Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

 • 1
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

Motorine 4 kuruşluk indirim

Bu geceden itibaren uygulamaya başlanacak fiyat indirimiyle motorinin İstanbul'daki fiyatı 3,50 TL'den 3,46 TL'ye, Ankara'da 3,56 TL'den 3, 52 TL'ye düştü

Bu geceden itibaren uygulamaya başlanacak fiyat indirimiyle motorinin İstanbul'daki fiyatı 3,50 TL'den 3,46 TL'ye, Ankara'da 3,56 TL'den 3, 52 TL'ye düştü.

 • 2
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

'HSBC yaptırıma rağmen Esad'in kuzeniyle çalıştı' iddiası

"Panama belgeleri"nde, İngiltere'nin en büyük bankası HSBC'nin ABD ve AB yaptırımlarına rağmen, Beşşar Esad'in kuzeni Rami Makhlouf için uzun süre finansal hizmet vermeye devam ettiği öne sürüldü.

"Panama belgeleri"nde İngiltere'nin en büyük bankası HSBC'nin uluslararası yaptırımlara rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kuzeni Rami Makhlouf için uzun süre finansal hizmet vermeye devam ettiği öne sürüldü.

Dünyanın dördüncü en büyük uluslararası hukuk ve danışmanlık firması Mossack Forseca'dan sızdırılan "Panama belgelerinde" HSBC'nin ABD ve Avrupa Birliğinin (AB) yaptırımlarına rağmen Suriye'de Beşşar Esed'in kuzeni Rami Makhlouf için finansal hizmet sunduğu iddia edildi.

UZUN BİR SÜRE LOBİ HİZMETİ VERİLMİŞ

Belgeleri ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumunun (ICIJ) proje ortaklarından olan İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'ın haberinde, "HSBC, ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Esed'in kuzeni Rami Makhkouf'a 2008 yılında yaptırım uygulamasının ardından uzun bir süre lobi hizmeti verdiğini gösteren Panama vergi dokümanları ile karşı karşıya." ifadelerine yer verildi.

"Panama belgeleri"nde, Makhlouf'a yönelik Avrupa Birliğinin 2011 yılının mayıs ayında yaptırım uygulamaya başlamasına rağmen, HSBC'nin Maklouf'a aynı yılın eylül ayına kadar finansal hizmet verdiği öne sürüldü.

Belgelerde HSCB'nin Londra'daki yönetim merkezinin de Makhlouf'la olan ilişkiden haberdar olduğu belirtildi.

MAKLOUF KONUSUNDA RAHATLAR

Örneğin; hukuk danışmanlık firması Mossack Forseca'nın Cenevre'deki ofisinden Panama'daki yönetim merkezine 2011 yılı şubat ayında gönderilen bir e-mailde, "Bay X bana HSBC'nin sadece Cenevre'deki değil Londra'daki yönetim merkezinin yasal uygunluk biriminin de Makhlouf'tan haberdar olduğunu söyledi. Maklouf konusunda rahatlar." ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Geçen yıl HSBC Bankasının Cenevre şubesinden sızdırılan "Swissleaks" belgelerinde ise Makhlouf'un 2006 yılında bankanın İsviçre şubelerinde farklı hesaplarda en az 10,5 milyon sterlin bulundurduğu öne sürülmüştü.

HSBC'nin bu banka hesaplarını İsviçre'deki denetleyici kuruluşlar tarafından 2011 yılının mayıs ayında özel olarak talep edilene kadar dondurmadığı belirtilmişti.

"Panama belgeleri"nde ayrıca HSBC'nin ABD'nin 2008 de yaptırım uygulamaya başlamasından sonra iki yıl kadar daha Makhlouf'un sahibi olduğu Drex Technologies şirketine finansal hizmet sunmaya devam ettiği kaydedildi.

