Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

 • 1
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

BES'TE KAPSAM GENİŞLETİLİYOR

BES'e otomatik katılımın kapsamı genişletiliyor. Otomatik katılımda şimdi daha geniş katılımlı otomatik BES fikri gündemde.
İşe yeni başlayanların yanı sıra memurlar dahil hâlâ BES'e üye olmayan tüm çalışanların otomatik olarak sisteme girmesinin ekonomiye büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Başta Orta Vadeli Plan (OVP) olmak üzere hükümetin son 1 yıldır üzerinde önemle durduğu konu tasarrufun artırılması için Bireysel EmeklilikSistemi'nin geliştirilmesi. Bunun için ilk akla gelen yapı BES'in otomatik hale gelmesi. Son günlerde birçok bakan da BES'in geliştirileceğini ısrarla dile getiriyor. Şimdiye kadar bilinen, işe yeni başlayanların otomatik olarak BES'e dahil edileceği ve 3 ya da 6 aylık bir deneme sonucunda isterlerse çıkacakları yönündeydi. Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, Türkiye'de 1 yıl içinde işe yeni başlayanların sayısı 700 bin ile 800 bin arasında. Böylece işe girer girmez otomatik olarak sisteme dahil edileceklerin tümü sistemde kalsa bile ayda 70 milyon yılda ise 840 milyon liralık bir birikim meydana gelecek. Bu tutar ise bakanların ve hükümetin üzerinde ısrarla duracağı büyüklükte görülmüyor.

ENFLASYONİST ETKİ ORTADAN KALKACAK

Otomatik katılımın ekonomiye can suyu olması için çok daha büyük rakamların söz konusu olması gerekiyor. İşte o rakamların gerçekleşebilmesi için otomatik katılımda şimdi daha geniş katılımlı otomatik BES fikri ağırlık kazanmaya başladı. Buna göre sadece yeni başlayanlar değil memurlar dahil hâlâ BES'e üye olmayan tüm çalışanların otomatik olarak sisteme girmesinin sorunu çözebileceği düşünülüyor. Şu anda 6 milyonu geçen BES katılımcılarının 4 milyonunun çalışanlar olduğu hesaplanıyor. Tarım, inşaat ve kayıtsız hizmet çalışanları çıktığında 26 milyonluk çalışanın 18 milyonunun BES'e uygun olacağı ve mevcut 4 milyon göz önüne alındığında 14 milyon kişinin otomatik BES'lenebileceği hesaplanıyor.

Eğer bu gerçekleşirse 14 milyon otomatik katılımcı sadece BES değil ekonomi için de sihirli dokunuş olacak. 6 ay zorunlu olması planlanan kesintiler kişi başı 100 lira bile toplanmış olsa ayda 1.4 milyar 6 ayda ise 8.4 milyar yapıyor. Bu para piyasadan çekilmiş olacak.

BORSAYA DOPİNG OLUR

Böylece 1.300 liraya çıkarılan asgari ücret artışının enflasyona yaptığı katkı ortadan kaldırılacak. Bir nevi sterilizasyon sağlanacak. Tabii enflasyonun düşmesi ile asıl hedef olan faizlerin indirilmesi ve ekonomik büyümeye ivme verilmesi plan dahilinde.

FAİZLERİ DÜŞÜRECEK FORMÜL BULUNDU

İkinci hedef ise, otomatik katılanların yarısının 6 ay sonra parasını alıp sistemden çıkması ihtimali bile gerçekleşse yıllık toplanacak 8.4 milyar liralık yeni kaynakla sermaye ve para piyasalarına katkı sağlamak olacak. Otomatik katılımda toplam 5-6 fon olacağı ve sisteme girecekler risk profiline göre fonlara yönlendirileceği için genç çalışanlar borsa fonlarına gidecek. Böylece borsaya da ayda 700, yılda ise 4 ila 8 milyar lira kaynak girişi olma ihtimali artıyor. Yeni katılımcılar bono ve tahvili tercih etse bile bu piyasaya para girişi piyasa faizlerini aşağı çekecek.

 • 2
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
 • 3
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

Avrupa'da her 5 gençten biri işsiz

AB'de mart ayındaki yüzde 19,1'lik genç işsizlik oranı, neredeyse her 5 gençten birinin işsiz olduğuna işaret ediyor. Euro Bölgesi'nde ise bu oran yüzde 21,2 seviyesinde.
Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki çok düşük enflasyon ve zayıf ekonomik büyümenin yanı sıra genç işsizliğin hala yüksek seviyelerde olması sorun teşkil etmeyi sürdürüyor.

ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın 2008 yılında iflasını açıklamasıyla başlayan ve tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın Avrupa ülkelerindeki yüksek genç işsizlik (25 yaş altı) hala çözüm bekleyen en önemli sorunların başında geliyor.

Avrupa İstatistik Ofisinden (Eurostat) derlenen verilere göre, 28 üyeli AB'de genç işsizlik oranı diğer yaşlardaki işsizlik oranlarına kıyasla daha yüksek seviyelerde seyrediyor.

Genç işsizliğin zaman içerisindeki seyrine bakıldığında AB'de toplam nüfus içerisindeki genç işsizlik 2005-2007 yıllarında keskin şekilde azalırken, 2008'in ilk çeyreğinde yüzde 15,2 ile en düşük seviyeye geriledi. Ancak o dönemdeki ekonomik kriz, genç istihdamını da ciddi oranda etkiledi.

2008'in ikinci çeyreğinden itibaren genç işsizlik artış eğilimine girerek 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 23,8'le en yüksek seviyeye ulaştı.

AB'de genç işsizlik 2014'te de yüzde 22,2 düzeyinde ölçülürken, son verinin mevcut olduğu 2016 yılı Mart ayında yüzde 19,1 oldu. Martta 25 yaş altı genç işsiz sayısı ise 4 milyon 287 bin seviyesinde açıklandı.

EN AZ GENÇ İŞSİZLİK ALMANYA'DA

Mart ayındaki mevcut genç işsizlik oranına göre, AB'de halihazırda neredeyse her 5 gençten biri işsiz bulunuyor.

Avrupa'nın lokomotif ekonomisi Almanya ise en son yayımlanan mart verilerine göre, bölgede en düşük genç işsizlik sıralamasında yüzde 6,9 ile ilk sırayı aldı.

AB'de mart ayında yüzde 10'nun altında genç işsizliğe sahip diğer ülkeler ise yüzde 9,8'le Çek Cumhuriyeti ve Malta oldu.

EURO BÖLGESİ'NDE DAHA YÜKSEK

AB'deki genç işsizlik oranı 2000 yılı ile 2007 yılının ortalarında Avrupa'da euro ortak para birimini kullanan 19 üyeli Euro Bölgesi'ne kıyasla sistematik olarak daha yüksek ölçüldü. 2010 yılının üçüncü çeyreğine kadar ise iki bölgenin genç işsizlik oranları birbirine çok yakın seyretti.

Daha sonra 2011 yılının ortalarına kadar genç işsizlik tek para birliğinde AB'ye kıyasla daha düşük gerçekleşti. Ancak 2012'nin ortalarında Euro Bölgesi'nin genç işsizlik oranı AB'yi geçti ve fark yıl sonuna kadar artış gösterdi. Aradaki fark 2013 yılının ikinci yarısında ve 2014 boyunca daha da arttı.

Genç işsizlik bu yılın mart ayına gelindiğinde ise Euro Bölgesi'nde yüzde 21,2 seviyesinde ölçülürken, genç işsiz sayısı da 2 milyon 936 bin düzeyinde kaydedildi.

 • 4
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

3. Havalimanı'nın Karadeniz sahiline liman

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 3. Havalimanı'nın Karadeniz sahiline liman yapmayı planladıklarını söyleyerek, "Çok büyük olmasa da küçük bir konteyner koymayı hedeflemiş durumdayız. Orada limana uygun arazi bulduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz" dedi.
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İGA Yönetim Kurulu üyesi Nihat Özdemir, 3. Havalimanını yaptıklarını, buraya gelecek yolcu ve araç sayısının belli olduğunu belirterek, "Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro 2 yıl önce söylememize rağmen ihalelerini bile yapmaya muvaffak olamadık. Bunları yapmazsak limanlarımız, havalimanlarımızın hepsi açıldığında İstanbul'un başına bela olacak yatırımlar haline gelecek" dedi.

"HAVACILIK SEKTÖRÜ YÜZDE 10 BÜYÜYOR"

Özdemir, "Forum İstanbul 2016"nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hem avantajları hem de dezavantajlarının bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin coğrafi anlamdaki avantajlarını anlattı. İstanbul havalimanından geçen yolcu sayısının yüzde 60'ının transit geçen yolcu olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti: "Bizim yeni yapacağımız 3. Havalimanı'nda da bu özellikleri kapsayan bir havalimanı yapmaya çalışıyoruz. Büyük bir çalışma var ve bu çalışmayı bu şekilde sürdürür ve herhangi bir aksilik olmazsa 2018'in ilk çeyreğinde bu havalimanımızı 90 milyon yolcu kapasitesi ile açıp havacılık sektörüne sunacağız. Dünyada ve Türkiye'de havacılık sektörü yüzde 10'lar seviyesinde büyüme gösteriyor. Türkiye'de de bu rakam daha yukarıda çıkmaktadır."

