Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

 • 1
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

2 günde 3 trilyon dolar çıkış yaptı!

Brexit oylamasından bu yana küresel piyasalardan 3 trilyon dolar silindi.

2 GÜNDE 3 TRİLYON DOLAR!

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında piyasalarda görülen sert satış dalgası ile oylamayı takip eden iki işlem gününde küresel hisse senetleri piyasasındaki kayıp 3 trilyon dolarla rekor kırdı. BusinessHT'nin FT'den derlediği habere göre Analistler oylamadan sonra ilk günde yaşanan satışların temel olarak İngiltere'nin AB'de kalacağına ilişkin beklentiler tarafından fiyatlanan posizyonlardan çıkış niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

PİYASALAR GERİLEDİ

Pazartesi günü yaşanan diğer satışlar karar sonrası potansiyel düşüş beklentisiyle varlıkların uzun vadeli yeniden fiyatlanmasıyla ilgili göründü.

Yüzdelik bazda bakıldığında S&P küresel piyasa endeksi iki günde yüzde 6,9 gerileme gösterdi. Bu gerileme 2008 finansal krizinden bu yana kaydedilen en büyük gerileme oldu ve S&P Dow Jones Indices verilerine göre en kötü 12. performansa işaret etti.

S&P 500 için kayıp 1 trilyon dolara yakın oldu. Başka deyişle değer bazında en kötü üçüncü iki günlük performans kaydedildi.

Gösterge endeks geçen Perşembe'den bu yana yüzde 5,37 değer kaybetti. Gelişmiş ülke piyasalarında Brexit sonrası kayıp 2,8 trilyon dolar olurken, gelişmekte olan ülke piyasalarında yaklaşık olarak 179 milyar dolar oldu.

 • 2
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

Başbakan'dan esnaf ve çiftçiye müjde!

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım esnaf ve çiftçiye bayram öncesi müjdeyi verdi. Başbakan ayrıca pasaport, ehliyet ve evlenme gibi konularda bürokrasi ile ilgili devrim gibi kararları açıkladı.

ESNAFIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNİYOR

Esnafımızın gecikmiş borçlarının faizlerini siliyoruz. Kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yaptığı titiz çalışma sonucu 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarıyoruz. Esnafımız borcun anaparasını ödeyecek, ayrıca yeniden taksitlendirilecek.

TARIMDAKİ YATIRIMLAR

Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçiler için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye'nin geleceği tarımdadır. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ve tarım ve hayvancılığın payını artırmak ana hedefimiz olacaktır. Hububat hasatı devam ediyor. Toprak Mahsulleri alımlara başladı. 1,25 milyon ton buğday alımı gerçekleşti. Üreticimizin fiyatlardan memnun olmasından dolayı Ofis devreye girmiyor. Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde, Ofis burada fiyat açıklama ihtiyacı duymuştur.

ÜRÜNLERİ KURDA KUŞA YEM ETMEYECEĞİZ

Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırıyoruz. Biz çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olduk. Ürün asla tarlada kalmayacak. Kurda, kuşa yem etmeyeceğiz. Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor.

ÇİFTÇİYE BAYRAM ÖNCESİ ÖDEME

2016 yılı için ekmeklik buğdayın alım fiyatını ton başına 910 TL olarak belirledik. Çiftçilerimiz ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satarlarsa bayramdan önce paralarının tamamını alacaklar.

6.5 MİLYAR HEKTAR ALANI OVAYI SİT ALANI İLAN EDİYORUZ

Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor. Topraklarımızı geleceğimiz olarak görüyoruz. Yeni bir uygulamaya daha geçiyoruz. 6,5 milyar hektar büyüklüğündeki ovamızı tarımsal sit alanı ilan ediyoruz.

EKİLMEYEN ARAZİLERİ SAHİPLERİ ADINA DEĞERLENDİRECEĞİZ

Atılacak tohum, dikilecek her fidan, buralara çivi çakılmayacak, tarım arazisi olarak kalmaya devam edecek. Ekilemeyen arazilerimizi atıl olmaktan çıkarıyoruz. Ekilmeyen arazileri sahipleri namına değerlendireceğiz. Bu topraklar milli servetimiz. Ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinden 16 milyar lira tarımsal hasıla hedefliyoruz.

