Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

 • 1
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

"Altın fiyatlarında düşüş hızlanabilir"

Altının gram fiyatı dünkü hızlı düşüşün ardından bugün 120 liranın altında dengelendi.

Dün altının ons fiyatındaki düşüşün etkisiyle yüzde 1'in üzerinde değer kaybederek 119,20 liraya kadar gerileyen altının gram fiyatı günü 119,60 liradan tamamlamıştı. Bugün dolar kurundaki sakin seyrin de etkisiyle 120 liranın altında dengelenen altının gram fiyatı gün içinde en düşük 119,25 lirayı gördü.

Altının ons fiyatı, dün en yüksek 1.289 doları görmesinin ardından sert bir şekilde düşüşe geçmiş ve günü yüzde 1,9 azalışla 1.264 dolardan tamamlamıştı. Bugün Asya piyasalarında yaklaşık 2 haftanın en düşük seviyesi olan 1.259 doları gören altının ons fiyatı, gelen tepki alımlarıyla şu dakikalarda 1.266 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

"ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ HIZLANABİLİR"

Analistler, dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sınırlı da olsa devam ettiğine dikkati çekerek, altının ons fiyatının 1.260 dolar desteğinin kırılması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini belirtiyor.Altının onsunda 1.260 doların altında 1.255 ve 1.230 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini aktaran analistler, gram fiyatında ise 119 lira seviyesinin kısa vadeli teknik görünüm açısından kritik öneme sahip olduğunu dile getiriyor.

Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 196 liradan, Cumhuriyet altını 800 liradan satılıyor.

 • 2
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

Suudi Arabistan'da krizin ayak sesleri

Düşük petrol fiyatları ile yüksek ödeme taahhütlerininSuudi Arabistan'ı finansal krize sürükleyeceği söyleniyor.

PointState Capital CEO'su Zach Schreiber 2 yıl önce yaşanabilecek bir petrol kriziyle ilgili yatırımcıları uyarmıştı.Scheiber şimdi deSuudi Arabistan'da finansal krizin baş gösterdiğini aktarıyor.

TAHMİNLER TUTUNCA...

CNNMoney'nin haberine göre, petrol fiyatları 100 dolar iken krizi haber veren Schreiber bu doğru tahmini sonucunda firmasına 1 milyar dolar kazandırmayı başardı. Schreiber'ın tahmin ettiği gibi petrol geçtiğimiz şubat ayında 26 dolara kadar geriledi ve petrol üreticisi ülkelerin başını ağrıttı. Suudi Arabistan bu durumun sonucunda harcamalarında kesintiye gitmeye başladı ve 21 yıldır görevde olan petrol bakanı Ali Naimi'yi kovdu.

İFLAS TEHLİKESİ

Schreiber'e göre durum giderek kötüleşecek. Suudi Arabistan'ın duvara çarpmasına 2-3 yıl var diyen Schreiber, Suudi Arabistan'ın yapısal olarak iflas edeceğini aktardı. Suudi Arabistan'ın çifte tehtitle yüz yüze olduğunu aktaran Schreiber yüksek harcama taahhütleri ile ucuz petrolün ülkenin yüksek borçlarla uğraşmak zorunda kalacağının altını çizdi.

 • 3
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

Düşük petrol fiyatları devlerin planını bozdu!

Petrol devleri, yaklaşık 270 milyar dolarlık büyük yatırımlarını durduruyor. Petrol varil fiyatı 45 dolar bandında seyrederken, sektörün önde gelen şirketleri harcamalarını ciddi oranda kısma yoluna gidiyor.

Dünya devi petrol şirketleri, petrol piyasasındaki düşük fiyatlar nedeniyle yatırımlarını bir bir durduruyor. Star gazetesinin haberine göre, petrol ve gaz arama gibi şirketlerin başlıca yatırım alanlarındaki faaliyetlerini askıya almasına neden olan ve şirketleri kaygılandıran en büyük neden ise düşük petrol fiyatı ve petrol varil fiyatının daha düşük seviyelere tekrar gerileme beklentisi olarak karşımıza çıkıyor. Dev şirketler Avustralya'dan Meksika Körfezi'ne kadar dünyanın birçok yerinde derin sularda petrol ve doğalgaz araması, bunun yanında karbon emisyonunu düşürmek için yaptıkları teknoloji yatırımlarını erteliyor.

TEKNOLOJİ DE ASKIDA

Shell, Chevron, Exxon, Woodside Petroleum gibi büyük şirketler bu yatırımlarını durduran veya erteleyen şirketler arasında yer alıyor. Mart ayına kadar petrol sanayisinde toplam 270 milyar dolarlık yatırım iptal edildi veya ertelendi. Bunun en büyük nedeni de petrolün 130 dolar seviyesinden 27 dolar seviyesine kadar düşmesi ve hâlâ petrol varil fiyatlarındaki fiyat belirsizliği.Yatırımlarını erteleyen veya iptal eden şirketler, aynı zamanda bütçelerinde de ciddi kesintilere gidiyor. İşten çıkarmaların son 2 yıl içinde en fazla olduğu sektörlerin başında da yine petrol ile ilgili işler yapan şirketler gelmesi de tesadüf değil. Yeni yatırım ve çalışmalarda yapılacak harcamalar, düşük petrol fiyatı nedeniyle masrafları karşılamakta zorluk çekiyor. Küresel enerji piyasasındaki sürdürülebilirliği sağlamak için gereken teknoloji yatırımları da şirketler için arka plana atılmış durumda.

