Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

 • 1
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik

İŞTE O HABERLER

 • 2
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

Binyamin Netanyahu'nun başı dertte

Netanyahu'nun maliye bakanlığı yaptığı dönemde yurt dışı gezilerinin masraflarının illegal olarak karşılandığı açıklandı. Soruşturma komisyonu kurulacağı bildirildi
İsrailli mali denetçiler, Başbakan BinyaminNetanyahu'nun maliye bakanlığı yaptığı 2003-2005 yılları arasındaki yurt dışı gezilerinin çoğunun masraflarının ülke dışından finanse edildiğini ve bunun suç teşkil edebileceğini açıkladı.

 • 3
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

Almanya'da "Müslüman Taksi" şirketi kuruldu

Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Schlewig- Holstein eyaletine bağlı Norderstedt'te' "Müslüman Taksiciler Şirketi" kuruldu.
Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Schlewig- Holstein eyaletine bağlı Norderstedt'te' " Müslüman Taksiciler Şirketi" kuruldu.

Almanya'da ilk kez "Müslüman Taksi" adıyla kurulan şirket Müslüman yolcuları sadece Hamburg çevresine değil, Almanya ve Avrupa'ya da taşımayı amaçlıyor.

HIRİSTİYANLAR'DA BİNEBİLİR

Müslüman Taksi Şirketini kuran Irak kökenli taksici Selim Reid, Hıristiyan kökenlilerin de taksiye binebileceğini söyledi.

 • 4
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

Mide süpürücü robot

ABD, Japonya ve İngiltere'deki bilim insanlarının ortak çalışmayla geliştirdiği mini robot, cihazı yutan kişinin midesini yabancı cisimlerden arındırıyor

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Japonya'daki Tokyo Teknoloji Enstitüsü ve İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi'nin işbirliğinde geliştirilen robot, boğazdaki cisimleri hastaya zarar vermeden çıkarabiliyor.

KATLANIR-AÇILIR

Japonların kağıt katlama sanatı origamiden ilham alınarak katlanıp açılabilen bir şekilde dizayn edilen minik robot, hastanın yemek borusu ve midesinin içerisinde hareket ediyor ve mıknatıslar sayesinde hastaların yuttuğu metal cisimleri tutabiliyor.

Her yıl, yanlışlıkla cisim yutulmasından kaynaklı binlerce kaza meydana geliyor. ABD'de yılda ortalama 3 bin 500 kişinin saat pili yuttuğu düşünülünce robotun ne kadar önemli olduğu görülüyor. Hastalar, dışında suda eriyen bir kapsül bulunan robotu bir ilacı yutar gibi yutuyor. Kapsülün erimesinin ardından robot tıpkı origami şekilleri gibi katlanarak yemek borusunda ilerliyor ve yabancı cisimleri üzerine yapıştırarak ilerliyor.

Araştırmacılar robotu dışarıdan bir manyetik alanla kontrol ediyor. Robot, özellikle pil gibi zehirli olabilecek cisimler yutulduğunda oldukça işe yarıyor. Deneyler sırasında çekilen bir videoda yapay bir yemek borusunda ilerleyen robot, yutulan pille birlikte sindirim sisteminde ilerlemeye devam ediyor. Robotun henüz insanlarda denenecek safhaya gelmediği belirtiliyor. Projenin lideri olan Rumen bilim insanı Daniela Rus, bir sonraki aşamada robotun başka pil modellerinde deneneceğini ve bağırsağın durumu hakkında bilgi almak için kullanılacağını açıkladı.