RASTGELE TOHUM SAÇMAYA SON

Her bir ürünü en verimli olduğu alanda destekleyeceğiz. Çiftçimiz hangi ürünü, nerede ekecek bilecek, toprağa rastgele tohum saçma dönemi bitecek. Ekilecek ürün listesini çiftçilerimizle ağustosta paylaşacağız. Sulama yönetimindeki çok başlılığa son vereceğiz. Sulama birliklerinin beceriksizliğini ortadan kaldıracağız.

BUZAĞI DESTEĞİ 550 LİRAYA ÇIKTI

Her işletmeyi Tarım Bakanlığı'ndan 16 bin uzmana zimmetliyoruz. Hayvan varlığını artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Hayvancılıkta havza modelini geliştireceğiz. Doğu ve güneydoğu bölgesi yetiştiriciliğin merkezi olacak. Buzağı desteğini de 550 liraya çıkardık, daha da artıracağız. Meraların kullanımını sağlamak için mera ıslah çalışmalarını hızlandırıyoruz.

AİLE İŞLETMELERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ

Hayvan varlığımızı artıracağız. Tarım sektörüne desteklerin 2015 yılı sonunda eriştiği meblağ 10 milyar 590 milyon TL'dir. Aile işletmelerini daha çok destekleyeceğiz. Genç çiftçilere 30 bin lira hibe sadece bunlardan bir tanesi. Doğu ve güneydoğu bölgesi yetiştiriciliğin merkezi haline gelecek.

PASAPORT VE EHLİYET ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE

İçişlerinde devrim gibi düzenlemeler geliyor. Evlenme ve ölüm gibi işlemler için artık nüfus merkezlerine gitmesi gerekmeyecek. Vatandaş artık mahkeme kararına ihtiyaç bulmadan yanlış yazılan ad ve soyadlarını değiştirebilecek.Pasaport ve ehliyet işlemleri arık polisten alınıp nüfusa verilecek. Ayrıca adres değişiklikleri bildirilirken evlenme yetkisinde de değişiklik olacak.

MUHTAR VE MÜFTÜLERE EVLENDİRME YETKİSİ

AK Parti hayatın her alanında ne ihtiyaç varsa çözüm üreten bir parti olmaya devam etti. Vatandaş bürokrasiyle uğraşmayacak.Muhtarlara da evlendirme yetkisi verilecek. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek.

BAYRAM İÇİN OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜNÜN AÇILIŞINI ÖNE ALDIK

50 yıllık hayal gerçek oluyor. Dünyanın 4'üncü büyük köprüsü perşembe günü Osman Gazi Köprüsü hizmete hazır, geçit vermeye başlıyor. Bu eser AK Parti'nin eseridir. Millet kime, iş vereceğini iyi biliyor. Muhafelete konuşma, AK Parti'ye çalışma görevi veriyor. Kabul etmek lazım, konuşma konusunda uzmanlıklarına saygı duyuyoruz. Bizim onların konuşma uzmanlığına erişmemiz çok kolay değil.

TURİZMDE DOLULUK YÜZDE 80'İ BULDU

Yaşadığımız bölgesel ve küresel krizlerden ve ikili sorunlardan dolayı turizmde beklediğimiz gelişmeler olmadı. Ancak bayram tatilinin erken açıklanması ve uzun tutulmasıyla buradaki boşluğun bir nebze dolduğunu görüyoruz. Doluluk oranları yüzde 80'in üzerine çıkmış bulunuyor. Rusya ve İsrail ile vardığımız mutabakatın ilk semeresini turizmde göreceğimizi düşünüyoruz. Turizmde yaşanan sıkıntılar yılın geri kalanında telafi edilmiş olacak.

