>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Avrasya Tüneli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
AVRASYA TÜNELİ'NİN GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan "Avrasya Tüneli'nde inşaat olarak yüzde 82'ye geldik. Hedefimiz yıl sonunda Avrasya Tüneli'ni bitirerek İstanbullunun hizmetine sunmak. Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti 5 dolar artı KDV olacak" dedi.

Ayrıntılar geliyor...

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

NETGSM, Türkiye'nin 4. operatörü olacak

NETGSM, yılbaşından sonra dördüncü operatör olarak tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor.
TÜRKİYE'NİN 4. OPERATÖRÜ OLACAK

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'un ardından Türkiye piyasasına yeni bir GSM operatörü daha giriyor. Sabit hatlarda 70 bini aşkın abonesi bulunan NETGSM, yılbaşından sonra dördüncü operatör olarak tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Telekomünikasyon altyapı işletmeciliği, internet servis sağlayıcılığı, sabit telefon hizmetleri ve sanal mobil şebeke hizmet yetki belgelerini alan NETGSM Bilgi Teknolojileri A.Ş. Türkiye'nin dördüncü GSM operatörü olmaya hazırlanıyor.

BAZ İSTASYONU OLMADAN SIM KART ÇIKARTMA YETKİSİ

SMŞH Tip 3 hizmet modeliyle faaliyette bulunabilmek amacıyla 2016/163 sayılı BTK'dan kurul kararı alan NETGSM, bu belgeyle Türkiye'de baz istasyonu hariç kendi alt yapısıyla kendi SİM kartını çıkarma yetkisi alan ilk mobil işletmeci olarak kendi adına abonelik sözleşmesi imzalayabilecek dördüncü GSM firması oldu.

1 MİLYON ABONE HEDEFİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NETGSM Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, "Halihazırda 70 bini aşkın sabit hat abonesine sahibiz , yıl sonu itibariyle tüketicilerle GSM operatörü olarak buluşmalarıyla birlikte bir yıl içinde bir milyon aboneyi hedefliyoruz" dedi. 1 milyon abone hedefine de açıklık getiren Öcal, toplamda 70 milyon GSM abonesinin bulunduğunu, her ay 5 milyona yakın abonenin operatörler arasında hat taşıdığını belirtti ve bu süreçte 1 milyon rakamını hedeflediklerini kaydetti.

0510 İLE BAŞLAYACAK

İlk etapta mevcut alt yapılarına ilave olarak, 30 milyon liralık yatırım yapmayı ve 1000 personele çıkmayı planladıklarını belirten Öcal, 0510 ile başlayan hatları kullanacaklarını da belirtti. Türkiye'nin bütün illerine bu kapsamda numara verebildiklerini dile getiren Öcal, uzun süre verilen mücadelenin ardından baz istasyonu hariç kendi altyapısını kurarak SİM kart çıkaracak ilk firma olduklarını, Turkcell baz istasyonunu kullanarak hizmet vereceklerini kaydetti.

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

Gençlerin prim borçları silindi!

25 yaşın altındakilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS), prim borçlarının affı ile ilgili detaylar netleşti.Yayımlanan genelgeyle 25 yaşın altındakilerin prim borçları silinecek 1 veya 2 ayın ardından sağlık hizmeti almaya başlayacaklar.

2012 yılından itibaren gelir testi yaptırmayıp Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeyen gençler hem prim borcuyla karşı karşıya kalmış hem de sağlık hizmetinden yararlanamamıştı.

Konunun detayına geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapayım. 18 yaşından küçükler,anne-babası sigortalı olsun olmasın otomatik GSS kapsamında sayılıyor. 20 yaşına kadar lise ve dengi öğretim gören, 25 yaşına kadar da üniversitelerde okuyan gençler de yine anne-babaları üzerinden prim ödemeksizin devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanıyor.Ancak, 18-25 yaş arası okumayan ya da çalışmayan gençlerin, gelir testi yaptırarak, kendilerinin sigorta kapsamına dahil olması gerekiyor. İşte, bu durum GSS'nin uygulanmaya başladığı 2012 yılından bu yana büyük sorun oldu. 18 yaşından büyük olup da okumayan ya da 25 yaşından büyük olup eğitim hayatı devam eden veya da üniversite mezunu olup da iş bulamayan 3.5 milyona yakın genç; 400-500 lira prim borçları ile karşı karşıya kaldı. Borcunu ödeyemeyen sağlık hizmetinden yararlanamadı, kimilerinin borçlarını da anne-babalar üstlenmek zorunda kaldı. Bu durum aylarca kamuoyunda 'işsiz evlat vergisi' olarak tartışıldı.