KARADENİZ SAHİLİNE LİMAN

3. Havalimanı'nın Karadeniz sahilinde bir liman yapmayı planladıklarını belirten Özdemir,"Kargo işletmeciliğimizde, akaryakıtın tüketimiyle ilgili kesinlikle Karadeniz sahilinde bir liman yapma ihtiyacımız olduğu gözükmektedir. Bu çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok büyük olmasa da küçük bir konteyner koymayı hedeflemiş durumdayız. Orada limana uygun arazi bulduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Bir mendirek ve rıhtım ile ortasını tarayarak konteyner gemilerinin yanaşacağı bir liman haline getireceğiz. Oraya yaklaşan akaryakıt temini yapacak gemilerin 60 bin tondan aşağıda olmaması gerekiyor" diye konuştu.

 • 5
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

Sinemacılar Youtube'ye savaş açtı


Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) ile dünyanın en popüler sitelerinden YouTube karşı karşıya geldi. Birlik, üyelerine ait yüzlerce eserin YouTube tarafından izinsiz kullanılması gerekçesi ile dava açtı. Maddi tazminat talepli davada, YouTube'a ise ulaşılamıyor. Şirketin ABD'deki merkezine tebligat yapamayan mahkeme, son çare olarak ilan yoluna gitti. YouTube, yüklü bir tazminata ile karşı karşıya kalabilir.

Piyasa değeri 40 milyar dolar olarak tahmin edilen popüler video içerik sitesi YouTubeLLC ile Türkiye sinemasının etkin kurumlarından SE-YAP
davalık oldu. Davayı açan taraf SE-YAP. Birlik'in dava gerekçesini, üyelerine ait yüzlerce eserin izinsiz kullanımı oluşturdu. SE-YAP, YouTube'da yer alan filmlerin izinsiz kullanıldığını tespit ettikten sonra, başlangıçta YouTube'a yönelik bir ihtarname gönderdi.

YA ANLAŞMA YAPIN YA DA KALDIRIN

Hürriyet'in haberine göre ihtarnamede özetle 'Sitenizde yer alan eserleri tek tek listeledik. Üyelerimize ait bu eserler sitenizde yer alıyor ve şirket bundan reklâm geliri elde ediyor. Bunun için yazılı izin alınması gerekiyor. Ya, Birlik ile sözleşme yapın ya da, tüm eserleri sitenizde kaldırın' denildi. İhtarnamede şirketin, geçmiş dönem kullanımları için de ödeme yapması istendi.

'TÜRKİYE KANUNLARINA TABİ DEĞİL'

Şubat 2014'te gönderilen bu ihtarnameye yanıt, YouTube'unTürkiye'deki avukatlık bürosu Elig Hukuk Bürosu'ndan geldi. Büronun kurucu ortaklarından Av. Gönenç Gürkaynak'ın imzasını taşıyan 17 Şubat tarihli ihtarnameye cevapta, YouTube'un, TürkiyeCumhuriyeti kanunlarına tabi bir şirket olmadığı kaydedildi. Taraflar arasındaki sıkıntı ihtarname yolu ile çözülemeyince SE-YAP avukatları YouTube'a karşı dava açtı. Şubat 2014'te açılan davada, mahkemede 'tecavüzün tespiti' ve 'önlenmesi' istendi.

YOUTUBE'A ULAŞILAMIYOR

İstanbul 3. Fikrî ve sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde açılan dava, şimdilik, 10 bin TL maddi tazminat talepli. Ancak, mahkemenin yaptıracağı tespit sonrası, tazminat tutarı değişebilir. Yargılama sürerken, YouTube'a ulaşım krizi çıktı. Şirketin ABD'de bulunan merkezine tebligat yapılamadı Adalet Bakanlığı üzerinde yapılan başvuruda sonuç alınamadı. Şirkete tebligat yapılamayınca, davanın da sürüncemede kalma riski oluştu. Bu nedenle, SE-YAP avukatları geçtiğimiz mart ayında mahkemeye başvurarak, ilanen tebligat yapılmasını istedi.

DOSYADA YANIT YOK

Mahkeme de geçtiğimiz günlerde verdiği ara kararla, bu talebi yerinde bulundu. Söz konusu davanın açıldığına dair ilanen tebligat yoluna gidildi. İlanen tebligat sonrası, YouTube tarafının 2 hafta içinde cevap dilekçesini mahkemeye sunması gerekir. Aksi taktirde davanın görülmesine devam edilecek. Geçtiğimiz cuma gününe kadar, dava dosyasına şirketin cevap dilekçesinin sunulmadığı anlaşıldı.