 • 3
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

Şimşek: Global yatırımcılar Türkiye'nin İsrail ve Rusya sürecine olumlu bakıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini iyileştirmesine çok olumlu baktığını söyledi. Şimşek, Çin'in Tianjin şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda katıldığı global ekonomi panelinde değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararını (Brexit), 2. Dünya Savaşı sonrasında uzlaşılan küresel ekonomik entegrasyona başkaldırıya benzeten Şimşek, "Lehman Brothers iflası gibi sistemik bir şok değil ama Avrupa ve İngiltere'yi zayıflatan bir gelişme." görüşüne yer verdi.

Türkiye ile AB ilişkilerine de değinen Şimşek, Türkiye'nin reform sürecinin önemli olduğunu belirterek, "AB'nin siyasi yaklaşımı olumsuz da olsa Türkiye üyelik sürecini bir değişim süreci olarak görmeye devam edecek. Hukuk devleti, demokrasi gibi konularda AB'ye bir alternatifimiz yok." ifadelerini kullandı.

Küresel ekonominin düşük büyüme tuzağında olduğunu anlatan Şimşek, bundan çıkış için yapısal reformların gerekli olduğunu vurguladı. Şimşek, yapısal reformlar için siyasi iradenin gerektiğine işaret ederek, buna karşın dünyada aşırı sağ ve solun yükselişte olduğuna dikkati çekti.

"YATIRIMCILAR RUSYA VE İSRAİL İLE İLİŞKİLERİN İYİLEŞTİRİLMESİNE OLUMLU BAKIYOR"

Uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini iyileştirmesine çok olumlu baktığını belirten Şimşek, bu kapsamda yatırımcı ilgisinin daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

Şimşek, Çin ile 3 yıllık bir mali iş birliği anlaşması üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, Temmuz'da G20 Bakanlar Toplantısı için tekrar Çin'e geleceğini bildirdi.

Öte yandan temasları kapsamında dün Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn ile iki ülke ilişkilerini ele alan Şimşek, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Klaus Schwab ile de bir araya geldi.

 • 4
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
 • 5
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

Dolar gerilemeye devam ediyor

Brexit sonrası kurda yukarı baskı sürse de, Rusya ve İsrail ilişkilerinde normalleşme beklentileri kötümserliği azaltıyor. Dolar 2,92'nin altına inerken Borsa İstanbul yükseliş trendinde.

İngiltere'deki referandumdan beklenmedik şekilde Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkmasıyla geçen hafta sert satış baskısı altında kalan dolar/TL'de yukarı yönlü baskı bu haftaya da taşınırken Rusya ve İsrail ile ilişkilerinde normalleşme beklentileri satış baskısını hafifletiyor.

KUR 2,92'NİN ALTINDA

Geçen hafta 24 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 3.0015'e kadar yükselen kur, dün günü 2.93'ün hemen üzerinde tamamladı. Dolar/TL güne 2,93'e yakın başladı. İlerleyen saatlarde kur 2,92'nin altına geriledi. Serbest piyasada dolar 2,9104'ten işlem görürken Euro ise 3,2289'dan işlem görüyor.

İngiltere endişeleriyle geçen hafta 2.85'li seviyelerden sert yükselişle 3 seviyesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların tek günde 1 milyar doları aşan döviz satışlarının da desteğiyle yönünü aşağı çevirmişti.

Önümüzdeki dönemde Rusya ve İsrail ile ilişkilerin ne kadar hızlı bir şekilde toparlanacağı ve bu yılki kayıpların ne kadarını telafi edebileceği yakından takip edilecek.

 • 6
 • 15
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (28.06.2016)

İş dünyasından Rusya ve İsrail'e ilk tepkiler

Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine yönelik mutabakata varılmasının, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve turizme büyük katkı sağlaması öngörülüyor. İş dünyasının önde gelenleri Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden canlanmasıyla turizm, gıda, inşaat, enerji ve altyapı sektörlerinde işlerin düzelmesini temenni ettiğini belirterek, yeni durumdan en çok iş dünyasının mutlu olacağını kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail ile yapılan mutabakat çerçevesinde siyasi ilişkilerin tekrar rayına girecek olmasını ihracat camiası olarak olumlu bulduklarını ifade etti.