 • 3
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

Ev hizmetlerine 100 liralık destek başladı

Evinde gündelikçi, çocuk-hasta bakıcısı, kapıcı, bahçıvan çalıştıranlar mart ayı itibarıyla 100 liralık devlet desteğinden yararlanmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bir yıl süreyle primleri işçi başına 100 lira daha az alacak. Bu şekilde ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bir kişi için yatırılan aylık 280 liralık prim, 180'e düşmüş oldu. Evde yardımcı çalıştırılan süre ayda 30 günden az, 10 günden fazla olan işverenler ise her gün için 3.33 liralık destek almaya başladı. Örneğin ayda 20 gün gündelikçi çalıştıranlar 66.6 lira tutarında destekten yararlanacak.
EKSİK PRİMLİ BEYANNAME
Hükümet asgari ücret artışının işverene maliyetini azaltmak için verdiği sözleri yaşama geçiriyor. Asgari ücret desteği 1 Ocak-31 Aralık 2016 arasında uygulanacak. İşverenler bir yıl süreyle 2 bin 550 lira ve altında maaş alan işçiler için 100 lira daha az prim yatıracak. Kapıcı çalıştıran apartman sakinleri de bu destekten yararlanacak. Asgari ücret desteğinden yararlanmak için başvuru şartı bulunmuyor. Belirtilen profilde eleman çalıştıranlar doğrudan destek alabilecek. Destekten yararlanılabilecek prim, çalışılan gün sayısının 3.33 lira ile çarpımıyla bulunacak. İndirim tutarı, takip eden ay doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecek. Örneğin ocak prim-hizmet belgesi şubatta verildiğinden destek tutarı çalışan sigortalı sayısına göre belirlenecek.

PRİM BORCU OLAN ŞİRKETLER DİKKAT!
İşyerlerinin bu destekten yararlanmaları için çalışanın işe girişinin zamanında bildirilmesi ve primlerinin ödenmesi gerekiyor. İşverenin kuruma prim, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme borcunun bulunmaması şart. Söz konusu borcu yapılandırıp, taksitlendirenler ise indirimden yararlanabiliyor. 1 Ocak 2016'dan önce tescil edilmiş işyerinin de borçları bulunmasına rağmen bu destekten yararlanması mümkün. İlk kez sigortalı çalıştırmaya 1 Nisan 2015'te başlayan şirketlerin prim hesaplarında o tarihe ilişkin bildirimler esas alınacak. Destek tutarı buna göre belirlenecek.

 • 4
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

Taşeron işçiye memur kadar zam

Taşeron işçi düzenlemesinin detayları belli oldu. Yeni dönemde memura yapılan zam işçiler için de geçerli olacak. Şirketlerin mağduriyetini önlemek için araç ve makineleri devlet alacak

720 bin taşeron işçinin özel sözleşmeli personel olarak devlete alınmasına yönelik taşeron düzenlemesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Devlet, taşeron işçi çalıştıran firmaların zarara uğramasını önlemek için ellerindeki araç, alet ve makineleri satın alacak. Özel sözleşmeli personel, memura yapılan kadar zam alacak. Asıl işi yapanlara ise özel artışlar yapılarak zaman içinde maaşları eşdeğer kadrolardakiler ile eşitlenecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Partili milletvekillerine üzerinde çalıştıkları taşeron yasa taslağı ile ilgili brifing vererek soruları yanıtladı. Milletvekilleri, "1 Kasım 2015 itibarıyla kapsamdaki idarelerde çalışıyor olma" koşulunun mağduriyet yaratabileceğini, bunun "yasa yürürlüğe girdiğinde" şeklinde değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Ağbal bunun üzerine, "Tarih konusunda biz 1 Kasım'ı öngördük ama bu öneriler değerlendirilebilir" dedi.

ARTIK TAŞERON OLMAYACAK
Ağbal, milletvekillerinin taşeronların sınavla işe alınmasının da bazı sıkıntılar çıkartabileceği yönündeki sözleri üzerine, "Sınav yapılacak. Bu konuda kararlıyız" dedi. Ağbal sınavın toplu mu yapılacağı yoksa ilgili kurumlara mı bırakılacağına henüz karar vermediklerini söyledi. Ağbal, yeni sistemde artık taşeron firmaların olmayacağını, devletin ihtiyaç duyduğunda Devlet Personel Başkanlığı'na başvurarak ilanla eleman alınacağını bildirdi.

SAĞLIK HAKLARI DA ARTACAK
Ağbal, taşeronların devlette şu andaki maaşları ile işe başlatılacaklarını belirtti. Bakan, "Özel sözleşmeli personel olarak başladıktan sonra devlet memur sendikaları ile irtibatlandırılacaklar. Memurlara verilen kadar zam alacaklar. Memurların sağlık ve sosyal haklarından yararlanacaklar" diye konuştu.