ONLARCA FİLM SİTEDE

Dava dosyasına göre, YouTube'un izinsiz yayınladığı film sayısı 200'ü aşıyor. Filmleri listede yer alan yönetmenler arasında, Kutluğ Ataman, Onur Ünlü, Yeşim Ustaoğlu, Şerif Gören, Atalay Taşdiken, Atıf Yılmaz, Özcan Alper, Togan Gökbakar, Gani Müjde gibi isimler yer aldı. Dava dosyasına göre, sitede izinsiz kullanıldığı belirtilen filmler arasında, Kapıcılar Kralı, Bir Zamanlan Anadolu'da, Issız Adam gibi bir dizi film yer alıyor.

 • 6
 • 24
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.05.2016)

Küçük sanayiye 4,8 milyar liralık kredi desteği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu yıl 39 küçük sanayi sitesi projesine 45 milyon lira ödenek ayırdı. Bu yılki desteklerden yararlanacak küçük sanayi siteleri 4 bin 410 iş yerine ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar küçük sanayi sitelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kullandırılan kredi desteği 4,8 milyar lirayı buldu.

4.8 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILDI

Bugüne kadar 466 sanayi sitesi ile 94 bin 262 iş yerinde yaklaşık 471 bin kişiye, daha sağlıklı şartlarda çalışma imkanı sağlanırken, bu projeler için toplam 4 milyar 823 milyon lira tutarında kredi kullandırıldı. Küçük sanayi siteleri, kent içinde dağınık şekilde yerleşen, elverişsiz çalışma koşulları altında çalışan yapımcı ve onarımcı küçük sanayicileri; çağdaş birer iş yerine kavuşturmak, çalışma koşullarını iyileştirip aralarında dayanışma ve organizasyonu geliştirerek ihtiyaçlarının daha kolay ve ekonomik olarak karşılanabilmesini sağlamak amacıyla oluşturuluyor.

Ağırlıklı olarak yapı kooperatifleri vasıtasıyla uygulamaya konulan sanayi siteleri, daha çok tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerin yer aldığı, altyapı hizmetleri ile idare binası, çırak okulu, satış dükkanı gibi sosyal kurumlarla donatılmış iş yeri toplulukları olarak faaliyet gösteriyor.

Sanayi siteleri içerisinde gelişimlerini tamamlayan işletmelerin, büyük işletmelere dönüşmeleri ve organize sanayi bölgelerinde yer almaları hedefleniyor. Başlangıçta 60 metrekare gibi küçük iş yeri talepleri, zamanla 2 bin metrekareye yaklaşan fabrika niteliğindeki boyutlara ulaşıyor.

BAKANLIK YÜZDE 70 DESTEK SAĞLIYOR

Bakanlık, tamirat ve imalat niteliğindeki meslek gruplarına mensup ortaklardan oluşan sanayi sitesi yapı kooperatifinin kurulması, kuruluş yerinin, uygun görülmesi ve imar planının onaylanması halinde yapım aşamasında üstyapı inşaatlarının yüzde 70'ine kadar olan kısmı, altyapı inşaatlarının tamamı için kredi desteği sağlıyor. Bakanlık kredisi kullanmayan sanayi siteleri ise yapı kooperatifleri aracılığı ve ortaklarının ekonomik imkanları ile gerçekleşiyor.

DESTEKLENECEK PROJELER

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu kapsamda 2016 için 39 küçük sanayi sitesi projesine 45 milyon lira ödenek ayırdı. Bu yılki desteklerden yararlanacak küçük sanayi siteleri 4 bin 410 iş yerine ev sahipliği yapacak.

Küçük sanayi sitelerinin 4'ü Erzurum, 3'ü Kahramanmaraş ve Hatay'da bulunuyor.

Bu yıl desteklenecek projeler arasında otomotiv, mobilyacılık, ahşap işleri, altın, gümüş ve kıymetli maden imalatı, deri ve ayakkabıcılık, matbaacılık ve ağaç işleri gibi farklı alanlarda ihtisaslaşmış sanayi siteleri bulunuyor.

Sanayi sitesi uygulamaları 1965 yılında başlatılırken 2015 sonuna kadar hizmete sunulan toplam 466 sanayi sitesi ile 94 bin 262 iş yerinde yaklaşık 471 bin kişiye, daha sağlıklı şartlarda çalışma imkanı sağlandı.

Bu projeler için toplam 4 milyar 823 milyon lira tutarında kredi kullandırıldı.

BİZE ULAŞIN