ÖDEYENE İADE YAPILMAYACAK

Nisan ayında çıkan torba kanun ile sorun çözüldü ve gençlerin prim borçlarına af geldi. Ancak aftan, kimlerin, nasıl yararlanacağının netleşmesi için SGK'nın genelge yayınlanması bekleniyordu. Beklenen genelge yayınlandı.

Hürriyet'in haberine göre; 25 yaşını geçmemek kaydıyla, 25 Nisan 2016 günü de dahil, önceki ödenmemiş tüm GSS prim borçları silinecek. 25 yaşından önce gelir testi yaptırıp, primlerini düzenli ödeyenlere ise herhangi bir iade yapılmayacak, mahsup da edilmeyecek. Prim borcunun silinmesi için herhangi bir girişimde bulunulmayacak; SGK, otomatik silecek. Eminim, kafanızda birçok soru vardır. Birkaç örnekle cevaplandırmaya çalışayım.
Örneğin; 1995 yılında doğdunuz, 2014 yılında GSS kapsamına girdiniz ve o günden bu yana da prim borçlarınızı ödemiyorsunuz. 25 Nisan 2016 yılına kadar ödemediğiniz tüm borçlarınız affedilecek, ancak bu tarihten sonraki primlerinizi cebinizden ödeyeceksiniz. Eğer halen ödemiyorsunuz, SGK'ya, yaklaşık 42 günlük sağlık prim borcunuz var demektir.

25 NİSAN SONRASI İÇİN AF YOK

Farklı bir örnek daha vereyim. 1992 yılında doğdunuz, 2013'de de GSS kapsamına girdiniz. Diyelim ki, 2014'ün sonuna kadar da gelir testini yaptırıp, primlerinizi düzenli ödediniz, ancak 2015'in başından itibaren ödememeye başladınız. 2015'den, 25 Nisan 2016'ya kadar olan zaman içindeki borcunuz affedilecek. Geçmişte ödediğiniz primler ise iade edilmeyecek ya da gelecek prim borçlarınıza sayılmayacak.

DEVLET AFFEDİYOR

Örneğin, 1990 yılında doğdunuz ve 2013 yılında GSS kapsamına girdiniz, bu tarihten itibaren de borcunuzu ödemiyorsunuz. 2015 yılında 25 yaşını doldurmuş olduğunuzdan, 2013'den 2015'e kadar olan borçlarınızı devlet affediyor. 2015'den bu yana olan borçlarınız ise duruyor.

SAĞLIK HİZMETİ İÇİN 30 GÜN SÜRE

Peki, prim borcu olup da geçmişte bu borcunu taksitlendirerek, yapılandıranların durumu ne olacak? Yine 25 yaş kuralı geçerli olmak üzere, 25 Nisan 2016'ya kadar olan taksitli borçlar silinecek. Ödenen taksitler ise geri alınmayacak.

GSS ile ilgili merak edilen konulardan biri de prim borçları silinince, sağlık hizmetinden yararlanıp, yararlanılamayacağı. Konuyu en basit haliyle şöyle anlatayım: Bugüne kadar hiçbir prim ödememiş kişinin, prim borçları silinse bile, 60 gün sonra sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Ancak geçmişte, prim ödeyen kişi, prim borçları silindikten 30 gün sonra devletin sunduğu sağlık hizmetinden faydalanabilecek. Yani, geçmişte bir şekilde prim ödeyip, sonra ödemeyen kişiler, 25 Mayıs 2016'dan itibaren sağlık hizmeti alabilecekler.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

Bild: Tatilde Türkiye'ye gidin

Bild gazetesi, yayımladığı haberde, özellikle deniz tatili planlayan çocuklu Alman aileleri için Türkiye'yi önerdi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Almanya'daki programları sırasında ziyaret ettiği Bild gazetesi, yayımladığı haberde, özellikle deniz tatili planlayan çocuklu Alman ailelerin bu yıl rezervasyon yapma konusunda çok çekimser kaldıkları ve kararlarını son anda verecekleri tespitinde bulundu.

