Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

 • 1
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

Rusya'nın "ticaret fazlası" yüzde 47 düştü

Rusya'nın ocak-mart dönemi ticaret fazlasının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 47 azalarak 25,6 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından yayınlanan verilere göre, ülkenin toplam ihracatı bu yılın ocak-mart döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 31,9 azalarak 61,6 milyara geriledi.

2016 yılının ocak-mart döneminde toplam dış ticaret hacmi ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26,4 azalarak 97,7 milyar dolara gerilerken toplam ticaret fazlasının bir önceki yıla kıyasla toplamda 22,7 milyar dolar azalarak 25,6 milyar dolara gerilediği belirtildi.Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomik krizle boğuşanRusya'nın gayri safi milli hasılası geçtiğimiz yıl yüzde 3,7 küçülmüştü.

 • 2
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

Tek sözü yetti

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi Arabistan devletine ait Aramco'nun icra kurulu başkanı Amin Nasır, bu yıl üretimi artıracaklarını söyledi. Açıklamanın ardından petrol fiyatları küresel piyasalarda düşüşe geçti.Nasır, "Her ne kadar mevcut koşullar güçlüklerle dolu olsa da üretimi artırmaya ve büyümeye devam edeceğiz" dedi.


Petrolün varil fiyatı açıklamanın ardından yüzde 1'in üzerinde değer kaybederek 44 dolar seviyesinin altına indi. Brent tipi petrol, küresel ekonomide büyüme kaygıları ve küresel arz fazlası endişeleri nedeniyle 2014'teki 103 dolar zirvesine göre yaklaşık yüzde 56 değer kaybetmiş durumda.

Aralarında Rusya ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu petrol zengini ülkeler, üretimi dondurarak petrol fiyatlarını destekleme yollarını arasa da, Petrol İhracatçısı Ülkeler Birliği (OPEC) arasında bir uzlaşma sağlanamaması nedeniyle şu ana kadar bir adım atılabilmiş değil.

ARAMCO'NUN HALKA ARZI

Aralarında BBC'nin de bulunduğu bazı yayın kuruluşlarından gazetecileri şirketin Zahran'daki merkezinde ağırlayan Nasır, Aramco'nun bazı hisselerinin satışı ile ilgili bilgi verdi.Nasır, hisse satışının biraz gecikmeli olsa da, zamanın koşullarına uygun bir hamle olduğunu söyledi.

Ülkesinin kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini vurgulayan Nasır, yeni gelir kaynakları yaratılması gerektiğini belirtti. Riyad yönetimi geçen ay ülke ekonomisinin 2030 yılına kadar modernizasyonunu ve petrol ile gaza bağımlılığının azaltılmasını öngören kapsamlı bir planı kamuoyuna açıklamıştı.

2 trilyon dolardan fazla değer biçilen şirket hisselerinin yüzde 5'inin satışa sunulması gündemde. Aramco'ya biçilen değer, Apple'ın dört katı.Suudi Arabistan'ın gelirlerinin yüzde 90'ını petrol ve gaz satışından geliyor.

Riyad yönetimi ise ülke ekonomisini iki katına çıkararak, 15 yılda 6 milyon kişiye iş imkanı sağlamak istiyor. Bu hedef ise önemli derecede dış yatırım gerektiriyor.

2030 VİZYONU

Suudi Arabistan "2030 vizyonu" kapsamında petrokimya, maden, turizm ve inşaat sektörlerine daha fazla yatırım yapmak istiyor.

 • 3
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

Vergisiz miras paylaşımı bitiyor

Miras kalan tarım arazilerinin vârislerce 'resmi olarak' paylaşımını kolaylaştırmak amacıyla iki yıl önce çıkarılan ve tapu harcı, damga vergisi gibi muafiyetler sağlayan yasal düzenlemenin süresi 15 Mayıs'ta doluyor.
Miras kalan tarla, bağ, bahçe, zeytinlik gibi tarım arazilerinin ücretsiz paylaşımı için tanınan sürenin dolmasına iki gün kaldı. Tapu harcı ve damga vergisi nedeniyle mirasçılar, tarımsal arazilerin paylaşımını yapamıyordu. Sorunu çözmek için iki yıl önce çıkarılan yasal düzenlemeyle, mirasçıların müşterek yaptıkları intikal talepleri tapu harcı ve damga vergisinden muaf tutulmuştu.

SON TARİH 15 MAYIS

6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapan Kanunla, 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde miras yoluyla yapılacak devir veya paylaşım işlemleri tapu harcından iki yıl süreyle muaf tutuldu. Bu muafiyetten yararlanmak isteyen varislerin, 15 Mayıs'a kadar tarım arazilerinin kayıtlı olduğu tapu müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Hürriyet'in haberine göre varisler başvuruyu kendileri veya kanuni temsilcilerinin (avukat veya vekalet verilen kişi) kendi aralarında düzenlemiş oldukları Rıza-i Taksim Sözleşmesi, Murise ait Veraset İlamı veya Noterden alınan Mirasçılık Belgesiyle yapabiliyor.