 • 5
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

"Güney Afrika Cumhuriyeti'nde kota engeli yok"

Türkiye'ye yeni atanan Güney Afrika CumhuriyetiAnkara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, ülkesine yapılacak ihracatta hiçbir kota engeli bulunmadığını belirterek, "Bu yüzden Türk işadamlarına çağrıda bulunuyoruz. Gelin birlikte çalışalım" dedi.

Malefane, ülkesinin 22. Özgürlük Yılı kutlamaları kapsamındaİzmir'e geldi.Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın ile İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu, bazı odaları ve dernekleri ziyaret eden Malefane, barındırdığı genç nüfus sayısından dolayı Türkiye ve Güney Afrika'nın birbirine çok benzediğini söyledi.

Malefane, ziyaretinde kamu yöneticileri ve iş adamlarıyla yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasında yapılabilecek işbirliklerini ele aldıklarını ifade ederek, 22 yıl önce bağımsızlığını kazanan Güney Afrika'nın, Türkiye Cumhuriyeti'ni her zaman yanında gördüğünü söyledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin aradan geçen 22 yıllık süreçte ekonomik bağımsızlığını da kazandığını anlatan Malefane, şunları kaydetti:

"Gelişmekte olan ülkelerden biriyiz. Güney Afrika, Afrika'daki diğer ülkeler arasında daha ileri bir seviyede. Ülkemizdeki genç nüfus oranımız yüzde 42, işsizlik oranı ise yüzde 25'ler civarında. Hükümetimiz bu işsizliği önleyecek çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalar önümüzdeki kalkınma planının birinci maddesi. Ekonomimizi canlı tutmak için de ticari faaliyetlerimizi geliştirmenin yollarını arıyoruz. Yaptığımız toplantılarda iki ülkenin genç işadamlarını buluşturma imkanı sağlayabileceğimizi konuştuk. İstendiği takdirde bunun için güzel bir ortam oluşturabiliriz."

"İHRACATA ENGEL YOK"

Güney Afrika'da özellikle tekstil ve otomotiv alanında bir talebin olduğuna dikkati çeken Malefane, "Özellikle bu konuda çalışmalar yapabilecek iş adamlarını ülkemize bekliyoruz. Barındırdığı özellikleriyle ülkemiz her açıdan avantajlara sahip. Güney Afrika'ya yapılacak ihracatta hiçbir kota engeli yok. Bu yüzden Türk işadamlarına çağrıda bulunuyoruz. Gelin birlikte çalışalım" ifadelerini kullandı.

 • 6
 • 21
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(07.04.2016)

Rus Halkı kararını verdi

Ekonomik krizle boğuşan Rus halkına göre ülkenin en büyük sorunlarından biri olan yolsuzlukta Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de önemli payı bulunuyor.

Rus kamuoyu araştırma şirketi Levada Center'ın yaptığı araştırmaya göre, Rus halkının yüzde 66'sı ülkedeki yolsuzluğun en büyük sorumlularından biri olarak Başkan Putin'i gösterirken, yüzde 51'i de tüm devlet organlarının büyük ölçüde yolsuzluğun içinde olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 44'ü, Putin'in yolsuzluklarla mücadele etmeye çalıştığını ancak bu konuda başarısız olduğunu veRusya'da yolsuzluk konusunun "kökü kazınamaz bir gerçeğe" dönüştüğünü belirtti.

Ankete katılanların yüzde 19'u Putin'in bizzat yolsuzluğun içinde olduğunu belirtirken yüzde 41'i ülkedeki tüm politikacıların çoğunun yolsuzluğa bulaştığını ifade etti.

Rusya'da yolsuzluk konusu son olarak, dünyanın en büyük 4. off-shore hukuk danışmanlık şirketi olarak bilinen Panama merkezli Mossack Fonseca'dan sızdırılan uluslararası vergi kaçakçılığına ilişkin "Panama belgeleri" ile gündeme gelmişti.

Sızdırılan belgelerde Putin'in yakın arkadaşı müzisyen Sergei Roldugin'in ve bankacı Yuri Kovalchuk'un da adlarının yer aldığı, yaklaşık 2 milyar dolarlık off-shore para akışının Putin'in yakın çevresine kadar uzandığı iddia edilmişti.

BİZE ULAŞIN