AVRUPA PAHALI, TÜRKİYE UCUZ

Almanya'nın günlük gazetelerinden Bild'in haberinde, son anda karar vermek isteyen çocuklu aileler için İspanya ve Portekiz'de tatilin hem çok pahalı olduğunu hem de bu ülkelerde tam doluluk yaşandığı hatırlatıldı.

2 çocuklu bir ailenin aynı şartlarda Türkiye'de yüzde 40 daha ucuza tatil yapabileceği belirtilen haberde "Buradaki mükemmel fiyat ve hizmet oranı, başka bir destinasyonda bulunamaz" ifadelerine yer verildi.

"TÜRKİYE'DEKİ İMKANLAR BAŞKA HİÇBİR ÜLKEDE YOK"

Türkiye'de yapılacak tatil konusunda Almanya'nın önde gelen tur operatörlerinin görüşlerine de yer verilen haberde FTI tur operatörünün Ürün Müdürü Sven Schikarsky'nin şu sözleri aktarıldı:

"Çocuklu aileler için Türkiye'nin sunabildiği fiyat ve hizmet oranı, başka hiçbir ülke tarafından sunulamaz. Üstelik farklı konaklama çeşitlerindeki yüksek kalite seviyesi ve otellerde çocuklara sunulan animasyon, kreş ve bakım gibi altyapı da başkaları tarafından bu cazip fiyatlarla sunulamıyor."

Antalya ve Türkiye'nin turizm açığını son dakika rezervasyonları ile dolduracağına işaret edilen haberde, "İspanya ve Portekiz gibi ülkelerdeki yatak kapasitesi dolmak üzere ve bu olduğunda Türkiye satışları bir anda artacak" değerlendirmesi yapıldı.

Haberde, Alman tur operatörlerinin Türkiye'deki otellerin indirimlerini müşterilerine birebir yansıttığı ve bunun satışlara etki edeceği bildirildi.

TÜRKİYE'YE EN ÇOK TURİST GÖNDEREN 20 ÜLKE

Bild gazetesinin haberinde, "Çocuklu aileler için İspanya hem pahalı gelebilir hem de arzu edilen konumdaki oteller bulunamayabilir ancak Türkiye'de birinci sınıf tesisler, inanılmaz düşük fiyatlarla hazır bekliyor. Hem de deniz manzaralı" ifadelerine yer verildi.

ANTALYA TURİZM CENNETİ

Belediyenin açıklamasında, Başkan Türel'in Bild gazetesine yaptığı ziyaret sırasında gazetenin üst düzey yöneticisi Kai Diekmann'ı Antalya'ya davet ettiği hatırlatıldı. Türel'in görüşmesinde Diekmann'a şunları söylediği kaydedildi:

"Alman misafirlerimiz için Antalya vazgeçilmez bir turizm cenneti. Tarih, güneş, kum, deniz, güzel hava ve gezilecek yerlerimizin yanı sıra, tesislerimiz ile verdiğimiz hizmet muhteşem. Almanlar sadece tatil için değil, sürekli yaşamak için de Antalya'yı tercih ediyor. Binlerce Alman ev aldı, komşumuz oldu, huzurla ve keyifle Antalya'mızda ve çevre ilçelerimizde yaşıyor."

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

Coca-Cola'dan Filistin'e dev yatırım

Coca-Cola ürünlerinin Filistin'deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company'nin (NBC) Genel Müdürü İmad Hindi, Ramallah'ta basın mensuplarına, Coca-Cola'nın Filistin yatırımları hakkında bilgi verdi. Coca-Cola sisteminin bir parçası olarak gerçekleştirdikleri yatırımlarla ekonomik katkıyı her geçen gün artırmaya devam ettiklerini belirten Hindi, Filistin'de Ramallah, Tulkarim, Jericho ve Gazze'de olmak üzere 4 fabrikada üretim gerçekleştirdiklerini kaydetti.
1998'DE 47 KİŞİDEN...