Tapu ve Kadastro yetkilileri, halk arasında 'at urganı çek kurayı' yöntemiyle gayriresmi yapılan miras paylaşımlarının, resmiyete dökülebilmesi için iki yıl önce yasa değişikliği yapıldığına dikkat çektiler.

HÜKÜMETİN SÜRE UZATMA YETKİSİ VAR

Tarım arazilerinin yoğun olduğu illerde tapu müdürlüklerinin önünde sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşuyor. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa eklenen geçici 5. madde Bakanlar Kuruluna 15 Mayıs 2016 tarihinde dolan muafiyet süresini iki yıl uzatma yetkisi veriyor.

 • 4
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

Erdoğan'dan işadamlarına yeşil pasaport müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işadamlarına yeşil pasaport verilmesi için düğmeye basacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) toplantısında Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun işadamlarıyla ilgili yeşil pasaport isteğine olumlu yanıt verdi.

ERDOĞAN'DAN İŞADAMLARINA BÜYÜK MÜJDE

TOBB Başkani Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada devletten tek taleplerinin önlerindeki engellerin kaldırılması olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Finansmana erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Bankalar artık vicdanlı ve sorumlu davransın, hep bana anlayışını bıraksın" dedi. Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanları için yeşil pasaport ihtiyacını da gündeme getirdi.

Erdoğan işadamlarının pasaport isteğine de "Bunlar görüşülür, yapılır. Hükümetin çalışma yapmasıyla adım atılır" yanıtını verdi.

 • 5
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

Memura erken emeklilik

Kamuda erken emeklilik kapsamını genişletecek çalışma hızla sürüyor.Hangi çalışanlara erken emeklilik sağlanacağı haftaya açıklanacak. Müjde bekleyenlerin başında sağlıkçı ve öğretmenler var.
Kamu görevlilerini erken emek lilik heyecanı sardı. Erken emek lilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Bu konuya ilişkin önümüzdeki hafta yapılacak toplantı büyük önem taşıyor. Sağ lıkçılar, öğretmenler, postacılar ve itfaiyeciler başta olmak üzere kamugörevlileri, toplantının olacağı günü ve sonucunu bekliyor.

KOMİSYONDA TAM GAZ

Güneş'in haberine göre hükümet, geçtiğimiz yıl sağlık çalışanlanna erken emeklilik müjdesi vermişti. Konu Ağustos'ta gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınmış, her hizmet kolu bu yön de talepte bulununca, bir komisyon oluşturıılmasına karar verilmişti. Bu karann ardından hızla harekete geçildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Komisyon da çalışmalarına Kasım'da başladı. Edinilen bilgiye göre; çalışmalarda sona yaklaşıldı. Konu, önümüzdeki hafta masaya yatırılacak.

TOPLANTI 18 MAYIS'TA

Kamu görevlilerinden kimlerin han gi şartlarda ve süreyle fiili hizmet zammından yararlandınlacağına yönelik 18 Mayıs'ta bir toplantı yapıla cak. Toplantıya Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yetkilileri ile Memur Sen ve yetkili sendika temsilcileri katılacak. Kendilerine erken emeklilik yolu açılmasını bekleyenler arasında öğretmenler, postacılar, itfaiyeciler, mühendis, tekniker, teknisyen ve kimyacılar da yer alıyor. Öğretmenlere ve eğitimcilere erken emeklilik imkanı tanınması, 2014 yılında yapılan Milli Eğitim Şurası'nda da gündeme getirilmişti.

 • 6
 • 21
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(11.05.2016)

İstanbullular deniz suyu içecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) deniz suyundan içme suyu elde etmek için düğmeye bastı.
Maliyeti 600 milyon TL olan Terkos Deniz Suyu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı projesi için (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başladı.
Vatan'ın haberine göre, 160 bin metrekarelik alan üzerine kurulması düşünülen proje ile denizden alınacak suyun içme suyuna dönüştürülmesi hedefleniyor.

DERİN DEŞARJ İLE GERİ VERİLECEK

Projede deniz suyu arıtma sistemi ve ters osmoz sistemi kurulacak. Bu teknoloji sayesinde, çözeltilerin yüksek basınç altında pompalanmasıyla tuz ve diğer kirlilikleri tutarak suyun arıtılması sağlanacak. Arıtma tesisine her gün 400 bin metreküp deniz suyu girişi olacak ve 200 bin metreküp arıtılmış olarak içme suyu şebekesine bağlanacak. Çıkan 200 bin metreküp su ise Derin Deşarj yöntemi ile tekrar Karadeniz'e verilecek.

180 GÜN İÇİNDE BİTECEK

Maliyeti 600 Milyon TL olarak belirlenen proje, Terkos gölüne 1,5 km , Durugöl çayına ise 900 m mesafede inşa edilecek. ÇED onayından sonra 180 iş gününde bitirilmesi planlanan projede 200 kişi çalışacak. Arıtma tesisine kıyıdan 1650 metre açıklıkta 15 metre derinlikte su alma noktaları kurulacak. Su alma noktasından 250 metre uzaklıkta da Karadeniz'e tekrar deşarj edilecek atık su için merkez sistem yerleştirilecek.

BİZE ULAŞIN