 • 4
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

İngiltere'de ticaret açığı 8 yılın en yüksek seviyesinde

İngiltere`nin ticaret açığı yılın ilk çeyreğinde 13,3 milyar sterline ulaşarak son sekiz yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, İngiltere'de yılın ilk üç ayındaki (toplam mal ve hizmetler) ticaret açığı yaklaşık 1,1 milyar sterlin artarak 13,3 milyar sterlin oldu. Geçen yılın son çeyreğinde ticaret açığı 12,2 milyar sterlin seviyesindeydi.

Bu yılın ilk çeyreğinde İngiltere'deki ticaret açığının, 2008 yılından bu yana en yüksek düzeyine çıktığı belirtiliyor.Analistler, ilk çeyrekte ticaret açığındaki artışın, küresel ekonomideki yavaşlamanın İngiltere üzerindeki etkisini artırmasına bağlıyor.

Ülkede 23 Haziran'da yapılacak Avrupa Birliği referandumunun oluşturduğu belirsizlik atmosferi, büyüme verilerini baskılamaya devam ediyor.İngiltere'de yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyüme, bir önceki çeyreğe kıyasla hız kesmiş ve yüzde 0,4 seviyesinde açıklanmıştı.

 • 5
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

Koç Holding, Koç Finansal Hizmetler'in paylarını satın alacak

Koç Holding, Arçelik ve Vehbi Koç Vakfı'na ait Koç Finansal Hizmetler AŞ paylarını 655,1 milyon TL bedelle satın alacak.

Koç Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, Holdingin Yönetim Kurulu, KoçFinansal Hizmetler AŞ'de Arçelik'in sahip olduğu yüzde 3,98 ve Vehbi Koç Vakfı'nın sahip olduğu yüzde 0,69'luk payların satın alınmasına karar verdi.

Açıklamada, Koç Finansal Hizmetler AŞ'nin sermayesinin yüzde 4,67'sine denk gelen paylar için toplam 655 milyon 123 bin 674 TL nakden ve peşin olarak ödenmesine karar verildiği belirtilirken, hisse devir ve ödeme işlemlerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) onayını takiben yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca tamamlanacak işlemle birlikte holdingin Koç Finansal Hizmetler AŞ'deki payının yüzde 42,23'e yükseleceği kaydedildi.

 • 6
 • 25
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(10.05.2016)

Bu bölgede kiralar 3000 liradan başlıyor


İstanbul'un köklü merkezlerinin ortasında yer alan ve sahil şeridiyle de çok kıymetli olan Kabataş – Fındıklı bölgesi, Taksim, Dolmabahçe gibi köklü merkezlerin tam ortasında yer alan, bir ucuyla da Eminönü hattına bağlantısı bulunan, bankalar ve sigorta firmaları başta olmak üzere köklü pek çok kurumun yıllardır yer aldığı noktalardan biri, bu bölgede ofis kiraları ve satış değerlerinin son bir yıldır 3000 lira bandında seyrediyor.

KOBİ SAYISINDA ARTIŞ YOK

İstanbul Ticaret Odası istatistiklerine bakıldığında son bir yılda açılan KOBİ sayısında ciddi bir artış görülmüyor. Artış oranı yüzde 4 - 4,5 seviyesinde. KOBİ'lerin e-ticaret yoluyla elde ettikleri kazançlarda yüzde 60 oranında artış görülüyor. İşte bu nedenle çokmerkezi lokasyonda yer almak önemli ancak ana koşul değil. Bu nedenle Kabataş – Fındıklı gibi sıkıntılı hatta girmektense yine şehir merkezinde Kağıthane gibi proje bölgelerinde, minimal büyüklükteki çok donanımlı ofis katları tercih ediliyor.

KİRALIKLAR 3.000 TL - 3.500 TL CİVARINDA

Kabataş ve Fındıklı bölgesinde 100 metrekare bir manzaralı ofisin kiralık fiyatı 3.000 TL – 3.500 TL civarında. Satılıklarda fiyat 650.000 TL – 1.000.000 TL aralığında seyrediyor. Oysa tüm sosyal donatılarıyla yapı açısından çok daha nitelikli bir ofisi Kağıthane gibi lokasyonlarda 2.500 – 3.000 TL aralığında bulabilmek mümkün oluyor. Bu nedenle bu taraflara kayış söz konusu.

BİZE ULAŞIN