sesiniz sayesinde Avrupa'nın dünya sahnesinde nasıl güçlü bir duruş sergileyebildiğini izliyoruz. Bu nedenle hem ABD hem de dünya, AB üyeliğiyle pekişmiş gücünüzün devam etmesine ihtiyaç duyuyor."

ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere temasları çerçevesinde bugün eşi Michelle Obama ile dün 90. yaş gününü kutlayan İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile Windsor Sarayı'nda öğle yemeğinde bir araya gelecek.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.04.2016)

Yunanlı turizmcilerin umudu vize muafiyeti anlaşmasında

Rezervasyon iptallerinin bu yıl da yüzde 70'lere çıkmasıyla büyük çöküş yaşayan Midilli Adası, umudunu vize muafiyetiyle gelecek Türk turistlere bağladı
Savaştan ve ölümden kaçan binlerce mültecinin Avrupa ülkelerine gidebilmek için durak olarak kullandığı Midilli Adası, turizm yönünden peş peşe kayıp yıllar, yaşamaya başladı. Rezervasyon iptallerinin bu yıl da yüzde 70'lere çıkmasıyla büyük çöküş yaşayan ada turizmi, umudunu vize muafiyetiyle gelecek Türk turistlere bağladı.

Midilli'de turizm şirketi bulunan Fatoş Lazari, "Burasının mülteci adası olduğu gibi bir imajı oluşunca, çöküş yaşandı. Kurtuluşumuz, vize anlaşmasından sonra gezmeyi seven, Avrupalı turiste göre 4 kat fazla para bırakan Türk turistinde. Dostlara çağrımız, bizi yalnız bırakmasınlar, destek versinler" dedi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Atina Başpiskoposu Leronimos ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte mültecilerin Avrupa yolculuğundaki ilk durakları olan Midilli Adası'na yaptığı ziyaret, bir kez daha dikkatlerin bu bölgeye çevrilmesine neden oldu. Özellikle Suriyeli mültecilerin son iki yıldır akın etmeleri, en büyük ekonomik geliri turizm olan Midilli Adası'nı olumsuz yönde etkiledi; adeta bitme noktasına getirdi. Yaklaşık 8 bin yatak kapasitesi bulunan otellerdeki doluluk oranları, yarı yarıya düştü. Bu yılki rezervasyonlarda da yüzde 70'lere varan iptaller yaşandı.

Midilli ve ona yakın Sakız ile Sisam adalarındaki turizmciler, gözlerini haziran ayındaki Türkiye ile AB arasındaki vize muafiyeti anlaşmasına çevirdi. Yunanistanlı turizmciler, kurtuluşlarını hem gezmeyi seven, hem de daha fazla para bırakan Türk turistlere bağlar duruma geldi.

20 MART'TAN SONRA MÜLTECİLER MERKEZDEN ÇEKİLMİŞ

Midilli Adası'nda yaklaşık 20 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketi bulunan Fatoş Lazari, adadaki mülteci sorunu ve turizmdeki beklentilerini anlattı. Türk turistleri, dostluk ve kültürler arası dayanışma örneği olması için adaya davet etti. Adanın nüfusunun 80 bin olduğunu, ancak şehir merkezinde 35 bin kişinin yaşadığını anlatan Fatoş Lazari, "Bu ada son bir yıl içerisinde, neredeyse 1 milyona yakın mülteciyi ağırladı. Ancak bu rakamlara ulaşmasına rağmen olumsuz bir olay yaşanmadı. Halk sabırlı ve hoşgörülü davrandı" dedi.

20 Mart tarihine kadar şehir merkezinde dahi mülteci çadırlarının kurulu olduğunu, sokaklarda yürümenin imkansız hale geldiğini aktaran Lazari, "Bu sahneleri, geçen 20 Mart tarihine kadar yaşadık. Ama 20 Mart'tan sonra son anlaşmayla her şey değişti. Çünkü o tarihten sonra gelen göçmenler, artık kamplardan dışarıya çıkartılmadılar. Kamplar, bir tür cezaevi statüsü aldı. O yüzden şu anda şehir merkezinde ya da dışarıda mültecileri göremiyorsunuz. Oysa bu kamplarda, yaklaşık 3 bine yakın mülteci var. Bu olayların, turizme yansıması olumsuz oldu. Özellikle Avrupa ülkelerinden yüzde 70'lere varan iptaller yaşandı. Bu adanın turistleri genellikle Hollanda, Almanya, İngiltere ve Türkiye'den gelir. Türkiye'den üç günlüğüne gelen turistler bile, bu manzara karşısında aynı gün döner oldu" dedi.

Mültecilerin gelmesiyle turizmin kötü olduğu adada madalyonun bir de öbür yüzünün de bulunduğunu vurgulayan Fatoş Lazari, "Madalyonun diğer yüzünde, binlerce mülteci, bir süre de olsa, ada üzerinde kaldıkları için onların ekonomiye getirdiği canlılık oldu. Para bozdurdular, bilet satın aldılar, temel ihtiyaçlarını giderdiler. Bu da belli bir oranda ekonomik getiri sağladı" dedi.

"KURTULUŞ İÇİN TÜRK TURİSTİ BEKLİYORUZ"

Yunan adaları, özellikle de Kuzey Ege Bölgesi adaları Midilli, Sakız ve Sisam olarak bu yılki beklentilerinin Haziran ayında başlayacağı söylenen vize muafiyeti olduğunu aktaran Fatoş Lazari, "Türkiye ile vize muafiyeti gerçekleşirse hepimiz için çok iyi olacak. Gerçekleşmez ise adanın, mülteci adası olarak algılanan imajını düzeltmemiz gerekecek. Burası sadece bir mülteci adası değil. Çok zengin bir kültürü olan ada. 450 yıldır Osmanlı dönemi olan Anadolu ve Yunan kültürünü her anlamda birleştiren bir ada. O yüzden hak ettiği yerde değil. Çok bakir, dejenere olmamış bir ada. Mutfağı çok zengin" diye konuştu.

Neden Türk turistin gelmesini istediklerine de değinen Fatoş Lazari, "Burasının mülteci adası gibi bir imajı oluşunca, çöküş yaşandı. Türk turistini çağırmamızın birçok nedeni var. Öncelikle kültürler yakın olduğu için kolay anlaşılıyor. Halklar arasında birbirlerini tanıma dostluk ve barış adına yakınlaşma adına Türk turistin gelmesi çok önemli. Türk turist gezdiği zaman cimrilik yapmıyor. Kurtuluşumuz, dediğim gibi vize anlaşmasından sonra gezmeyi seven, Avrupalı turiste göre 4 kat fazla para bırakan Türk turistinde. Türkiye'deki dostlarımıza seslenmek istiyoruz, bu sene Midilli Adası'nı seçmelerini bekliyoruz. Çağrımız, bizi yalnız bırakmasınlar, destek versinler" dedi.

BİZE ULAŞIN