İsrail ile ticari ilişkilerin 2010 yılından bugüne kadar geçirilen sıkıntılı dönemlere karşın kararlı bir şekilde artmaya devam ettiğini ve son 6 yılda toplam ticaret hacminin yüzde 27 artış gösterdiğini kaydeden Büyükekşi, iki ülkenin ticaret açısından birbiri için önemli birer partner olduğunu vurguladı.

Büyükekşi, "2015'te 2,7 milyar dolar ile en çok ihracat yaptığımız 16'ncı ülke İsrail'di. Aynı dönemde İsrail'in ithalatında Türkiye, yüzde 4,8 pazar payı ile ABD, Çin, Almanya ve İtalya'nın ardından 5'inci ülke oldu." dedi.

"GAZZE'DEKİ EKONOMİK FAALİYETLER DE CANLANACAK"

Mehmet Büyükekşi, varılan mutabakatla iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da yukarı çıkacağını ve İsrail'in Türkiye ihracatındaki payının daha da artacağını öngördüklerini kaydetti.

"İSRAİLLİ TURİST SAYISINDA YÜZDE 40'A VARAN ARTIŞ DEVAM EDECEK"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da İsrail'den gelen turist sayısının 2013'te 164 bine ve 2014'te 188 bine yükseldiğini belirterek, 2015 yılında da ciddi oranda artış gösteren İsrailli turist sayısının 224 bin 568 seviyesine ulaştığını kaydetti.

Ulusoy, "2016 yılının ilk 4 aylık döneminde ise İsrail'den ülkemize gelen ziyaretçi sayısı yüzde 40,39 oranında artış göstererek 60 bin 683 kişiye ulaştı. Türkiyeile İsrail arasında ikili ilişkilerin yeniden normalleşmesini sağlayacak olan müzakerelerin olumlu sonuçlanması elbette ki turist akışını olumlu etkileyecek bir unsurdur." şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASI MUTLU OLACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden canlanmasıyla turizm, gıda, inşaat, enerji ve altyapı sektörlerinde işlerin düzelmesini temenni ettiğini belirterek, yeni durumdan en çok iş dünyasının mutlu olacağını kaydetti.

Vardan yazılı açıklamada Türkiye ve Rusya arasında bugüne kadar sağlanmış iş birliklerine dikkati çekerek, iki ülkenin birbirine gereksinim duyduğunu aktardı.

Vardan, "Bulunduğumuz coğrafyada Rusya Türkiye için, Türkiye de Rusya için çok önemli. Rusya, Türkiye'nin en fazla yatırım yaptığı ve bir çok kalemde bir numaralı ihracat pazarı konumunda olan ülke. Yılda 4 milyonu aşkın turist ile de Türkiye, Rus vatandaşları için önemli bir turizm destinasyonu. Keza, Türkiye'de başta nükleer santral olmak üzere, Rusya'nın önemli yatırımları mevcut. Ve bizler doğalgazımızın önemli bir kısmını Rusya'dan ithal ediyoruz. Dolayısıyla iki ülkenin bağlılığı ileri düzeyde." ifadelerini kullandı.

KESİNTİSİZ DEVAM ETMELİ

Türkiye'nin bölgesindeki zorluklarla sıkıntılarının herkesçe bilindiğini aktaran Vardan, yaşanan güçlükler ne olursa olsun, birbirine tarihi, kültürel ve ticari bağlarla bağlı iki ülke arasındaki ilişkilerin kesintisiz devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Soğuk Savaş sonrasında ilmek ilmek örülerek önemli bir seviyeye ulaşan iki ülke ilişkilerinin Suriye krizi ile arzu edilmeyen bir noktaya geldiğini hatırlatan Vardan, şunları kaydetti:

"Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden canlanmasıyla özellikle turizm, gıda, inşaat, enerji ve altyapı sektörlerinde işlerin düzelmesini temenni ediyoruz. Bu süreçte Rusya'nın yeniden devreye aldığı vize uygulamasına son verilmesini ve başta taşımacılık ile yaş meyve-sebze sektörü olmak üzere Türkiye'den yapılan ihracat mallarına uygulanan tarife dışı engellerin de hızlıca kaldırılmasını beklemekteyiz.Turizm açısından da hem bu yılın kalanında, hem de önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin Rus turistler için yine ilk ve önemli bir destinasyon olmasını arzu etmekteyiz.