Hindi, "1998 yılında kurulduğumuzda 47 kişilik bir ekiptik, yeni yatırımlarla ile bu sayı katlanarak arttı, bugün 600'lü rakamları konuşuyoruz. Faaliyetlerimizin oluşturduğu ekosistem ile dolaylı etkilerimizi de hesaba kattığımızda istihdam etkimiz 6 bini buluyor." ifadelerini kullandı.

Coca-Cola'nın Filistin'de gazlı içecek pazarının lideri konumunda bulunduğunu, gazlı içecek kategorisinde en yüksek pazar payına sahip şirketlerden biri olduğunu anlatan Hindi, bunun Filistin'de Coca-Cola'nın algısıyla ilgili net bir resim ortaya koyduğunu belirtti. Coca-Cola'nın, bölgeye yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket olmanın yanı sıra başka yatırımlar için de kapıları açtığına dikkati çeken Hindi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anda Filistin'de en büyük 3'üncü işveren ve en büyük 5'inci yatırımcı durumundayız. Yatırımlarımıza devam ediyoruz. NBC olarak biz Filistin'deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırımla sınırlı görmüyoruz. Edindiğimiz global bilgi birikimimizi diğer girişimcilerle de paylaşarak onlara destek oluyoruz. Özellikle satış ve pazarlama konusundaki deneyimlerimizi, küçük ölçekli Filistinli şirketleri desteklemek için kullanıyoruz."

TOPLUMA KATKI PROJELERİ

İddialı oldukları bir diğer alanın ise "topluma katkı projeleri" olduğuna işaret eden Hindi, bu kapsamda 22 bin çocuğun okulda bilgisayara erişimini sağlayan teknoloji laboratuvarlarından, ilk kadın futbol takımının kurulmasına kadar birçok proje gerçekleştirdiklerini belirtti.

FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLER BİLKENT'E

Eğitime katkının kendilerinin en çok önem verdikleri projelerin başında geldiğini ifade eden Hindi, bu kapsamda Coca-Cola Vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçilen Filistinli öğrencileri bir yıllığına Bilkent Üniversitesine eğitim için gönderdiklerini kaydetti.

KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN HASTANELERDE BÜYÜK YATIRIM

Coca-Cola Filistin'deki toplumsal yatırımlarına hızla devam ettiğini vurgulayan Hindi, yatırımlarıyla ekonominin gelişimine destek olan ve ülkedeki toplumsal kalkınmanın önemli bir çözüm ortağı durumunda olan grubun, Filistin'e değer katan çalışmalar yaptığını bildirdi. Hindi, "Coca-Cola, Filistin Kızılayı'na düzenli kan bağışı kampanyaları yapmanın yanı sıra, ambulans ve tıbbi malzeme desteğiyle de insani yardım çalışmaları gerçekleştiriyor. Coca-Cola sistemi, Filistin'de kadın ve çocuklar için 10 hastanede, kütüphane kurmanın yanı sıra oyun ve bilgisayar desteği sağlayarak, Filistinlileri yaşama bağlamak için çalışmalarına devam ediyor." görüşüne yer verdi.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE OKUL MALZEMESİ DESTEĞİ

Hindi, Filistinli çocukların eğitim imkanlarından faydalanmaları için okul dönemi başında binlerce öğrenciye okul çantası ve okul malzemesi desteği gerçekleştirildiğini ve farklı köylerdeki 15 okula bilgisayar laboratuvarı ve internet erişiminin kurulduğunu anlatarak, "Yaşadığımız topluma değer katmak bizim misyonumuzun önemli bir parçası. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için attığımız her adım bizim için çok değerli." değerlendirmesinde bulundu.