 • 5
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

İngiliz halkı şokta

St. Mary Katolik Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre, İngiltere ve Galler'de herhangi bir dine mensup olmadığını söyleyenlerin oranı Hristiyanlarınkini geçti
St. Mary Katolik Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre, İngiltere ve Galler'de herhangi bir dine mensup olmadığını söyleyenlerin oranı Hristiyanlarınkini geçti.Üniversitenin 1983 ile 2014 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde gerçekleştirilen İngiliz Toplumsal Tutumları anketlerinin analizine dayanarak hazırladığı rapor, kendisini herhangi bir dine mensup görmeyenlerin İngiltere ve Galler'deki oranının 2011'de yüzde 25 iken 2014'te yüzde 48,5'e çıktığını ortaya koydu.

Raporda Anglikan olarak yetiştirilen her 10 yetişkinden 4'ünün kendisini dinsiz olarak tanımladığı, kiliselerin de yeni takipçi kazanmakta başarısız olduğu belirtildi. Rapora göre Anglikan kiliseleri kazandıkları her bir yeni mensuba karşı 12, Katolikler ise 10 takipçi kaybediyor.İngiltere ve Galler'de kendisini dindar olarak tanımlayanlar arasında Anglikanlar yüzde 19, Katolikler yüzde 8,3, diğer Hristiyan mezhepleri yüzde 15,7 iken, Hristiyanlık dışındaki dinlere mensup olanlar yüzde 7,7 oranında. Raporda, İngiltere'de Anglikanların oranının 1983'te yüzde 44,5 olduğu bilgisine yer verildi.

Rapora göre İngiltere'nin en dindar bölgelerinden biri olan Londra'da her 5 kişiden 1'i Hristiyanlık dışında bir dine mensup. Rapor, İngiltere'nin güney batısına gidildikçe bu oran 100'de 1'e düştüğünü ortaya koydu.Rapora göre Londra'da yüzde 14,8 ile Katolikler en büyük dini grubu oluştururken, onu yüzde 13,5 ile Müslümanlar takip ediyor.- 10 Hristiyandan 9'u beyaz Rapora göre İngiltere ve Galler'de her 10 Hristiyandan 9'u beyaz iken, haftada bir veya daha çok kez kiliseye gittiğini söyleyenler içinde Katolikler yüzde 27,5, Anglikanlar ise yüzde 8,9 oranında.Geçen ay yayımlanan bir araştırmaya göre İskoçya'da nüfusunun yüzde 52'si kendisini herhangi bir dine mensup olarak tanımlamıyordu.

Bu oran 1999'da yüzde 40 olarak bulunmuştu.Birleşik Krallığın en dindar bölgesi olarak gösterilen Kuzey İrlanda'da ise kendisini dinsiz veya Hristiyanlık dışında bir dinin mensubu olarak tanımlayanlar 2011'de sadece yüzde 7 olarak tespit edilmişti. Birleşik Krallık İngiltere ile bölgesel yönetime sahip Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşuyor.

 • 6
 • 43
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.05.2016)

Avusturya kılpayı kurtuldu ama Avrupa'da aşırı sağ tehdidi büyük

Avusturya, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yeşiller Partisi'nin desteklediği Alexander Van der Bellen seçilmesinin ardından Avrupa'nın ilk aşırı sağcı lidere sahip ülkesi olmaktan kılpayı kurtuldu. Ancak araştırma şirketi Statsita'nın hazırladığı bir grafik, Avrupa'da ırkçılığın yükseldiğini gösteriyor. Avrupa genelindeki son seçimlerde aşırı sağcı partilere verilen oyların gösterildiği grafikte, yüzde 29 oranında oy olan İsviçre Halk Partisi'yle İsviçre, aşırı sağın en güçlü olduğu ülke konumunda. Ardından yüzde 21 ile Avusturya, Macaristan ve Danimarka geliyor. Listede yüzde 18 oranında oy alan Gerçek Finler Partisi'yle Finlandiya dördüncü ve Ulusal Cephe'nin yüzde 14 kazandığı Fransa ise beşinci sırada görülüyor. Almanya yüzde 4,7 ve İtalya yüzde 4 ile listenin sonunda yer alıyor.

BİZE ULAŞIN