Sonuç itibarıyla; komşuları ile barış içinde yaşayan, karşılıklı yatırım ve ticaret yapan, bölgesel sorunları kurulacak mekanizmalar içinde çözen bir konjonktürün yeniden doğmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ortaya çıkan sorunlardan en çok iş dünyası etkilenmişti, ortaya çıkacak yeni durumdan da en çok iş dünyasının mutlu olacağını düşünüyoruz."

SON DERECE ÖNEMLİ İKİ GELİŞME

Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerine yönelik yazılı açıklama yapan Olpak, 27 Haziran'ın Türkiye'nin dış politikası açısından son derece önemli iki gelişmeye sahne olduğunu bildirdi.

Olpak, şunları kaydetti:

"İsrail'le imzalanan anlaşma ve Rusya'ya gönderilen mektupla dış politikamızda atılan önemli adımları, uluslararası sahada küresel ağlar ören bir iş adamları derneği olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Bu gelişmelerden Türkiye dış politikasında, ülke menfaatlerinden taviz verilmeden yeni bir dönemin başladığının işaretlerini alıyoruz. Zorlu bir coğrafyada devraldığı tarihsel mirasın gereğini yerine getirmeye çalışan Türkiye'nin, Başbakan Binali Yıldırım'ın da değindiği üzere dış politikasında 'Dostlarını artırmaya ve düşmanlarını azaltmaya' ihtiyacı vardır."

ENERJİ PROJELERİ İLİŞKİLERİ ARTIRACAK

Olpak, İsrail ile 2013 yılından bu yana sürdürülen görüşmelerden sonra bölgenin iki önemli ülkesi arasında imzalanan anlaşmanın, enerji projeleri dahil olmak üzere ekonomik ilişkilerin gelişiminin de önünü açacağına dikkati çekti.

"Bu anlaşmanın İsrail'in tarihinde ilk defa bir devletten özür dilemesinin yanı sıra bir başka önemli yanı, İsrail'in Türkiye'nin Gazze'deki insani duruma müdahalesini ve Mavi Marmara şehitlerinin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmesidir." değerlendirmesinde bulunan Olapk, bu çerçevede Türkiye'nin Gazze'de yapacağı konutlar, dostluk hastanesi, elektrik ve su projeleri ile Cenin Sanayi Bölgesi gibi projelerin, Filistin halkının geleceği için hayati önem taşıdığını vurguladı.

RUSYA İLE İLİŞKİLER GÖZARDI EDİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK

Olpak, diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya gönderdiği mektupla Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılacağına inandığını, Rusya ile ticari ilişkilerin boyutunun ve tarihinin, Türkiye kadar Rusya için de son derece önem arz ettiğini belirtti.

Her iki ülkenin iş adamlarının karşılıklı olarak Türkiye ve Rusya'daki ticari ve yatırım ilişkilerinin göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğuna dikkati çeken Olpak, şu görüşleri de paylaştı:

"Yaşanan talihsiz uçak krizi, bu ilişkileri maalesef olumsuz etkilemiştir. MÜSİAD olarak Rusya ile ilişkilerimizin orta vadede çözüme kavuşacağı konusundaki öngörümüzü krizin başlarında dile getirmiştik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektupla uçak krizinden bu yana sorunlu seyreden Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılacağını ümit ediyor ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın 6 ay içinde yaşananlarla ilgili olumlu açıklamaları ve perşembe günü yapılacak telefon görüşmesi son derece önemlidir. İş dünyası olarak Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın yaklaşımlarıyla Türkiye-Rusya ilişkilerinde yakın zamanda karşılıklı bir uzlaşıya varılması yönünde yaşanan gelişmeleri olumlu buluyor, ülkemizin uluslararası menfaatlerini gözeterek hızlı ve yeni adımların atılmasını bekliyor ve destekliyoruz."

BİZE ULAŞIN