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

"TANAP AB için çok önemli"

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi, Tarım ve Enerji Bölüm Başkanı Balazs Gargya, "Türkiye'yi enerji konusunda stratejik ortak olarak görüyoruz ve enerji alanında görüşmelerimize devam etmek istiyoruz." dedi. Gargya, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nı (TANAP), Güney Gaz Koridoru'nun önemli bir parçası olarak gördüklerini ve bu koridorun hayata geçirilmesinin enerji çeşitliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti.
AB olarak Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki gelişimini yakından takip ettiklerini dile getiren Gargya, Türkiye'nin enerjide 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Gargya, AB ve Türkiye arasında düzenlenen Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu Toplantısı'nın ilk kez geçen yıl yapıldığını hatırlatarak, "Taraflar arasında kısa süre içinde ikinci toplantı gerçekleştirildi. Biz, Türkiye'yi enerji alanında stratejik ortak olarak görüyoruz ve enerji alanında görüşmelerimize devam etmek istiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki yasal düzenlemelerini hızlandırması gerektiğine dikkati çeken Gargya, enerji şirketleri için lisanslama süreçlerini kolaylaştırmanın Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmasında önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

"TÜRKİYE'NİN ENERJİ MERKEZİ OLMASI AVRUPA İÇİN FAYDALI"

Türkiye'nin enerji merkezi olma hedefinin Avrupa için önemli olduğunu vurgulayan Gargya, "Türkiye ve Avrupa piyasaları arasında doğrudan bir bağlantı kurulması ve Türkiye'nin enerji merkezine dönüşmesi, Avrupa'nın enerji arz güvenliği açısından faydalı olur." ifadesini kullandı.

Gargya, Türkiye'nin enerjide merkez olmasının bölgede ülkeler arasındaki doğalgaz ticaretini canlandıracağını ve bu durumun ülke üzerinden geçecek doğalgazın fiyatlandırılmasına da olumlu yansımaları olacağına işaret etti.

Türkiye'nin enerji merkezine dönüşmesinde iki şartın önemine dikkati çeken Gargya, "İlk olarak piyasa faaliyetlerinin AB mevzuatında öngörüldüğü gibi ayrıştırılması gerekiyor yani iletim şebekesi işletiminin tedarik faaliyetlerinden tam olarak ayrıştırılmasının garanti edilmesi gerekiyor. İkinci olarak da ülke içindeki doğalgaz iletim şebekesine, LNG ve depolama tesislerine üçüncü şahısların erişiminin eşit ve şeffaf olarak olarak sağlanması çok önemli." diye konuştu.

"TANAP AB İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Gargya, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nı (TANAP), Güney Gaz Koridoru'nun önemli bir parçası olarak gördüklerini ve bu koridorun hayata geçirilmesinin enerji çeşitliği açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

"AB, Güney Gaz Koridoru'nun inşa edilmesini ortak fayda sağlayacak bir proje olarak değerlendiriyor." diyen Gargya, projenin hayata geçirilmesiyle Türkiye ve AB arasındaki stratejik ortaklığın da pekişeceğini söyledi.Gargya, Avrupa'da 6 ülkenin doğalgazını sadece Rusya'dan tedarik ettiğini ve Güney Gaz Koridoru projesi sayesinde başka tedarikçilerin de TANAP Projesi üzerinden AB'ye doğalgaz gönderebileceğini sözlerine ekledi.

 • 7
 • 20
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(09.06.2016)

Bakan Albayrak'tan sürpriz ziyaret

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, iftarda Sincanlı ailelerin misafiri oldu. Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Bakan Albayrak ile birlikte vatandaşın iftar sofrasında bir araya geldi.
Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte Tandoğan Mahallesi'nde yaşayan dar gelirli bir ailenin iftar sofrasına misafir oldu. 4 çocuk babası Garip Karabulut'un evine gerçekleşen ziyarette, Ak Parti Sincan İlçe Başkanı Fatih Omaç da yer aldı. Yer sofrasında orucunu açan Bakan Albayrak, baba Garip Karabulut ile uzun uzun sohbet etti.

"SİNCAN'A GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARET BİZİ MEMNUN ETTİ"

Ramazan ayı boyunca vatandaşlarla aynı sofrada buluşan Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da aile bireyleriyle sohbet ederek, tek tek dertlerini dinledi. Bakan Albayrak'ın orucunu açmak için Sincan'ı tercih etmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Başkan Tuna, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak'a Sincanımıza verdiği önem için bir kez daha teşekkür ediyorum. Sincanımıza gerçekleştirdiği ziyaretle bizleri memnun etti" dedi.

BİZE ULAŞIN