Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Çekici ihracatı yüzde 791 arttı
Otomotiv sanayisi ihracatında yüzler gülüyor. Yılın ilk 3 ayında ana sanayi ihracatı dolar bazında yüzde 7, yan sanayi ihracatı ise yüzde 6 arttı. Ancak ürün gruplarında rekor seviyede artışlar dikkat çekti. İlk 3 ayda motor ihracatı, geçen yıla göre yüzde 126 gibi yüksek oranda artarak, 34 milyon 644 bin dolardan, 78 milyon 415 bin dolara çıktı. En yüksek artış ise çekici ihracatında gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayında çekici ihracatı yüzde 791 gibi rekor seviyede artarak, 5 milyon 337 bin dolardan 47 milyon 568 bin dolara ulaştı. Yılın ilk üç ayında minibüs, otomobil, akü, iç ve dış lastik dışında diğer ürün gruplarında artışlar yaşandı. Otobüs ihracatı yüzde 31, kamyon- kamyonet ihracatı yüzde 23, tarım traktör ihracatı yüzde 10, römork ihracatı ise yüzde 45 gibi yüksek oranlarda arttı.

KAMYON %414 ARTTI
Otomotiv ihracatında adet bazında da artışlar görüldü. Toplam taşıt araçları ihracatı yüzde 7 artarak 249 bin adetten 266 bin adede yükseldi. Yılın ilk 3 ayında ticari araçlar ihracatı yüzde 17, kamyonet ihracatı yüzde 30, midibüs ihracatı yüzde 60, otobüs ihracatı yüzde 37 arttı. Minibüs ihracatı yüzde 81 gerilerken, kamyonda yüzde 414 gibi yüksek bir artış gerçekleşti.

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Şimşek: Merkez Bankası Başkanı bugün, yarın belli olur
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Merkez Bankası'nın yeni başkanının bugün, yarın belli olacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Merkez Bankası başkanının belirlenmesi sürecinde son aşamaya gelindi. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir. Kurum içerisinden olacak" ifadeleri kullandı.

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Tarihi projede sona gelindi

Yapımına 2011'de başlanan ancak zeminde bazı sıkıntılar ile aşırı şişme ve deformasyon problemleri nedeniyle planlandığı sürede tamamlanamayan,Malatya'nın Doğanşehir ve Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi arasındaki Erkenek Tüneli'nin kazı destek çalışmalarında sona gelindi.

Toplam maliyeti yaklaşık 238,5 milyon lira olup bin 816 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan tünelin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

"ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR"

Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Tünel Kontrol Şefi Hüseyin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zeminde yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle tamamlanması planlanandan uzun süren Erkenek Tüneli'nde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Tüneldeki çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade eden Kaya, "Yaklaşık bir ay sonra buradaki inşaat işleri tamamlanmış olacak. Daha sonra elektro mekanik ve yol üstyapı işlemlerine başlanacak. Tüneli yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz." dedi.

"TRAFİK GÜVENLİ VE KONFORLU HALE GELECEK"

Tünelin, Türkiye'nin kuzeyi ve güneyini birbirine bağlayan bir güzergahta yer aldığını anlatan Kaya, "Tünel tamamlandığı zaman yol yaklaşık 600 metre kısalacak ancak bundan daha önemlisi tehlikeli olan trafik güvenli ve konforlu hale getirilmiş olacak." diye konuştu.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Akkuyu nükleer santrali için ''acele kamulaştırma''
Resmi Gazete'nin 10 Nisan tarihli sayısında yer alan karara göre Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili yeni bir adım atıldı.

Rusya'nın Türk hava sahasını ihlaliyle ortaya çıkan ve 24 Kasım 2015 tarihinden bu yana akıbeti tartışılan Akkuyu Nükleer Santraliile ilgili yeni bir adım atıldı.

Resmi Gazete'nin 10 Nisan tarihli sayısında yer alan üç ayrı karara göre, Akkuyu NGS-Ermenek HES, Akkuyu NGS-Konya ve Akkuyu NGS-Seydişehir enerji iletim hattı projeleri için, güzergaha isabet eden yerlerde TEİAŞ tarafından kamulaştırma yapılacak.

2016 yılı yatırım programına göre, Konya iletim hattı 180 milyon, Seydişehir hattı 105 milyon liraya mal olacak.

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Kentsel dönüşüm buluşması bugün
Sabah'ın ev sahipliğinde düzenlenen 1. Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün başlıyor

Sabah gazetesi, kentsel dönüşüm hamlesinin başrol oyuncularını bir araya getiriyor. 6 şehirde yapılması planlanan 1. Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın ilk ayağı bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifiyle gerçekleştirilen zirveye; siyasetçiler, belediye başkanları, milyarlık projelere imza atan inşaat şirketlerinin patron ve yöneticileri, yan sanayiciler ve akademisyenler katılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın önderliğinde, TOKİ'nin himayelerinde yapılan kurultayda, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz, Kentsel Strateji Kurucusu Faruk Göksu ve Sabah Gazetesi AnkaraTemsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun yöneteminde 3 ayrı oturum düzenlenecek. İnşaat sektörünün kalbinin atacağı dev zirvenin ardından sonuç bildirisi yayımlanacak.

TÜRK EKONOMİSİNİN ÖNCÜ KENTLERİ
İstanbul'un ardından Bursa, İzmir, Antalya, Gaziantep, Ankara gibi, Türk ekonomisinin öncü kentlerinde düzenlenecek kurultaylarla inşaat sektörünün etkinliğinin ve gücünün artırılması hedefleniyor. Kurultaylar, kentsel dönüşümün daha sağlam zeminde ilerlemesine katkıda bulunacak. Hükümetin büyük önem verdiği, dünyada giderek yaygınlaşan akıllı şehirler konusunun da bu buluşmalarda masaya yatırılması, sektörün gelişim vizyonuna katkı sağlayacak.

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.04.2016)

Otomotivde rekabetçi projeler aranıyor

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından 5-6 Mayıs tarihlerinde TÜBİTAK MAM TÜSSİDE Gebze yerleşkesinde gerçekleştirilecek. Ar-Ge Proje Pazarı'nda ilk üç ve ikimansiyona 23 bin TL, Komponent Tasarım Yarışması'nda dokuz projeye 39 bin TL olmak üzere toplam 62 bin TL para ödülü dağıtılacak, dereceye girenler İTÜ Çekirdek Programı'na girmeye de hak kazanacak.

BİZE ULAŞIN